Kto powinien mieć w swoim domu dzbanek filtrujący? Sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

57

Zastanawiasz się, czy dzbanek filtrujący jest potrzebny w Twoim domu? Podpowiadamy, kiedy warto kupić ten produkt, kiedy należy bezwzględnie go używać, a kiedy jest to opcjonalne.

Do jakiej wody stosuje się dzbanek filtrujący?

Warto wiedzieć, że zgodnie z zaleceniami producentów, dzbanki filtrujące przeznaczone są do polepszania jakości wody pochodzącej z wodociągów. Nie są to zatem urządzenia przystosowane do ekstremalnych warunków, takich jak np. uzdatnianie wody z rzek w czasie leśnego campingu. 

W przypadku niektórych dzbanków producenci zaznaczają jednak, że można ich produkty stosować do filtrowania wody pochodzącej z własnej studni, pod warunkiem jednak, że została ona wcześniej przebadana i zaklasyfikowana jako woda pitna.

Dzbanki filtrujące są w stanie skutecznie usunąć zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak kawałki uszczelek czy rdza, związki chloru, a także niektóre metale ciężkie. Nieźle radzą sobie ze zmiękczaniem twardej wody, jednak jeśli mamy bardzo twardą wodę, warto dokładnie sprawdzić opis producenta, na ile dany dzbanek okaże się skuteczny. 

To, z czym na pewno nie poradzą sobie filtry dzbanków filtrujących, to żelazo, mangan, jon amonu czy azotany. Dzbanki nie są przeznaczone również do usuwania zanieczyszczeń mikrobiologicznych.

 

Kiedy warto stosować dzbanek filtrujący?

Dzbanki filtrujące znacznie poprawiają smak i jakość wody pochodzącej z wodociągów. Jeśli np. woda w danym miejscu jest mocno chlorowana celem jej dezynfekcji, dzbanek pomoże usunąć charakterystyczny smak i zapach tego pierwiastka i przygotować pyszną herbatę czy kawę. Dzbanki filtrujące z wkładami zmiękczającymi wodę mogą także sprawdzić się w miejscach, w których woda z wodociągów jest bardzo twarda i przez to zmieniają się jej walory smakowe. 

Dzbanek filtrujący jest także wskazany w miejscach, w których sieć wodociągowa jest bardzo przestarzała i w wodzie odnaleźć można cząsteczki stałe, np. wspomnianej wyżej rdzy. 

 

Jakie dzbanki filtrujące mamy do wyboru?

Na rynku jest wiele różnorodnych modeli dzbanków filtrujących. Różnią się zarówno objętością, jak i umieszczanymi w nich wkładami. Mogą być wykonane ze szkła lub z plastiku.

Wkłady o zwiększonym usuwaniu twardości będą idealnym wyborem w miejscach, w których mamy do czynienia z wodą twardą i bardzo twardą. Wkłady alkalizujące wodę podnoszą jej pH. Dostępne są także wkłady wzbogacające wodę w magnez, którego często brakuje w naszej codziennej diecie. 

Oprócz dzbanków do filtrowania wody w domu, dostępne są także butelki przenośne z filtrami, które możemy zabierać ze sobą na treningi, do pracy czy na spacer. 

Do zdecydowanych zalet dzbanków filtrujących zalicza się to, że zajmują mało miejsca, są niedrogie i potrafią znacznie zaoszczędzić pieniądze w stosunku do np. kupowania wody butelkowej. Poprawiają smak napojów na gorąco i świetnie sprawdzają się jako towarzysz w kuchni w czasie gotowania zup. Zdecydowanie jednak nie są polecane jako jedyne rozwiązanie w miejscach, w których woda nie jest sprawdzona pod względem biochemicznym. Należy także mieć na uwadze, że komora dzbanka nie jest zamknięta hermetycznie, przez co mogą do niej trafiać różne zanieczyszczenia. Trzeba także pamiętać o regularnym wymienianiu filtrów zgodnie z zaleceniami producenta.


POWIĄZANE ARTYKUŁY