Kto będzie leczył mieszkańców gminy Rudna?

4148

Przetarg na świadczenie usług medycznych na terenie gminy Rudna wygrała spółka Cuprum-Med. Oferta jej głównego i zarazem jedynego konkurenta, czyli Miedziowego Centrum Zdrowia, została odrzucona. Wielu mieszkańców zwyczajnie martwi się o to, jak od stycznia będzie wyglądała opieka zdrowotna w ich gminie. Mówi się bowiem, że niemal wszyscy dotychczasowi lekarze odchodzą. Choć w ostatnim czasie pojawiła się nadzieja, że jednak MCZ nadal pozostanie w Rudnej…

Wielu mieszkańców wciąż nie może się pogodzić ze zmianami, jakie czekają ich od nowego roku. Niektórzy obawiają się, czy będą mieli zapewnioną opiekę medyczną na takim samym poziomie, jak to miało miejsce przez ostatnie lata. Zastanawiają się przede wszystkim, czy będzie miał ich kto leczyć, bo zdecydowana większość dotychczasowego personelu odchodzi.

– Myślę, że około 10-15 proc. poprzedniej kadry pozostanie, resztę będą stanowili nowi pracownicy – mówi Danuta Dróżdż, prezes zarządu Cuprum-Med.

Z zapewnień naszej rozmówczyni wynika również, że mieszkańcy nie powinni mieć powodu do niepokoju. – Budynek przychodni będzie przekazywany 30 grudnia w Chobieni, a 31 grudnia w Rudnej. Do tego czasu pracuje tam MCZ. My zaczniemy pracę 4 stycznia i będziemy do tego oczywiście przygotowani – dodaje Dróżdż.

Pacjenci, którzy będą chcieli korzystać z usług w Cuprum-Medzie, będą musieli wypełnić stosowne deklaracje. – Niezależnie jest pakiet gwarantujący mieszkańcom gminy Rudna bezpłatną opiekę medyczną, natomiast jeśli będą chcieli oni otrzymywać świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ, czyli lekarza, pielęgniarki, położnej, to będą musieli złożyć nową deklarację – wyjaśnia.

– Pakiet będzie szerszy niż do tej pory. Pozostaną wszystkie te poradnie, które funkcjonowały w MCZ, dodatkowo będzie poradnia endokrynologiczna oraz możliwość wykonania badania densytometrycznego, czyli badania gęstości kości. Będziemy również świadczyć usługi w szerszym zakresie rehabilitacyjnym. Oprócz rehabilitacji ambulatoryjnej, będziemy prowadzić również rehabilitację w domu pacjenta – wylicza prezes Cuprum-Med.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy na jutro zostało zaplanowane spotkanie przedstawicieli spółki z sołtysami gminy Rudna. Na spotkanie zaproszono radnych.   

Sami radni natomiast swoje niezadowolenie w tej sprawie już wyrazili, zarówno na sesjach jak i w mediach społecznościowych. W swojej interpelacji przewodnicząca rady Joanna Bagińska zapytała m.in. „z jakiego powodu została zmniejszona częstotliwość i liczba godzin świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców gminy rudna w 2021 r. w stosunku do roku bieżącego”?

(…) wynikało to z przeliczenia ilości godzin pracy i wykonanych w tym czasie świadczeń. Biorąc pod uwagę liczbę porad (przyjętych pacjentów) oraz normy czasowe ustalone przez NFZ, utrzymywanie dotychczasowej liczby godzin pracy poradni jest nieuzasadnione, co w konsekwencji generuje dodatkowe nieuzasadnione koszty dla gminy. Szacujemy, że gmina Rudna wyda kilkaset tysięcy złotych mniej bez zmniejszania dostępności do poradni specjalistycznych.

– czytamy w odpowiedzi udzielonej wczoraj przez tamtejszy urząd . 

O zamieszaniu wokół przychodni w Rudnej i Chobieni pisaliśmy pod koniec listopada. Wtedy nie znaliśmy jeszcze oficjalnego zwycięzcy drugiego z ogłoszonych przetargów, dotyczącego udzielania świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców. Przypomnijmy, że do konkursu stanęły dwa podmioty: MCZ i Cuprum-Med.

Pierwszy z nich jest dobrze znany lokalnej społeczności, ponieważ przez wiele lat leczył pacjentów z Rudnej i okolic. O drugiej firmie wielu mieszkańców usłyszało teraz po raz pierwszy. MCZ szacował, że to on ponownie wygra postępowanie, opierając się tutaj na kryteriach punktacji. Tak się jednak nie stało, ponieważ ich oferta została odrzucona. Dlaczego? O to zapytaliśmy w Urzędzie Gminy Rudna.

– Oferta Miedziowego Centrum Zdrowia złożona w ww. postępowaniu została odrzucona w związku ze sformułowanym zastrzeżeniem udostępnienia przez Zamawiającego budynku przy ul. Polnej 3 w Rudnej oraz ul. Parkowej 1 w Chobieni i podpisania stosownej umowy najmu – czytamy w odpowiedzi mailowej.

– Niedopuszczalne jest, aby Wykonawca składał ofertę w której zawarty jest warunek realizacji przedmiotu zamówienia od uprzedniego spełnienia przez Zamawiającego żądania Wykonawcy – uzasadniają urzędnicy.

Jak dodają przedstawiciele urzędu, gmina nie może wynająć wspomnianych lokali w Rudnej i Chobieni, ponieważ „w wyniku ogłoszonego w dniu 21 września 2020 r. przetargu na najem ww. pomieszczeń (…) w dniu 28 października 2020 r. wyłoniono Najemcę lokali spółkę Curum-Med, z którym w dniu 12 listopada 2020 r. podpisano umowę”.

Fot. Pixabay

Tymczasem, jak zapewnia na swoim Facebooku oraz telefonicznie radny Robert Rozkosz, MCZ nadal będzie świadczył usługi medyczne w gminie Rudna, choć nie wiadomo kiedy i „nie w dotychczasowym ośrodku gminnym”.

Co dalej z MCZ? Szanowni Państwo tak jak wy ,Ja z radnymi Henrykiem Sygnatowiczem i Mariuszem Bunkiewiczem nie zgadzamy…

Opublikowany przez Roberta Roskosza Środa, 9 grudnia 2020

O prawdziwość tych rewelacji zapytaliśmy prezesa MCZ Piotra Milczanowskiego.

– My bardzo chcemy, ale musi być decyzja rady nadzorczej, bo jest to spory wydatek. Przymierzamy się do projektu. Lokal mamy upatrzony, jesteśmy dogadani z właścicielem. Kwestia, ile będzie kosztowało jego przystosowanie i w jakim czasie da się to zrobić. Na razie mam gotowe dwie koncepcje architektoniczne – mówi Milczanowski.

Piotr Milczanowski, prezes MCZ

– Trzeba się będzie przebić również przez urząd gminy i dostać zezwolenie na zmianę sposobu użytkowania. Jeżeli to miałoby się wiązać z szeregiem odwołań do wojewody to być może to nie dojść do skutku. Liczymy koszty, bo bez tego się nie da. Jesteśmy spółką, więc koszty musimy mieć biznesowo uzasadnione. Jeżeli nam się to uda to będziemy chcieli podstawową opiekę zdrowotną nadal sprawować w Rudnej – tłumaczy prezes MCZ.


POWIĄZANE ARTYKUŁY