Szczepienia na COVID-19 obejmują też Lubin

6269

Personel medyczny z dwóch lubińskich szpitali poddany zostanie szczepieniom przeciwko koronawirusowi w ramach tzw. etapu zero. Obie lecznice należą grupy 39 dolnośląskich szpitali węzłowych, których pracownicy mają pierwszeństwo w przyjmowaniu szczepionek.

Fot. materiały prasowe BioNTech

W Narodowym Programie Szczepień na pierwszy ogień idą m.in. pracownicy służby zdrowia, w szczególności ze szpitali węzłowych, zapewniających tzw. podstawowe zabezpieczenie szpitalne. W całym kraju jest ich 509, na Dolnym Śląsku – 39. W Zagłębiu Miedziowym taki status mają: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, Głogowski Szpital Powiatowy oraz Miedziowe Centrum Zdrowia i Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie.

Szczepienia w legnickim WSS rozpoczęły się wczoraj, bo ta lecznica znalazła się wśród 72 szpitali, które najszybciej otrzymały szczepionkę. Pierwszą osobą, która przyjęła preparat, była dyrektor placówki, Anna Płotnicka-Mieloch.

– Za nami dzień testowy, ponieważ podawanie tej szczepionki odbywa się według specjalnej procedury. Musimy też wprowadzać dane osób zaszczepionych do systemu ich ewidencjonowania. Dostaliśmy już dawki dla 150 osób. Do końca tego roku planujemy podać szczepionkę 300 osobom, więc dla takiej placówki, jak nasza, to poważne zadanie – komentuje Tomasz Kozieł, rzecznik prasowy WSS w Legnicy.

Listy osób, które chcą przyjąć szczepionkę w ramach etapu zero, zamknięte zostaną dzisiaj.

– Zgłosiła się połowa naszego personelu, zapisujemy na liście też pracowników między innymi aptek, sanepidu, placówek pomocy społecznej. Te listy przekażemy potem Narodowemu Funduszowi Zdrowia do zatwierdzenia – mówi Ewa Todorov, rzeczniczka Głogowskiego Szpitala Powiatowego. – Nie wiemy jeszcze, kiedy i ile szczepionek otrzymamy. Na razie jesteśmy w trakcie szkoleń i organizacji, żebyśmy mogli działać od razu, gdy tylko je dostaniemy.

Fot. materiały prasowe BioNTech

Jak podało biuro prasowe wojewody dolnośląskiego, do naszego regionu trafiło prawie tysiąc dawek szczepionki. Chociaż Polska zakontraktowała dwa rodzaje szczepionek, w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych znajduje się na razie tylko preparat Comirnaty, wyprodukowany przez konsorcjum Pfizer-BioNTech. Ewa Todorov podkreśla, że prowadzone obecnie w głogowskim szpitalu przygotowania i szkolenia w dużej mierze poświęcone są zapewnianiu właściwego łańcucha chłodniczego, ponieważ ta szczepionka wymaga przechowywania w ściśle określonej, bardzo niskiej temperaturze: – Traktujemy tę kwestie priorytetowo – zapewnia.

Polskojęzyczna wersja ulotki szczepionki Comirnaty.

Szczepienia obejmą też personel medyczny i niemedyczny obu lubińskich szpitali. W Regionalnym Centrum Zdrowia nie udało nam się uzyskać dziś szczegółowych informacji na temat stanu przygotowań i zainteresowania pracowników. W Miedziowym Centrum Zdrowia deklaracje złożyło około 350 osób, czyli ponad połowa kadry tego ośrodka. Oprócz tego do szpitala wpłynęło 440 deklaracji z innych instytucji, których pracownicy mają pierwszeństwo w szczepieniach.

– Z rozmów z pracownikami wnoszę, że ta liczba będzie ostatecznie znacznie wyższa – twierdzi Piotr Milczanowski, prezes MCZ. – Wszystko mamy zapięte na ostatni guzik i chociaż formalnie zadeklarowaliśmy pełną gotowość do szczepień od 4 stycznia, to w zasadzie możemy je zacząć w każdej chwili.

MCZ przygotował też już pięć punktów do szczepienia mieszkańców: dwa w Lubinie, w szpitalu i przychodni, oraz po jednym w Głogowie, Grębocicach i Legnicy.

Według sondażu pracowni IBRIS, przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”, do szczepień przeciwko COVID-19 chce przystąpić 47 proc. Polaków. Argumenty zwolenników wskazują głównie na zmęczenie chaosem w życiu społecznym i gospodarczym, przeciwnicy mają najwięcej wątpliwości co do bezpieczeństwa i skuteczności oferowanych preparatów.


POWIĄZANE ARTYKUŁY