Szkoła 3.0 szuka koordynatora

65

Szkoła 3.0 rusza w Polskę, rozszerza działalność i szuka osób, które będą współtworzyć akcję także w Lubinie. Projekt polega na nauce programowania, jest niekomercyjny, skierowany do dzieci z pieczy zastępczej i z rodzin w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. 

Lekcje programowania i robotyki to większe szanse na zawodowy start.

– Projekt powstał w odpowiedzi na dramatyczną sytuację dzieci znajdujących się pod opieką pieczy zastępczej. Według raportu opublikowanego przez NIK, aż 82% wychowanków nie potrafi się usamodzielnić w chwili ukończenia 18. roku życia. Młodzi ludzie nie potrafią znaleźć pracy, co powoduje, że korzystają z dostępnych form pomocy społecznej i wracają do patologicznych środowisk – mówi wiceprezes Fundacji Sarigato, pomysłodawca projektu, Paulina Wójtowicz.

Szkoła 3.0 postanowiła przerwać to błędne koło.

– W październiku 2016 roku uruchomiliśmy program wsparcia dla 50 dzieci z krakowskich domów dziecka. Podopieczni uczęszczają na cotygodniowe lekcje programowania, podczas których uczą się tworzenia gier i aplikacji – wyjaśnia Wójtowicz.

W Krakowie program się sprawdził, teraz szkoła 3.0 postanowiła wyruszyć w Polskę. Dzięki temu, że sponsor programu, firma TwójRobot.pl ma w Lubinie swoją placówkę, projekt zawita także do naszego miasta. Potrzebny jest jedynie kreatywny koordynator.

– Poszukujemy liderów – osób chętnych do stworzenia Szkoły 3.0 w kolejnych miastach, w tym w Lubinie. Dzięki wsparciu formy TwójRobot.pl, oferującej zajęcia robotyki i programowania, we wrześniu dzieci z dolnośląskich domów dziecka będą mogły rozpocząć całoroczne zajęcia. Potrzeba im lokalnego organizatora, który dopilnuje, aby program prężnie się rozwijał – mówi Wójtowicz.

Zespół Szkoły 3.0 nie skupia się jednak tylko na jednym aspekcie nauczania. Po bliższym poznaniu zainteresowań podopiecznych, wdrażany jest program mentorski.

– Dzieci uczęszczające na zajęcia programowania otrzymują indywidualne wsparcie wolontariuszy – Mentorów. Są to osoby głównie z branży IT, którzy poza wsparciem i przekazywaniem umiejętności pomogą pokierować ich przyszłą karierą zawodową – mówi Paulina Wójtowicz.

Twórcy projektu zakładają, że przekazywane umiejętności ułatwią młodym ludziom odnalezienie się na współczesnym rynku pracy, na którym branża IT stale zwiększa swój udział, obecnie stanowiąc ponad 10% polskiego PKB.

Aby zostać lubińskim Liderem, należy wziąć udział w rekrutacji poprzez uzupełnienie poniższego formularza na stronie: http://bit.ly/LiderMiasta


POWIĄZANE ARTYKUŁY