20 osób, w tym mieszkańcy Lubina, otrzymają Krzyże Wolności i Solidarności. Te odznaczenia państwowe pośmiertnie przyznano także ofiarom Zbrodni Lubińskiej. Przy tej okazji mieszkańcy będą mogli obejrzeć film „Rykoszety”, opowiadający o wydarzeniach z 31 sierpnia 1982 roku.
Krzyże Wolności i Solidarności wręczone zostaną w najbliższy poniedziałek, 7 października, o godzinie 13 w Centrum Kultury Muza. Uroczystość organizują wspólnie powiat lubiński oraz Instytut Pamięci Narodowej. Krzyż otrzyma 20 mieszkańców, w tym pięciu pośmiertnie, a wśród nich: Michał Adamowicz, Mieczysław Poźniak i Andrzej Trajkowski – ofiary Zbrodni Lubińskiej.
– Krzyżem Wolności i Solidarności wolna Polska honoruje wszystkich tych, którzy w latach 1956-1989 walczyli z systemem komunistycznym – wyjaśniał Jarosław Szarek, szef IPN, w 2017 roku wręczając mieszkańcom Zagłębia Miedziowego wspomniane odznaczenia. – Największą grupą odznaczonych są osoby, które podjęły zmagania w Solidarności, przeciwstawiały się stanowi wojennemu po 13 grudnia, uczestnicząc w manifestacjach, płacąc ogromną cenę za ten udział. Lubin jest dowodem jak w tamtych czasach władza komunistyczna traktowała Solidarność. Tak jak w Kopalni Wujek, tak tutaj, w Lubinie strzelano do robotników. Krzyżem prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, bo to właśnie on przyznaje te wyróżnia, honoruje wszystkich tych, dzięki którym dzisiaj żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce – mówił.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu.
Dla gości przybyłych na poniedziałkową uroczystość organizatorzy przygotowali niespodziankę w postaci emisji filmu „Rykoszety”, do oglądania którego zaproszą sami twórcy.
W tym samym dniu, o godzinie 14 w sali widowiskowej Centrum Kultury Muza film zostanie bezpłatnie wyświetlony dla wszystkich mieszkańców powiatu lubińskiego.