Minął termin ukończenia S3. Kiedy droga będzie gotowa?

Zgodnie z umową, dziś mija termin ukończenia dolnośląskich odcinków drogi ekspresowej S3. Realizację inwestycji podsumowuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Czy wszystkim wykonawcom udało się wygrać walkę z czasem? Co z węzłami w Lubinie? Znamy wstępne terminy oddania drogi do użytku.

Pacta sunt servanda, czyli umów należy dotrzymywać. Jeśli do tej łacińskiej maksymy stosują się również wykonawcy drogi ekspresowej S3, to znaczy, że najpóźniej dzisiaj powinien zostać ukończony  dolnośląski fragment tej trasy…

Przypomnijmy, że budowa trasy S3 w naszym regionie została podzielona na trzy osobne zadania, a za każde z nich odpowiedzialny jest inny wykonawca.

W poprzednich artykułach najwięcej uwagi poświęcaliśmy konsorcjum firm Salini i Pribex, które zajmują się budową ponad 14-kilometrowego odcinka z Lubina do Polkowic (a ściślej Kaźmierzowa). Niestety, zwykle nie były to dobre informacje. O opustoszałych placach budowy i gigantycznych opóźnieniach na tej trasie po raz pierwszy pisaliśmy już na początku listopada ubiegłego roku. Z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc, sytuacja wcale się nie poprawiała. Do tego dochodziły jeszcze inne problemy, takie jak chociażby niepłacenie podwykonawcom czy kradzież kruszywa. Kierowcy jeżdżący tą drogą codziennie do pracy mieli już dość ciągłego stania w korkach. Nierzadko zdarzało się, że dotarcie do domu zajmowało im aż półtorej godziny.

Już w styczniu niewielu wierzyło w to, że wspomniany odcinek uda się ukończyć do 15 czerwca, a zapewnienia ze strony GDDKiA, że tak się stanie, raczej nie były brane na poważnie.

Wprawdzie od paru miesięcy widać już sprzęty i robotników na placach budowy, ale postępy w pracach są praktycznie żadne. Sam inwestor niezbyt chętnie wypowiada się na temat tego feralnego odcinka. W opublikowanym dziś komunikacie na oficjalnej stronie GDDKiA, który podsumowuje budowę S3 na Dolnym Śląsku, zostało mu poświęcone bardzo mało miejsca. Próżno szukać tam też informacji o planowanym terminie oddania do użytku czy ewentualnych karach dla wykonawców za niedotrzymanie warunków kontraktu. Właśnie o te kwestie zapytaliśmy we wtorek rzeczniczkę dolnośląskiego oddziału Dyrekcji, Magdalenę Szumiatę. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi na te pytania.

Na szczęście dużo lepiej wygląda sytuacja na dwóch pozostałych odcinkach. – Zasadniczo droga jest już ukończona. Na trasie głównej ułożyliśmy nawierzchnię bitumiczną, wykonane zostały bariery energochłonne i ekrany akustyczne, a w końcowej fazie są też prace związane z oznakowaniem poziomym i pionowym. Te elementy umożliwiają ruch publiczny na całej długości. Myślę, że jeszcze około miesiąca może potrwać przygotowanie dróg serwisowych – mówi Piotr Borcoń, kierownik budowy z firmy Budimex SA., która odpowiada za 22-kilometrowy odcinek z Chróstnika do Legnicy.

Mieszkańców Lubina z pewnością najbardziej interesuje najkrótszy, bo zaledwie 11-kilometrowy odcinek, którego wykonawcą jest firma Mota-Engil. Rozpoczyna się on od węzła Lubin Południe w okolicach Chróstnika, a kończy na węźle Lubin Północ przy kopalni ZG Lubin. Jak zapewnia Lidia Markowska, dyrektor wrocławskiego oddziału GDDKiA, pierwszy z nich ma zostać otwarty do końca tego miesiąca, drugi zaś do 10 sierpnia. Co za tym idzie, oddany do użytku będzie też węzeł Krzeczyn, znajdujący się w pobliżu planowanej strefy przemysłowej. Dzięki temu miasto powinno zostać znacząco odkorkowane.

 

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Budowniczy
Budowniczy
7 miesięcy 29 dni temu
No właśnie to czemu Markowska Lidzia ciągle gadała że droga będzie otwarta. Mydlenie oczu i jawne kłamstwa przez tyle miesięcy i zapewnienia że drogą pojedziemy. Na radach dwóch powiatów były również dyskusje i zapytania do GDDKiA i wielokrotne zapewnienia że droga zostanie otwarta.Jak widać jak to wszystko wygląda Z tego konsorcjum (zadania III węzła Kazimierzów do węzła Lubin) – Pribex wycofał się ?wyleciał?. Do tej pory jest wiele firm do tej pory nierozliczonych. prezes H. Pniewska wiele faktur nie popłaconych dla wykonawców i podwykonawców a i również dla byłych pracowników Pribexu. Są pozakładane sprawy sądowe. Końcem marca do sądu rejonowego… Czytaj więcej »
kierowca
kierowca
7 miesięcy 29 dni temu

A jaką bajkę opowie nam teraz Lidzia?

