Znaleźli skarby na budowie S3

163

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak przekazuje informację Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu, że w związku z planowaną budową drogi ekspresowej S3 na odcinku Legnica – Bolków podjęto badania wykopaliskowe na stanowisku archeologicznym Paszowice 23. Zgodnie z wynikami wstępnych prac rozpoznawczych zostało ono określone jako osada z okresu obecności ludności kultury łużyckiej i okresu wpływów rzymskich oraz ślad osadniczy z okresu średniowiecza.

W trakcie badań archeologicznych, rozpoczętych w 2016 roku, odkryto rozległe, wielopoziomowe i bogate cmentarzysko ludności kultury łużyckiej. Jest to jedno z nielicznych, tak bogatych stanowisk odkrytych w rejonie Jawora. Wcześniej znane stanowiska tego typu z okolic Zębowic i Starego Jawora, stanowiły ciekawy aczkolwiek dużo skromniejszy przykład nekropolii ludności kultury łużyckiej rejonu Równiny Jaworskiej.

Do najciekawszych znalezisk należy niewątpliwie brązowy czekan – rodzaj broni, będącej oznaką statusu społecznego pochowanej osoby, odnaleziony w zespole grobowym wraz z trzema szpilami tarczowatymi. Takie wyposażenie świadczy niewątpliwie o statusie pochowanej osoby, w tym przypadku być może przywódcy lokalnej społeczności.

Na stanowisku wystąpiły liczne przykłady ozdób ludności kultury łużyckiej w postaci brązowych i żelaznych szpil, bransolet, naszyjników oraz przedmioty codziennego użytku jak noże, osełki, sierpy itp. Asortyment znalezisk uzupełnia arcyciekawy zbiór ceramiki malowanej z przedstawieniami symbolicznymi w postaci trójkątów, gałązek, trykwetrów, swastyki i innych, charakterystycznej dla kultury łużyckiej z okresu halsztackiego i jest kolejnym świadectwem powiązań ówczesnych mieszkańców Dolnego Śląska z przodującymi centrami kulturowymi Europy.

Źródło: DUW.pl/ Fot. GDDKiA we Wrocławiu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY