Wyjątkowa srebrna moneta dla Lubina

71

Srebrna dwudziestozłotówka upamiętniająca Zbrodnię Lubińską zostanie wydana przez Narodowy Bank Polski na następną, 35. rocznicę wydarzenia. Za kilka dni miną 34 lata od tej tragedii, a Lubin już przygotowuje się do przyszłorocznych obchodów. Władze miasta starają się, aby właśnie 31 sierpnia 2017 roku przyjechał tutaj prezydent Polski.

IMG_3316

Miasto od siedmiu lat zabiegało o wybicie monety upamiętniającej Zbrodnię Lubińską. Wszystko wskazywało na to, że uda się to zrobić w 30. rocznicę wydarzenia. Jednak, gdy w katastrofie lotniczej w Smoleńsku zginął prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek, sprawa utknęła. Za prezesury Marka Belki nie wyrażono bowiem zgody na wybicie takiej monety.

– 14 lipca tego roku wystąpiłem do nowego prezesa NBP Adama Glapińskiego z wnioskiem i w piątek rano otrzymałem odpowiedź. W ramach planu emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na rok 2017 zaplanowano wydanie monety związanej z 35. rocznicą zrywu wolnościowego w Lubinie – informuje prezydent Lubina Robert Raczyński.

W sierpniu przyszłego roku w obieg trafi więc srebrna dwudziestozłotowa moneta upamiętniająca Zbrodnię Lubińską. Znajdziemy na niej odwzorowanie znanej wszystkim lubinianom fotografii autorstwa Krzysztofa Raczkowiaka – pięciu mężczyzn niosących śmiertelnie rannego Michała Adamowicza. Moneta zostanie wybita w 20 tysiącach egzemplarzy.

– Idealnie nam się to ułoży na 35. rocznicę Zbrodni Lubińskiej. Nie ukrywam, że inspiracją do powstania tej monety było to, co się wydarzyło w ubiegłym roku, czyli nieznajomość Polaków Zbrodni Lubińskiej i wykorzystanie zdjęcia Krzysztofa Raczkowiaka w kampanii promocyjnej jednej z marek alkoholu. Może już po emisji tej monety nie będzie wątpliwości, co to zdjęcie przedstawia – mówi prezydent Robert Raczyński.

Krzysztof Raczkowiak zostanie konsultantem naukowym, który będzie brał udział w współtworzeniu monety. Będzie to pierwszy w historii Lubina kolekcjonerski pieniądz wydany przez NBP, który trafi do obiegu. Część nakładu zamierza wykupić miasto.

– Jeśli mamy możliwość uhonorowania 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej szlachetnym kruszcem monety w emisji 20 tysięcy egzemplarzy, to myślę, że zamyka to proces naszego starania o przebicie się z informacją na temat tego, co wydarzyło się tutaj 31 sierpnia 1982 roku – dodaje prezydent Raczyński, przypominając jednocześnie, że w przyszłym roku mija 10. rocznica obecności w mieście prezydenta Polski podczas obchodów rocznicy sierpniowych wydarzeń. – Czynimy starania o powtórzenie tej wizyty. I wiele wskazuje na to, że uda się to w przyszłym roku – zdradza.


POWIĄZANE ARTYKUŁY