Rozpoczął się czas rozliczeń PIT

1078

Od dziś urzędy skarbowe przyjmują rozliczenia podatkowe. Z fiskusem można się rozliczyć przez usługę „Twój PIT” lub w formie tradycyjnej, papierowej. Przy tej okazji warto pamiętać, by nie pozostawiać pustej rubryki dotyczącej przekazania 1,5 procenta swojego podatku.

Czas na rozliczenie się z fiskusem mamy w tym roku do 2 maja, ze względu na to, że ostatni dzień kwietnia wypada w niedzielę.

Jeśli ktoś zdecyduje się wybrać tradycyjny sposób, musi samodzielnie wypełnić papierowy PIT, a następnie zanieść go do urzędu skarbowego. Dokumenty można wówczas wrzucić do skrzynki podawczej znajdującej się przy wejściu lub zostawić przy ladzie. Od tego roku jednak, aby spotkać się z urzędnikiem, trzeba się wcześniej umówić. Można to zrobić przez stronę internetową i usługę e-rezerwacja lub na miejscu, przy specjalnie do tego wyznaczonym stanowisku.

Jednak najprostszym i najszybszym sposobem na rozliczenie się z fiskusem jest skorzystanie z internetowej usługi e-PIT. W ubiegłym roku tę możliwość wybrało ponad 90 procent podatników rozliczających się w Urzędzie Skarbowym w Lubinie.

– Mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej – mówi Joanna Berlicka, naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie. – Do podatnika należy tylko sprawdzenie, jakie odliczenia mu przysługują i ewentualnie jeśli będzie chciał przekazać 1,5 procent na organizację pożytku publicznego, to również będzie mógł to zrobić – dodaje naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie, przypominając jednocześnie, że w tym roku kwotę odliczenia z 1 procenta podniesiono na 1,5 procent, zaś zasady pozostały takie same: sami wskazujemy cel szczegółowy, konkretną osobę czy organizację, jaką chcemy wspomóc.

Jednak żeby pieniądze z 1,5 procenta trafiły do organizacji pożytku publicznego, musi być spełniony jeden warunek: podatnik nie może mieć zaległości w zeznaniu, gdy wyjdzie mu jakaś kwota do zapłaty, musi uregulować ją w terminie.

W ubiegłym roku podatnicy rozliczający się w lubińskim Urzędzie Skarbowym przekazali łącznie z 1 procenta swojego podatku 4 mln 420 tys. zł dla organizacji pożytku publicznego. To prawie pół miliona więcej niż w roku poprzedzającym.

Z lubińskich deklaracji zasilonych zostało prawie tysiąc organizacji, głównie związanych z ochroną zdrowia dzieci. Największym beneficjentem była Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, której przekazano prawie 1,3 mln zł. W ramach tej fundacji podatnicy wskazywali cele szczegółowe, czyli konkretnych beneficjentów. Przeważnie chodziło o chore dzieci z naszego terenu. Zaraz po niej była Fundacja „Słoneczko”. Natomiast, jeśli chodzi o fundacje i organizacje z naszego terenu, które otrzymały od podatników najwyższe wsparcie, to: Stowarzyszenie Palium oraz Stowarzyszenie „Dać Nadzieję”.

I w tym roku wypełniając PIT lub sprawdzając rozliczenie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, warto pamiętać o wypisaniu w rubryce dotyczącej przekazania 1,5 procenta podatku numeru KRS wybranej organizacji pożytku publicznego. Możemy w ten łatwy sposób pomóc komuś potrzebującemu. Poniżej przedstawiamy kilka osób i fundacji z Lubina oraz okolic, którym taka pomoc się przyda, a o których pisaliśmy już wcześniej.

– Stowarzyszenie Dać Nadzieję w Lubinie

KRS 0000100960

– Stowarzyszenie Palium w Lubinie

KRS: 0000256292

Paweł Gaumer

KRS: 0000037904 (w rubryce „Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1,5%” podaj: 8337 Gaumer Paweł)

Julka Nieckarz

KRS: 0000037904 (w rubryce „Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1,5%” należy wpisać 29696 Nieckarz Julia

– Stowarzyszenie Równe Szanse w Lubinie

KRS: 0000223759

Gaja Nowak

KRS: 0000037904 (cel szczegółowy: 19662 Nowak Gaja)

Fundacja Przyjaciół Dzieci z Autyzmem Dar Losu

KRS: 0000270261 (dopisek Dar Losu Lubin 9988)

– Artur Matijczak

KRS 0000272272 (cel szczegółowy Artur Matijczak)

– Michał Kaczmarski

KRS: 0000358654 (cel szczegółowy: Michał Kaczmarski, 111711)

– Tomasz Folta 

KRS 0000387207 (cel szczegółowy: 2582 Tomasz Folta)

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY