Lubin dawniej

553

Jeszcze raz ratusz, tylko z innego ujęcia i w innym czasie, do tego miejskie mury obronne i zamek piastowski – zapraszamy w kolejną podróż w przeszłość. Jak co niedzielę prezentujemy stare pocztówki z Lubina. Życzymy miłego oglądania.

Pocztówki ja zwykle pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do nich przygotował Henryk Rusewicz.

Ratusz

Głównym i najważniejszym elementem lubińskiego rynku był i nadal pozostaje ratusz, wzniesiony w roku 1768 w stylu urzędowego pruskiego rokoko. Niestety, wskutek częstych przebudów zostały zatarte wszelkie cechy stylowe budynku. Poprzedni XV-wieczny został doszczętnie spalony w 1757 roku, w czasie wojny siedmioletniej o Śląsk, przez oddział Chorwatów. Z ratuszem spłonęły wówczas także wszystkie dokumenty obrazujące dzieje miasta.

Pocztówka wydaje się być nieco tajemnicza. Być może, że znany nam obecnie kształt lubińskiego ratusza nie był taki zawsze. Z lewej strony widokówki wyraźnie widać, że do ratusza jest jakby dobudowany drugi budynek. O tym, że jest to budynek odrębny przekonywać może zupełnie inny układ okien w obu segmentach i odmienny system zadaszeń.

Diaconissenhaus – nieistniejący Dom Diakona

Widoczny na pocztówce nieistniejący budynek to Diaconissenhaus (Dom Diakona), który był miejscem wielu spotkań towarzyskich oraz zbiórek i akcji charytatywnych wspólnoty ewangelickiej. Budynek był zlokalizowany w miejscu, gdzie dziś znajduje się blok mieszkalny numer 6 na rogu ulic Kopernika i Traugutta (naprzeciwko apteki).

Później obiekt przejęło miasto i w różnych okresach działały w nim różne typy szkół – średnia dla dziewcząt, średnia dla chłopców, a w końcu Realprogimnazjum – coś w rodzaju liceum.

Zamek piastowski

Na pocztówce przedstawiony jest zamek w Lubinie, widoczny od strony południowej. Jedynym elementem średniowiecznego zespołu zamkowego zachowanym do dzisiaj jest kaplica zamkowa. Jej fundatorem był książę Ludwik I, a miało to miejsce w roku 1349.

Po zniszczeniach w 1641 roku zamek już nigdy nie powrócił do dawnej świetności. W jego miejscu postawiono nowy budynek, który został poważnie uszkodzony w 1945 roku, a ze względów bezpieczeństwa został rozebrany na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Park Kopernika – mury miejskie

Na pocztówce z połowy lat sześćdziesiątych XX wieku widzimy fragment murów miejskich z XIV wieku.

Prezentowany teren znajduje się przy dawnej Schulpromenade, vis a vis I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.


POWIĄZANE ARTYKUŁY