Ptasi deweloper – odsłona druga

1342

Wszystkie utworzone przez nich lokale zostały zajęte, dlatego lubińskie zoo znowu wcieliło się w rolę ptasiego dewelopera. Tym razem budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy wieszane są w zadrzewionych zacisznych miejscach, jak Dolina Zimnicy.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów akcji wieszania budek na terenie parków w Lubinie. Praktycznie 100 procent budek, które powiesiliśmy w zeszłym roku, jest zasiedlonych przez ptaki – przyznaje Sergiusz Owczarek, opiekun ptaków z lubińskiego zoo.

Wiosną ubiegłego roku lubińskie zoo wcieliło się w rolę ptasiego dewelopera, umieszczając najpierw w parku Wrocławskim 20 budek lęgowych dla ptaków, a później kolejnych 55 w pięciu różnych parkach miejskich: Słowiańskim, Piłsudskiego, Kopernika, Aliantów oraz na skwerze Wyżykowskiego.

W tym roku zoo postanowiło kontynuować swoją akcję. Przygotowano 50 różnego rodzaju budek dla kilku gatunków ptaków i nietoperzy. Zostaną one umieszczone w parkach Solidarności, Jesionowym, na skwerze przy ul. Wyszyńskiego, w lasku na osiedlu Zalesie oraz na ścieżce przyrodniczej Dolin Zimnicy.

– Myślę, że to nie ostatnia taka akcja, bo efekty są bardzo dobre – mówi Agata Bończak, dyrektor Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie. – Zależy nam na tym, by w mieście było jak najwięcej ptaków. Im ich więcej, tym bardziej naturalnie będziemy żyć i mniej chemii trzeba będzie stosować, na przykład w zwalczaniu komarów w mieście – dodaje.

Lubińskie zoo w swojej akcji – zarówno rok temu, jak i teraz – postawiło właśnie przede wszystkim na budki dla tych gatunków ptaków, w których diecie znajdują się komary. Budki rzeczywiście ściągnęły do Lubina więcej ptaków.

– Między innymi zwróciliśmy uwagę na wyraźny wzrost liczebności muchołówek szarych na terenie parku Wrocławskiego, które polują na muchy i komary doskwierające ludziom. Muchołówki przylatują do Polski stosunkowo późno, bo dopiero w maju, więc większość budek jest wówczas zajęta przez ptaki, które przystępują do lęgu wcześniej. Myślę, że stuprocentowy wzrost muchołówek szarych na terenie miasta jest rezultatem naszego projektu i zeszłorocznej akcji – dodaje Sergiusz Owczarek.

W tym roku partnerem akcji prowadzonej przez lubińskie zoo jest MPWiK, które udostępniło bezpłatnie podnośnik koszowy, by pracownicy zoo, mogli montować budki, nawet w trudno dostępnych miejscach.


POWIĄZANE ARTYKUŁY