Pierwsza lubińska podstawówka szuka swoich absolwentów

7631

To była pierwsza i przez długi czas jedyna podstawówka w Lubinie – Szkoła Podstawowa nr 1 świętuje 60-lecie. Jej pracownicy przeglądają archiwa, szukają zdjęć i ciekawych informacji, jednocześnie zachęcają wszystkich absolwentów do dzielenia się swoimi historiami. Fragmenty wspomnień z przeszłości już teraz publikowane są na Facebooku. – Wszystko wskazuje na to, że na razie będą to jedynie obchody wirtualne. To, co możemy zgromadzić, pokażemy w sieci – mówi dyrektor Jedynki.

Historia Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi nierozerwalnie wiąże się z historią naszego miasta. Choć w tym roku placówka świętuje 60-lecie, to tylko fragment jej historii, oznaczanej od momentu przenosin w 1961 roku do nowego budynku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie.

– Budynek powstawał od roku 1960 do 1961. We wrześniu 1961 nastąpiło oficjalne otwarcie Szkoły Podstawowej nr 1, bo właśnie wtedy pojawił się numer i imię Marii Skłodowskiej-Curie. Jednak szkoła jako taka, przyjmująca dzieci pierwszych osiedleńców w Lubinie, powstała w roku 1945 we wrześniu i miała siedzibę w dawnym MDK-u, czyli w willi przy ulicy Odrodzenia 32 – mówi Iwona Kędzierska, dyrektor SP nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Lubinie.

Zanim placówka trafiła do wybudowanego na tysiąclecie państwa polskiego nowego budynku, mieściła się nie tylko na Odrodzenia, ale później również w siedzibie dzisiejszego I LO oraz przy Spacerowej 4 i 1 Maja 13b.

– Wszyscy, którzy przyjeżdżali tutaj w związku z odkryciem miedzi i zapraszali swoje rodziny do mieszkania w Lubinie, posyłali swoje dzieci do tej jedynej w tym momencie szkoły podstawowej w mieście – do Jedynki – dodaje dyrektor Kędzierska.

„Gdyby ściany miały uszy” albo lepiej ”gdyby te mury umiały mówić”. Znacie te powiedzenia? Jest w Lubinie kilka…

Opublikowany przez SP 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lubinie Niedziela, 28 lutego 2021

I właśnie na wspomnieniach czy fotografiach byłych uczniów pracownikom szkoły zależy najbardziej. Poza przygotowaniem starych dokumentów, kronik, zdjęć wydobytych ze szkolnych archiwów, pracownicy placówki chcą również przedstawić wspomnienia absolwentów i to nie tylko kończących szkołę przy ul. Skłodowskiej-Curie, ale uczących się w niej również wcześniej, od 1945 roku. To co uda się zgromadzić, zostanie udostępnione w internecie – na Facebooku szkoły, Muzeum Historycznego, które wspomaga SP 1 przy przygotowaniu 60-lecia, stronie placówki czy na naszym portalu.

Zbliża się 60 rocznica powstania Szkoły Podstawowej nr 1. Tutaj pierwsza kronika. Będzie o tej szkole więcej u Nas. Także o obchodach do organizacji których zostaliśmy zaproszeni.

Opublikowany przez Muzeum Historyczne w Lubinie Środa, 24 lutego 2021

– Dla uczniów zaproponowaliśmy „Kronikę Jedynki”. Na Facebooku szkoły co poniedziałek będą się ukazywały informacje w postaci lekcji dotyczące najstarszych, ale i nowszych zapisków. Natomiast jeśli chodzi o rodziców i byłych absolwentów – chociaż wielu z naszych rodziców to są właśnie nasi absolwenci – to zachęcamy ich, żeby się z nami kontaktowali przez FB, stronę, sekretariat lub osobiście. Chcielibyśmy poznać i pokazać ich innym mieszkańcom Lubina, jak sobie poradzili w życiu, co osiągnęli. Zamierzamy stworzyć galerię naszych absolwentów, jeśli na to pozwolą z imienia i nazwiska – mówi dyrektor Kędzierska.

Nasza szkoła ma już 60 lat! Z tej okazji, od najbliższego poniedziałku, zaczynamy wirtualną opowieść zatytułowaną…

Opublikowany przez SP 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lubinie Czwartek, 25 lutego 2021

Pracownikom szkoły udało się do tej pory w archiwach odnaleźć między innymi kronikę z 1959 roku spisaną ręcznie i przedstawiającą dzieje placówki od roku 1952, czyli od przeprowadzki z budynku liceum.

– Są tam zdjęcia niesamowitej jakości. Chcielibyśmy przedstawić je mieszkańcom, żeby poszukali na nich siebie, swoich najbliższych i pozwolili nam rozpoznać osoby znajdujące się na fotografiach – dodaje Iwona Kędzierska.

Przez te wszystkie lata mury szkoły opuściło mnóstwo absolwentów. Czy ktoś z was jest jednym z nich? Jeśli tak, zachęcamy do kontaktu z Jedynką, by podzielić się wspomnieniami czy fotografiami.


POWIĄZANE ARTYKUŁY