Liczą na rekord – zoo podsumowuje ostatnich 12 miesięcy

1050

Z roku na rok lubińskie zoo przyciąga coraz więcej osób – w zakończonym niedawno 2022 odwiedziło to miejsce prawie pół miliona gości! – Nie ukrywamy, że w tym roku liczymy na wielki rekord frekwencji – uśmiecha się Agata Bończak, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Lubinie, przyznając, że 2023 niesie jeszcze więcej wyzwań, nowości i atrakcji.

W ubiegłym roku lubińskie zoo odwiedziło dokładnie 476.566 osób. Jest to wynik o 20 tysięcy wyższy niż w roku 2021 i o 40 tysięcy wyższy niż w 2020.

Przybyło nie tylko odwiedzających, ale i mieszkańców. Obecnie w lubińskim ogrodzie zoologicznym żyje 256 zwierzaków. To przedstawiciele 68 gatunków, w tym 11 gatunków ssaków i 57 gatunków ptaków.

– Każdego roku wiele emocji przynoszą wiosenne narodziny i wyklucia maluchów w zoo. W minionym roku na świat przyszło 25 ssaków, a wykluło się 76 ptaków, w tym m.in. kulony, kiśćce, bażanty, frankoliny, kraski czy bernikle – wylicza Agata Bończak.

Lubiński zoo pozyskało też zwierzaki zupełnie nowych gatunków. W czerwcu w wolierach, które powstały przy zagrodach zwierząt gospodarskich, zamieszkały gęsi kieleckie i kaczki pomniejszone, a w listopadzie do inwentarza dołączyły króliki popielańskie. Tym samym od tamtej pory w tutejszym zoo można podziwiać już 10 ras rodzimych zwierząt gospodarskich. To największa taka kolekcja wśród polskich ogrodów zoologicznych.

Taka kolekcja tylko w Lubinie

Aby wykarmić całe to stadko, trzeba było sporo pożywienia. W 2022 r. zwierzaki żyjące w lubińskim zoo zjadły m.in. 10.685 myszy, 1.671 szczurów, prawie 8.000 szarańczy, 4.650 jaj, ponad tonę jabłek, ponad 1.700 kg marchwi, ponad tonę płoci i 1.077 kostek siana.

– To oczywiście tylko część zróżnicowanego jadłospisu naszych podopiecznych – dodaje dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Lubinie.

Lubińskie zoo jest tak chętnie odwiedzane nie tylko ze względu na zwierzęta i ptaki tu żyjące, ale również figury prehistorycznych gadów. W ubiegłym roku w sierpniu podczas Nocy Dinozaurów na Szlaku Zwierząt Wymarłych stanęły zupełnie nowe figury: mikroraptorów i deinonychów. Obecnie na Szlaku jest już 26 figur.

Zoo zyskało też zupełnie nową atrakcję – ścieżkę bosych stóp. To 160-metrowa, wyjątkowa ścieżka sensoryczna, podzielona na 10-metrowe odcinki o zróżnicowanych nawierzchniach.

Na bosaka po szyszkach i kamieniach

Co roku zoo organizuje też wiele wydarzeń, które przyciągają mnóstwo gości. W 2022 roku – jak zwykle zresztą – największym wakacyjnym plenerowym wydarzeniem była Noc Dinozaurów i towarzyszące jej kino plenerowe. Tym razem uczestniczyło w niej 13.746 osób!

Fot. Zoo Lubin

Noc Dinozaurów to niejedyna impreza, jaka odbyła się w lubińskim zoo w ubiegłym roku. Jak zwykle były cykliczne: Zimowe Ptakoliczenie, Ferie w Zoo, Noc Sów, TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, Światowy Dzień Pszczół, obchody urodzin zoo (już ósme) połączone z Dniem Dziecka, Wakacje w Zoo, Letni Szlak Badacza Przyrody, Kiermasze Rozmaitości, Wymienniki, niedzielne spacery z przewodnikiem, zbiórka krwi, Bieg Dinusia, Folkowe Pożegnanie Lata – Śpiewające Dinozaury czy szopka bożonarodzeniowa.

– Świętowanie urodzin zoo trwało kilka dni, a największą atrakcją okazała się gra terenowa w nowej odsłonie – od premiery 1 czerwca do 31 grudnia 2022 r. wzięło w niej udział prawie 10.000 osób! – mówi Agata Bończak.

Zoo ma już 8 lat

Ogród zoologiczny kontynuował też rozpoczętą w poprzednich latach akcję wieszania budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy, które pomogą w walce np. z komarami. Umieszczono ich w różnych parkach Lubina w sumie kilkadziesiąt.

Ptasi deweloper – odsłona druga

Nasze zoo po raz kolejny wzięło też udział w Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych, która odbyła się we Wrocławiu. Zaprezentowało kozy sandomierskie i wróciło z wyróżnieniem. Dzięki współpracy z Instytutem Zootechniki – Państwowym Instytutem Badawczym, jako jedyny ogród zoologiczny przyłączyło się również do konferencji naukowej poświęconej rozwojowi hodowli kóz ras rodzimych.

Ogród Zoologiczny zastąpi CEP

– W minionym roku nastąpiła także ważna dla nas zmiana – oficjalnie zmieniliśmy nazwę z Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie na Ogród Zoologiczny w Lubinie. Rozpoczęła się także nowa inwestycja na terenie ogrodu – budowa Ścieżki edukacyjno-turystycznej „Fauna Polski” z nowym wybiegiem przeznaczonym dla żubrów. Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień 2023 r. Przez cały 2022 r. trwała także realizacja budowy Inkubatora Przedsiębiorczości na terenie ogrodu – wylicza dyrektor lubińskiego Ogrodu Zoologicznego.

W tym roku jesienią pojawi się więc w zoo nowy mieszkaniec – żubr.

W Lubinie zamieszkają żubry

Ogród szykuje też nowe konferencje naukowe i cykl prelekcji Andrzeja Kruszewicza. To tylko mały wycinek tego, co ma wydarzyć się w tym roku i tego, co do tej pory udało się tu zrealizować.

– Rok 2023 niesie jeszcze więcej wyzwań, nowości i atrakcji. Niezmiennie czekamy na państwa uwagi i sugestie, bo lubiński ogród zoologiczny to miejsce, które tworzymy wspólnie, i w którym wspólnie spacerujemy, odpoczywamy, spędzamy czas. Dziękujemy, że jesteście z nami – mówi Bończak.


POWIĄZANE ARTYKUŁY