50 lat żeńskiej piłki ręcznej w Lubinie

1622

W 1982 roku oficjalnie powstała drużyna seniorek MKS Zagłębia Lubin, jednak szczypiorniak w żeńskim wydaniu w naszym mieście sięga roku 1969. Wtedy właśnie utworzono Międzyszkolny Klub Sportowy „Cuprum” Lubin i jeszcze w tym samym roku zespół przystąpił do rozgrywek w A klasie juniorek. Tak rozpoczęła się historia, której karty obecnie zapisują kolejne pokolenia piłkarek ręcznych.

Fot. Archiwum Franciszka Hawrysza

W związku z tak wyjątkowym jubileuszem rozpoczynamy dla państwa szereg wywiadów z naciskiem na historię piłki ręcznej, w którym redaktor Mariusz Babicz rozmawia z reprezentantkami miejscowego szczypiorniaka z rożnych epok. W drugim artykule swoją historię opowie trener Bożena Karkut.

Zanim ukaże się ten materiał, nakreślimy nieco genezę powstania piłki ręcznej w Lubinie. Otóż w połowie lat 60-tych sporą rolę w promocji szczypiorniaka odegrali nauczyciele Helena Hawrysz i Jan Surówka. W ramach SKS odbywały się zajęcia z lekkoatletyki i właśnie piłki ręcznej. W 1966 roku dziewczęta Szkoły Podstawowej nr 1 zdobyły mistrzostwo powiatu lubińskiego, natomiast chłopcy mistrzostwo Dolnego Śląska. Dziewczęta kontynuowały przygodę z piłką ręczną głównie w Liceum Ekonomicznym. Wtedy właśnie Franciszek Hawrysz, pełniący funkcję sekretarza zarządu Szkolnego Związku Sportowego, wysunął pomysł utworzenia drużyny MKS „Cuprum” Lubin. Dzięki wielkiemu poparciu dyrektorów szkół w 1969 roku powołano do życia wyżej wspomnianą drużynę. Prezesem został Józef Adamowicz, a wiceprezesem był Stanisław Pstrowski.

– Wtedy grało się o nic. Boiska były asfaltowe, a na wsi biegałyśmy po uklepanych podwórkach. Później jak zobaczyłyśmy salę, to wszystkie byłyśmy w szoku. Byłyśmy jak jedna rodzina. Pamiętam wszystko jakby to było wczoraj – podkreśla Helena Mordacka zwana „Lucy”, niegdyś bramkarka lubińskiego klubu, która obecnie mieszka zagranicą.

Pierwszy obóz sportowy MKS Cuprum we Wrocławiu w 1971 r.

Niestety ze względów finansowych i braku możliwości gry w zespole seniorskim, (wiele zawodniczek jak Anna Langner kontynuowało karierę w innych miastach z zespołami seniorskimi) z początkiem lat siedemdziesiątych wycofano sekcję z rozgrywek ligowych. Dopiero w 1980 roku wróciła sekcja, a trenerem został Ludwik Tokarczuk. Po jednym sezonie drużynę rozwiązano. Ponowne starania stworzenia sekcji, tym razem poczyniono przy MKS Zagłębiu Lubin. Udało się i w 1982 roku utworzono drużynę, dzięki działaniom takich osób jak: Witold Parchimowicz, Henryk Krugliński, Jan Pawlak, Marian Ziętkiewicz, Feliks Dalimata, Julian Krasiński, Wiesław Jurecki czy Franciszek Hawrysz.

W 1985 roku zespół awansował do II ligi. Gazety pisały wtedy, „Pielęgniarki w II lidze”. Zdecydowana większość zawodniczek zasilających „Miedziowych” zespół to uczennice Liceum Medycznego i Liceum Ekonomicznego, grające jeszcze w MKS „Cuprum” Lubin. Wśród nich były: Elżbieta Krzyżanowska, Marzena Pałka, Violeta Racińska, Helena Mazurkiewicz, Gabriela Moroch, Rozalia Stachurska, Jolanta Saracyn, Ewa Pyszka, Halina Prusak, Renata Żukiel (po mężu Jakubowska, obecnie II trener Metraco Zagłębia Lubin), Elżbieta Kozłowska, Bożena Zielińska, Ewa Soswa, Agnieszka Wrzesień, Edyta Pelc, Alicja Jankowska, Aneta Chudziak, Beata Wylęgała, Ewa Chomiczewska, Barbara Gabryś, Agnieszka Pobiedzińska, Katarzyna Borowiec, Agata Koszylowska, Alicja Rajczakowska, Dorota Hawrysz, Jolanta Litwinek i Ewa Kołodziej, jako studentki zasilały jednocześnie AZS Wrocław. 

Po spadku panie ponownie awansowały do II ligi w 1988 roku, a w 1989 roku MKS Zagłębie Lubin pod sterami Romana Jezierskiego awansowało do I ligi. W 1991 roku po reorganizacji klubu doszło do powołania Stowarzyszenia piłki ręcznej „Zagłębie”, którego prezesem został Witold Kulesza.

W 1995 roku „Miedziowe” zdobyły pierwsze wicemistrzostwo Polski, a drugi raz dokonały tego pod kierunkiem Romana Jezierskiego i Bożeny Karkut w sezonie 1999/2000. Od sezonu 2000/2001 zespół prowadziła już Bożena Karkut. W tym czasie „Miedziowe” ponownie zdobyły srebrny medal, a także awansowały do 1/2 Pucharu Zdobywców Pucharów. W 2009 roku Zagłębie cieszyło się z pierwszego w historii Pucharu Polski, a w sezonie 2010/2011 pod kierownictwem Bożeny Karkut i Renaty Jakubowskiej lubinianki zdobyły podwójną koronę, a więc Puchar Polski i mistrzostwo kraju, z którego piłkarki cieszyły się z kibicami w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Lubinie. „Miedziowe” spotkały się z włodarzem miasta Robertem Raczyńskim, który wręczył im pamiątkowe puchary.

Final Puchar Polski Kobiet: Metraco Zaglebie Lubin – SPR Pogon Szczecin (Fot. Paweł Andrachiewicz)

W tym roku podopieczne Bożeny Karkut wywalczyły wicemistrzostwo Polski, a także po raz kolejny Puchar Polski, gdzie w wielkim finale pokonały Pogoń Szczecin.


POWIĄZANE ARTYKUŁY