Rekreacja

Żyjemy w czasach dynamicznego rozwoju nauki i techniki, dzięki czemu nasze życie staje się bardziej wygodne i wydajne. Ten proces jest nieodwracalny. Udogodnienia cywilizacji, środki komunikacji, automatyzacja i komputeryzacja zmniejszają do minimum aktywność fizyczną w życiu codziennym, a przecież rozwój ruchowy jest powiązany z rozwojem intelektualnym i poznawczym. W Lubinie zrobiono wiele, aby dać jego mieszkańcom szansę na wszechstronny rozwój fizyczny poprzez uprawianie sportu i korzystanie z obiektów służących rekreacji. Lubin to miasto przyjazne sportowcom.

W naszym mieście każdy może znaleźć coś dla siebie. Lubin posiada pokaźną bazę efektownych obiektów sportowych. Zainteresowani znajdą tu nowoczesny stadion piłkarski i lekkoatletyczny, sztuczne lodowisko z torem do jazdy szybkiej, kręgielnię, korty tenisowe, kryte baseny, boiska i sale sportowe. Miłośnicy wspinaczki górskiej korzystają tutaj z najwyższego w Polsce obiektu przystosowanego do uprawiania tego sportu – wieży ciśnień na lubińskim Przylesiu. Organizowane tutaj cykliczne zawody wspinaczkowe rozsławiły Lubin na całą Polskę, ale tu, w Lubinie, gra się także w piłkę nożną, ręczną i siatkówkę. Młodzież pływa, uprawia lekkoatletykę, jeździ na wrotkach i łyżwach. Trenuje szermierkę i wschodnie sztuki walki. Tutaj szkolą się pasjonaci szybownictwa. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniej bazy obiektów sportowych i rekreacyjnych.

Ruch odgrywa fundamentalną rolę w procesie rozwoju umiejętności fizycznych i społecznych każdego człowieka. Rozumiejąc tę zależność, w Lubinie pomyślano już o najmłodszych, dając im szansę prawidłowego rozwoju. W miejskich parkach i na skwerach urządzono place zabaw. Tutaj najmłodsze pociechy mogą cieszyć się zabawą, obcując równocześnie z rówieśnikami w zadbanym i komfortowo urządzonym miejscu. Dla dzieci i młodzieży szkolnej wybudowane zostały osiedlowe centra sportowe usytuowane przy szkołach. To tutaj ćwiczą uczniowie na lekcjach wf-u, ale również korzystają z boisk popołudniu, a nawet wieczorem, albowiem obiekty wyposażone są w sztuczne oświetlenie.

Mając taką bazę, nikogo nie może dziwić fakt, że w Lubinie istnieją specjalne profilowane klasy sportowe. Miasto współpracuje z klubem piłkarskim Zagłębie Lubin, dzięki czemu rokrocznie powstają w szkole podstawowej nr 10 nowe klasy o profilu piłka nożna. Młodzież, która uprawia piłkę ręczną może doskonalić swoje umiejętności w niedawno wyremontowanej hali sportowej Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie. Na preferujących inne dyscypliny sportu czekają kryte baseny, w tym ten najnowszy, ze specjalną metalową niecką, a także korty tenisowe i nowoczesna kręgielnia, w której oprócz klasycznych kręgli można zagrać w bowling. Obiekty RCS-u zostały tak zbudowane, że mogą służyć uprawianiu sportu przez cały rok.

Wśród obiektów RCS-u w Lubinie wyróżnia się przebudowany i zmodernizowany stadion lekkoatletyczny, z którego korzystają nie tylko młodzi lekkoatleci z Zespołu Szkół Sportowych, ale również młodzież szkolna. To tutaj uczniowie pobliskich szkół odbywają swoje lekcje wf-u, a lekkoatleci ćwiczą konkurencje biegowe na nowoczesnej bieżni.

Nie byłoby sukcesów lubińskiej młodzieży bez odpowiedniej bazy. Dzięki możliwościom, jakie daje rozbudowana infrastruktura, w Lubinie powstało wiele specjalistycznych klubów i organizacji sportowych. Są tutaj organizacje rekreacyjne oraz stowarzyszenia zajmujące się turystyką, rekreacją i sportami w szerokiej gamie specjalności. Obiekty sportowe są również areną rozgrywanych turniejów i mistrzostw, nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłych.

Miasto posiada rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych, będących częścią turystycznych szlaków rowerowych powiatu lubińskiego. Zielonym szlakiem rowerowym można dotrzeć z osiedla Ustronie do leżącego na przeciwległym krańcu miasta osiedla Przylesie, a nawet do pobliskiego Chróstnika i Gorzelina. Trasa czerwonego szlaku przebiega od strony miejscowości Gola, przez osiedla Staszica i Zwycięstwa, łącząc się ze szlakiem zielonym na wysokości ronda Ofiar Zbrodni Lubińskiej. Docelowo tym szlakiem można dotrzeć nawet do pobliskiego Kłopotowa.
Prawdziwą enklawę na terenach rekreacyjnych przy ulicy 3 Maja stanowi lubiński skate park. Urządzony nowocześnie, z zachowaniem wszystkich możliwych aspektów bezpieczeństwa, służy młodym mieszkańcom miasta. Obok bawiącej się młodzieży można w pobliżu spotkać pasjonatów nordic walking. Do niedawna wzbudzali ciekawskie spojrzenia przechodniów, dziś pod okiem trenera doskonalą technikę chodzenia.