Redukcja punktów karnych po nowemu i szkolenia dla kierowców

2139

Punkty karne dla kierowców będą ponownie usuwane po roku, a nie po dwóch latach. Powróciły również szkolenia redukujące punkty karne. To skutek niedawnych zmian w prawie drogowym.

Fot. Pixabay.com

Kierowca, który popełni wykroczenie drogowe, ukarany może zostać nie tylko mandatem, ale również punktami karnymi. Te z kolei możemy podzielić na tymczasowe – z wykroczeń, za które kierowca nie przyjął mandatu (nie są doliczone do konta kierowcy do czasu zakończenia postępowania sądowego) oraz aktywne, które znajdują się na koncie kierowcy. Maksymalna liczba punktów, jakiej nie może przekroczyć kierujący to 20 dla kierowców z prawem jazdy poniżej roku i 24 dla pozostałych kierowców.

W wyniku nowych przepisów, informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji kierowców będą z niej usuwane z upływem roku, a nie jak dotychczas – z upływem dwóch lat. Oznacza to, że nowe regulacje przywróciły sytuację prawną sprzed 2022 roku.

Jak tłumaczył wiceminister infrastruktury Rafał Weber, do rządu docierały sygnały m.in. od firm transportowych, które naciskały na te zmiany.

– Kierowcy tirów, którzy spędzają na kółkiem kilka godzin dziennie, są narażeni na ryzyko mniejszych wykroczeń, ale te punkty są zbierane. Dwuletnie kasowanie uzbieranych punktów może spowodować, że nie będą mieli oni możliwości kontynuować pracy. Te sygnały zostały przez nas przeanalizowane. Już teraz brakuje około 150 tysięcy kierowców transportu ciężkiego – wyjaśniał wiceminister.

Redukcja punktów karnych

Maksymalnie raz na pół roku kierowcy będą mogli wziąć udział w odpłatnym szkoleniu, dającym możliwość zredukować do 6 punktów karnych. Nie dotyczy to osób w okresie pierwszego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy – im w razie przekroczenia liczby punktów karnych zostanie cofnięte uprawnienie do kierowania pojazdami silnikowymi co oznacza, iż od początku muszą odbyć szkolenie w Ośrodku Szkolenia Kierowców i zdać egzamin państwowy na prawo jazdy.

Wspomniane szkolenie zostało wydłużone z 6 do 8 godzin wykładów podzielonych na cztery bloki tematyczne (po 2 godziny każdy ):

  • zasady i przepisy ruchu drogowego,
  • wypadki drogowe w Polsce – przyczyny, skutki, zapobieganie,
  • prawne i społeczne skutki wypadków drogowych oraz odpowiedzialność karna sprawcówz a przestępstwa i wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji,
  • psychologiczne aspekty kierowania pojazdem.

Do tego dochodzą też ćwiczenia praktyczne związane z awaryjnym hamowaniem przy prędkościach: 30 km/h i 50 km/h.

Według policyjnych danych w 2022 roku na polskich drogach doszło do ponad 21,3 tys. wypadków, w których zginęło prawie 1,9 tys. osób.


POWIĄZANE ARTYKUŁY