Januszek
Januszek
7 miesięcy 30 dni temu

Salini jest firmą, która we Włoszech kiladziesiąt lat budowała autostradę. Wśród makaroniarzy są największymi gamoniami……

Aro
Aro
7 miesięcy 30 dni temu

A z węzła Krzeczyn to gdzie te tiry pojadą? Prosto na Polkowice? Po co pisać o odkorkowaniu miasta!!!!!! Porażający bezmózg to pisał.

Winter is coming
Winter is coming
8 miesięcy 2 godzin temu

Dziś jechałem nad morze. S3 do Polkowice to jakaś parodia. Sam piach.

roberto kRRól buffon
roberto kRRól buffon
8 miesięcy 3 godzin temu

Ty anatel, narzekamy bo widzimy co się dzieje. Buta i arogancja z jego strony, wszędzie tylko wrogów widzi, już nawet walczy ze swoim Kielanem. Jedyne co potrafi to market postawić. Z żadnym głosem się nie liczy, prócz swojego (jak właśnie kaczynski). 4 lata temu nie głosowałem wyborach na prezydenta, bo był to wybór między dżumą, a cholerą. A w tym roku z chęcią pójdę i oddam głos na nowe pokolenie, pomimo że z PISuaru jest.

obatel
obatel
8 miesięcy 9 godzin temu

Tak wszyscy narzekacie na Prezydenta Raczynskiego to teraz zagłosujćie na Tego K,posła z PiSu to on wam nabuduje ze was brzychy rozbolą .To sa tacy doskonali rzemieslnicy że głowa boli. Widac to potym rzadzie i po J,Kaczynskim .Wiec wara od Raczynskiego.

WOLNYIZDOLNY
WOLNYIZDOLNY
7 miesięcy 30 dni temu

Obatelu ; się czepiasz Kaczyńskiego, wiem że w polityce świętych nie ma, jednak zastanów się chwilę nad ekipą Tuska, to byli wybitni ,,prawdziwi profesjonaliści”. Tak samo jest z Raczyńskim – rzemieślnik czy profesjonalista. Jego czas minął, musi być zmiana. Nie można cały czas mieć skręconą głowę w jedną stronę bo dojdzie do katastrofy.

Rocky
Rocky
7 miesięcy 30 dni temu

Dlaczego jego czas już minął ? Bo ty tak powiedziałeś?he he he czcze gadanie, bedzie rządził następne lata A tobie niech gul dalej skacze

Piti
Piti
8 miesięcy 10 godzin temu

Do Kika. Ciekawe czy byś się śmiała i miała optymizm dojeżdżajac codziennie do pracy z Lubina do Polkowic na 6 rano stojąc w korku i jadąc 29km/h.
Droga Lubin Legnica jest skończona więc jest masło i przyjemność.

Teresa
Teresa
8 miesięcy 10 godzin temu

Termin oddania odcinka Lubin – Polkowice – 01.06.2019 r.

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy 11 godzin temu

OD KIEDY ŻEŚCIE MATOŁKI POLSKIE DOPUŚCILI DO WŁADZY EKIPĘ:NIEROBÓW, OSZUSTÓW I KRĘTACZY Z PiS, TO NIC NIE JEST BUDOWANE,ANI NAWET ODDAWANE W TERMINIE!!!DZIĘKUJCIE BOGU, ŻE OPLUWANE PRZEZ WAS PO, WYBUDOWAŁO WAM TYLE KM AUTOSTRAD I EKSPRESÓWEK!!!

WOLNYIZDOLNY
WOLNYIZDOLNY
7 miesięcy 30 dni temu

PO wybudowało wszystkie drogi na EURO 2012 ( niektóre odcinki do dziś nie skończone) oraz: Amber Gold, OLT Expres, złodziejstwo VAT, złodziejstwo REPRYWATYZACJI, złodziejstwo OFE, złodziejstwo w KGHM itd….

górnik dołowy
górnik dołowy
7 miesięcy 30 dni temu

Może jakiś przykład tych niewybudowanych droģ??A w pozostałych sprawach nic się nie zmieniło do dziś

koan
koan
7 miesięcy 30 dni temu

Tak trzymać „WOLNYIZDOLNY” popieram 100%. Rozgonić popaprańców i nieudaczników na 4 strony świata .

kika
kika
8 miesięcy 11 godzin temu

Ludzie ,nie narzekajcie. Będzie opóżnienie, ale niedługo będziecie jeżdzić super drogą. Dziś jechałam z Legnicy do Lubina tą drogą ,tzn. częscią oddaną do użytku, wrażenie fantastyczne, droga wyjątkowo cicha i mkniesz jak po maśle… Trochę cierpliwości , mniej zrzędzenia i szukania winnych…Uśmiechnij się człowieku!

