KGHM nie stracił umowy na SMR

1422

Polska Miedź stanowczo zdementowała medialne doniesienia o zerwaniu przez Amerykanów kontraktu na budowę małych reaktorów atomowych (SMR). Informacje, że partner KGHM miał zrezygnować z tego projektu, zelektryzowała rynek wczoraj późnym popołudniem.

O tym, że firma NuScale miała wypowiedzieć lubińskiej spółce kontrakt na budowę sześciu małych reaktorów atomowych, napisały wczoraj „Parkiet” i „Rzeczpospolita”. Miało do tego dojść tuż po tym, jak Amerykanie zaprzestali realizacji podobnego projektu w stanie Utah.

KGHM dementuje tę informację:

– Amerykańska firma nie wypowiedziała umowy miedziowej spółce. KGHM kontynuuje realizację planów związanych z SMR i apeluje o rzetelne informowanie o kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycjach

– czytamy w wydanym przez spółkę oświadczeniu.

Uwagę zwraca jednak fakt, że KGHM mocno bierze dziś pod uwagę inne technologie niż proponowana przez NuScale:

– Pragniemy podkreślić, że Spółka obecnie koncentruje się na najbardziej sprawdzonych konstrukcjach, jakimi są ciśnieniowe reaktory lekkowodne (charakteryzujące się, w przeciwieństwie do reaktorów wrzących, brakiem negatywnych doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa), co znacznie upraszcza i skraca prace projektowe.

Rozwiązania opracowane przez NuScale Polska Miedź określa jako technologię preferowaną, za czym przemawiało zaawansowanie w procesie uzyskiwania certyfikatu Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego.

Przypomnijmy, KGHM podpisał umowę z NuScale 14 lutego 2022 r. Wybudowana przez miedziową spółkę elektrownia atomowa, zbudowana z sześciu SMR o łącznej mocy 462 MWe, miała rozpocząć produkcję do 2029 r.

Osiem miesięcy temu Mateusz Wodejko, wiceprezes spółki ds. finansowych, oznajmił, że lokalizacja reaktorów może być podana do publicznej wiadomości jeszcze w roku 2023.

KGHM w tym roku może podać lokalizację reaktorów atomowych

13 kwietnia KGHM złożył wniosek do Ministra Klimatu i Środowiska o wydanie decyzji zasadniczej, czyli pierwszej decyzji administracyjnej w polskim systemie pozwoleń i zezwoleń, jaką musi uzyskać inwestor planujący budowę elektrowni jądrowej. Dziś nie jest jednak pewne, że miedziowy mały atom powstanie w dotychczas ogłaszanych terminach. Spółka oględnie informuje, że „biorąc pod uwagę wytyczne Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu oraz Agencji Energii Jądrowej NEA OECD w Paryżu, zamierza dokonać wyboru najlepszej technologii reaktorowej dla swojego projektu SMR (pod względem ekonomicznym, środowiskowym i bezpieczeństwa) zgodnie z najlepszymi światowymi standardami przy zachowaniu zasad transparentności i konkurencyjności”.


POWIĄZANE ARTYKUŁY