Potrzebni wolontariusze. Zadania nie są trudne – to pomoc osobom starszym z Lubina, czyli zrobienie zakupów, spacer czy po prostu rozmowa. – Nasi podopieczni potrzebują szczególnie obecności drugiego człowieka, rozmowy i uśmiechu – mówi Zuzanna Milewicz z Domu Dziennego Pobytu Senior.
Wolontariat w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów działa przy Domu Dziennego Pobytu Senior od 2022 roku. Również w tym roku lubińska rada miejska postanowiła go utrzymać. Właśnie poszukiwani są wolontariusze, którzy chcieliby pomóc i są gotowi ofiarować swój czas innym, przede wszystkim osobom starszym samotnie mieszkającym.
Pomoc polega na wspólnym spędzaniu wolnego czasu, rozmowach, spacerach, przyrządzaniu posiłków, wyprowadzaniu psa, dostarczaniu seniorom zakupów podstawowej potrzeby, czyli np. artykułów spożywczych, środków higieny osobistej i leków.
– Bardzo często jest to po prostu przyjacielska rozmowa. Najczęściej te osoby odwiedzają się raz w tygodniu. Tak naprawdę zakres czynności pozostawiamy do wyboru dwóm stronom: wolontariuszowi i osobie, która tej pomocy potrzebuje – mówi o wolontariacie Edyta Szeliga, kierownik Domu Dziennego Pobytu Senior, zapraszając do kontaktu kandydatów na wolontariuszy.
Każdy, kto chce zostać takim wolontariuszem, powinien zgłosić się do Domu Dziennego Pobytu Senior w Lubinie przy ul. Sienkiewicza 3: tel. 76 746 83 61, 782 704 400 lub e-mail: senior@mops.lubin.pl.
Wolontariuszem może zostać każda osoba pełnoletnia. Uczniowie, którzy nie skończyli jeszcze 18. roku życia, a chcieliby pomagać, również mogą zostać wolontariuszami, ale muszą mieć zgodę rodziców.
W ubiegłym roku seniorom pomagało 18 wolontariuszy. Część z tych osób również w tym roku zaangażowało się w wolontariat, ale potrzebni również nowi chętni.
O tym, jak wolontariusze mówią o swoim wolontariacie pisaliśmy m.in. w artykule Aniołki dla aniołów.