Rocky
Rocky
8 miesięcy 12 godzin temu

Taki jest nadzór nad inwestycjami dojnej zmiany.Kto tam będzie się przejmował jakimiś terminami, ważne aby przytulić jak najwięcej kasy bo jutro jakiś ,,,diabełek.. typu corka leśnika albo inny Misiewicz będą potrzebować pracy i kto inny zasiądzie na stołku jak w Koncernie KGHM.A Rostek mówił że będzie brakować kasy.

ELLA
ELLA
7 miesięcy 30 dni temu

Z tego co pamiętam to ciebie interesuje tylko kasa i wieczne ,,kiedy płacą”.

Maliniak
Maliniak
8 miesięcy 15 godzin temu

Sprawa jest bajecznie prosta. Ceny materiałów poszły w górę dwukrotnie lub nawet bardziej. Salini nie chce tego robić za pół darmo, a GDaKa nie chce brać nowego wykonawcy za dwa razy większą cenę. A my będziemy jeździć niedokończoną serwisówką do końca świata i o jeden dzień dłużej.

Piti
Piti
8 miesięcy 15 godzin temu

Za rok będzie już gotowa.

Gość
Gość
8 miesięcy 16 godzin temu

Ciekawe dlaczego GDKiA tak zaciekle broniła Salini choć nawet laikom było wiadomo że opóźnienie to pół roku.

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy 23 godzin temu

Oczywiście że zdążyli, ale jak zapowiadało wcześniej GDDKiA nie jest to równoznaczne z dopuszczeniem drogi do ruchu 😀

Bo
Bo
8 miesięcy 1 dzień temu

A dlaczego nie napiszecie ze 2 tyg temu minal termin aby pan Zawadka zabral gnijacy i cuchnacy syf i smieci ktore kazal wykiprowac na terenie parku lesnego ? Piszecie tylko to co jest na reke prezydentowi i radnym, jestescie stronniczy. To nędzne

Cudze ganicie swego nie oceniacie???
Cudze ganicie swego nie oceniacie???
8 miesięcy 1 dzień temu

Kiedy KTOŚ zapyta mieszkańców jakiej domagają się kary dla Prezydenta Miasta Lubina Roberta Raczyńskiego za składane latami obietnice, które nie zostały oddane do użytku?

cadzienny kierowca
cadzienny kierowca
8 miesięcy 1 dzień temu

dyrektor markowska z GDDKiA w ostatnim artykule pisałaś że salimi ma daleko posunięte roboty ziemne, jak to cudnie brzmiało ciekawe co teraz napiszesz roboty ziemne daleko posunięte na drodze polkowice -lubin wspaniale

roberto kRRól buffon
roberto kRRól buffon
8 miesięcy 1 dzień temu

Co bardziej realne?
Oddanie węzła Lubin północ w sierpniu przez salini czy sprowadzenie inwestycji do tzw. i wyimaginowanej strefy przez kRRóla?
….Jednak obstawiam na włoską robotę

Kamil
Kamil
8 miesięcy 1 dzień temu

„Zgodnie z umową, dziś mija termin ukończenia dolnośląskich odcinków drogi ekspresowej S3”. To Jawor i Bolków też już oddają?

good night left side
good night left side
8 miesięcy 1 dzień temu

Tak zdążyli i dziękuję im za tą cudowną trase która dzień w dzień dokonuje …
Hej Młody Junaku
Smutek zwalcz i strach
Przecież na tym piachu już za kilka lat
Przebiegnie być może
Jasna, długa, prosta
Szeroka jak morze Trasa Łazienkowska
I z biegiem zepnie drugi brzeg
Na którym twój ojciec legł

Od gitary…
Czary mary

Hej Młody gwardzisto
Smutek zwalcz i strach
Przecież na tym piachu już za kilka lat
Przebiegnie z pewnością
Jasna, długa, prosta
Szeroka jak morze Trasa Łazienkowska
I z biegiem zepnie drugi brzeg
Na którym twój ojciec biegł

I z biegiem zepnie drugi brzeg
Na którym twój ojciec legł był

wpDiscuz