Zagubione imię

2729

Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubinie dziś z dumą nosi imię wielkiej polskiej uczonej, noblistki Marii Skłodowskiej-Curie, ale nie zawsze tak było. W czasie 60 lat jej istnienia w pewnym momencie imię, które otrzymała przy powstaniu, gdzieś się zapodziało…

Olga Tyrpak wcieliła się w rolę polskiej noblistki w 2017 roku, podczas 150. rocznicy urodzin Skłodowskiej-Curie

Z okazji 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 jej pracownicy przeszukują archiwa, poznając dokładnie historię placówki. W oparciu o przygotowane przez nich materiały przygotowujemy cykl artykułów. Tym razem postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć historii imienia, jakie nosi placówka.

– Zrozumieć, aby się nie bać – do takiego pojmowania świata zachęcała Maria Skłodowska-Curie. Z pewnością nie te słowa skłoniły szkolne władze do złożenia w 1961 roku wniosku do Ministerstwa Oświaty o objęcie patronatem podwójnej noblistki nowo powstałej tysiąclatki. Powód mógł być bardzo banalny i oczywisty – lokalizacja szkoły przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie. W kronice budowy Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubinie odnotowano, że imię wybrano na „życzenie społeczeństwa lubińskiego” – przytacza początki historii imienia szkoły obecna dyrektor SP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie Iwona Kędzierska.

W stulecie urodzin polskiej uczonej, 7 listopada 1967 roku, odsłonięto kamienną tablicę, która do dziś znajduje się w szkolnym archiwum.

Fot. Archiwum SP 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie

– Napis na tablicy upamiętniał Marię Skłodowską-Curie a nie Curie-Skłodowską, której imię nosiła placówka – zauważa dyrektor Kędzierska. – W ciągu kilku lat zmieniono kolejność nazwisk uczonej. Do dziś trwają debaty i spory, w których głównym oponentem obecnie rozpowszechnionej kolejności jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Niezależnie od sporów lingwistycznych, w SP 1 przez 40 lat uczono dzieci życiorysu sławnej Polki, mówiono o jej bohaterstwie w czasie I wojny światowej i zamiłowaniu do wycieczek rowerowych. Organizowano Dni Patronki, konkursy wiedzy, wydawano o niej szkolne gazetki. W czasie hucznie obchodzonego 20-lecia placówki otwarty został Kącik Patronki, w którym umieszczono jej gipsowe popiersie – wylicza dyrektor SP 1.

Fot. Archiwum SP 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie

W pewnym momencie jednak szkoła zgubiła swoje imię. Zabrakło go w uchwale powołującej w miejsce SP 1 – Zespół Szkół Integracyjnych. Było to w kwietniu 2001 roku. Pomimo tego przeoczenia, nauczyciele i uczniowie nadal honorowali rocznice związane z wielką uczoną i kontynuowali szkolne tradycje.

Jedynka odzyskała swoje imię dopiero w 2019 roku. Najpierw, w 2017 roku po kolejnej reorganizacji oświaty, znowu stała się ośmioklasową Szkołą Podstawową nr 1 i dopiero wtedy rozpoczęła starania o przywrócenie patronatu polskiej uczonej.

Uczniowie SP nr 1 przeszli ulicą Marii Skłodowskiej-Curie z okazji 150. rocznicy jej urodzin (2017 rok)

W roku 2017 zainicjowaliśmy Święto Ulicy, które miało przypomnieć lubinianom o 150. rocznicy urodzin noblistki. W maju 2019 roku rada miejska w Lubinie pozytywnie rozpatrzyła wspólny wniosek dyrektora, rady rodziców i samorządu uczniowskiego w sprawie nadania imienia – wspomina Iwona Kędzierska.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej z wizerunkiem uczonej

Kolejny rok szkolny rozpoczął się uroczystością nadania imienia i odsłonięcia tablicy pamiątkowej z wizerunkiem uczonej. Na korytarzu Jedynki znowu można zobaczyć popiersie Skłodowskiej-Curie (to samo o przed laty, tylko odnowione), które wita wszystkich wchodzących do placówki, obecnie w znaku naszych czasów, czyli w maseczce.

Fot. SP 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie

Dyrekcja szkoły stara się ustalić, ile szkół w Polsce nosi obecnie imię tej polskiej uczonej.

– Mamy nadzieję na utworzenie na Facebooku profilu „Uczniowie Marii Skłodowskiej-Curie”, gdzie będzie można wymieniać się doświadczeniami, chwalić sukcesami, a przede wszystkim propagować sylwetkę polskiej noblistki – zdradza dyrektor lubińskiej Szkoły Podstawowej nr 1.

A Wam jak się podoba ten pomysł? Kto z Was jest lub był uczniem Marii Skłodowskiej-Curie?

Materiał przygotowany dzięki współpracy z pracownikami i dyrekcją SP nr 1.


POWIĄZANE ARTYKUŁY