Lubinianie pamiętają

61

Jak zwykle jutro lubinianie spotkają się pod pomnikiem przy Wzgórzu Zamkowym, by przypomnieć o tym, co wydarzyło się tutaj 31 sierpnia 1982 roku. Obchody rocznicy Zbrodni Lubińskiej to jednak nie tylko oficjalne uroczystości, ale i warsztaty dla młodszych oraz starszych, a także Festiwal Muzyka z Oblężonego Miasta.

plakat

Zanim rozpoczną się oficjalne uroczystości, w godzinach 12-16.30 pod pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina’82 zaplanowano warsztaty artystyczno-historyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które w przystępny sposób mają przypomnieć o wydarzeniach z 31 sierpnia 1982 roku oraz zachęcić wszystkich lubinian do aktywnego udziału w obchodach.

Oficjalna część jak zwykle rozpocznie się mszą św., tym razem o godzinie 17 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po niej wszyscy przejdą pod pomnik. W tym roku oprócz złożenia kwiatów zaplanowano także niecodzienne wydarzenie. Przygotowano je z pomocą wolontariuszy. Ponadto po raz pierwszy będzie można tutaj usłyszeć esej „Sierpień wolności” lubinianina Andrzeja Jaworskiego w wykonaniu Andrzeja Seweryna. O historii powstania i o samym utworze pisaliśmy tutaj.

Później, około godziny 18.30, odbędzie się marsz, na który – tak jak w ubiegłym roku – zaprasza Stowarzyszenie Sympatyków Zagłębia Lubin „Zagłębie Fanatyków”. Pochód kibiców, mieszkańców wraz ze starostą lubińskim Adamem Myrdą i przewodniczącym zarządu regionu Solidarności Bogdanem Orłowskim przejdzie między innymi pod pamiątkowy głaz przy dawnym Gwarku.

Zbrodnia Lubińska, rocznica

Wieczorem natomiast jak zwykle na Wzgórzu Zamkowym rozbrzmiewać będzie muzyka. Odbędzie się tutaj Festiwal Muzyka z Oblężonego Miasta. Tym razem zagrają Anita Lipnicka i John Porter. Koncerty rozpoczną się o godzinie 19.

Miasto przygotowuje się już na przyszłoroczną, 35. rocznicę Zbrodni Lubińskiej. Z tej okazji NBP wybije dwudziestozłotową monetę. Być może do Lubina przyjedzie też prezydent Polski.


POWIĄZANE ARTYKUŁY