Nietypowe lekcje w świątyni

1151

Uczniowie lubińskich szkół podstawowych ponownie biorą udział w ciekawych warsztatach organowych, które odbywają się w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie. Jest to kontynuacja rozpoczętego w zeszłym roku cyklu edukacyjnego Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie. Dzięki niemu dzieci mają okazję poznać m.in. brzmienie i konstrukcję instrumentu, w którym odtworzono styl dolnośląski z końca XVIII wieku.

Zajęcia przeprowadził organista Maciej Bator, kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy.

– Organy, poza tym, że grają, brzmią i pełnią pewną funkcję, to są przede wszystkim świetną zabawką. Jest w nich wiele przestrzeni technicznej, muzycznej i wizualnej – uważa organista.

Uczniowie miały okazję usłyszeć ciekawe historie na temat organów, ich poszczególnych elementów, a także samodzielnie na nich zagrać.

– Wydaje mi się, że dzieci są zainteresowane. Widać to choćby po zadawanych pytaniach. Dla niektórych jest to onieśmielające i krępujące, ale od grania chyba nikt się nie wymigiwał, co oznacza, że raczej im się podoba – zauważa Maciej Bator.

Maciej Bator, kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy

Jako pierwsi w tym roku w tej nietypowej lekcji muzycznej uczestniczyli trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubinie.

– Zapraszamy wszystkie szkoły z Lubina, każda klasa co godzinę. Pan Bator wyjaśnia jak funkcjonują organy, jak wydobywa się z nich dźwięk, opowiada o technicznym aspekcie organów – mówi Joanna Banaszak z Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie.

Joanna Banaszak z Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie

– Mamy do dyspozycji kamerę, która wchodzi w głąb organów i w bardzo ciekawy i w przystępny dla dzieci sposób pokazuje całą tę machinę, bo organy są bardzo skomplikowanym instrumentem, ale jednocześnie ciekawym. Pozytywny odbiór szkół i pozwala nam kontynuować ten cykl. Dzieciaki są zachwycone – dodaje.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY