Przykłady błędnego zarządzania firmową flotą pojazdów

126

Nie musimy nikogo przekonywać do tego, że zarządzanie flotą pojazdów stanowi logistyczne (i nie tylko) wyzwanie.

Nie jest łatwo myśleć o tym jako o istotnej części działania przedsiębiorstwa, ponieważ powoduje to dodatkową presję. Osoby oddelegowane do tego zadania powinny najpierw zwrócić uwagę na dwie kwestie, mianowicie efektywność i minimalizowanie kosztów. W tym artykule omówiono niedociągnięcia popełnione przez menedżerów flot oraz te, które ewentualnie mogą powodować.

Bagatelizowanie spraw serwisowych i przeglądów technicznych

Absolutną podstawą zarządzania flotą jest ścisłe przestrzeganie terminów wizyt serwisowych. W połączeniu z regularną wymianą zużywających się części spowoduje to, że pojazd zyskuje dłuższą żywotność pośród floty. Ponadto działanie to minimalizuje ryzyko nieoczekiwanych awarii, które mogą unieważnić możliwość realizacji zamówień firmy.

Jedną rzeczą jest to, że może to powodować znaczne koszty z powodu konieczności naprawy samochodu. Druga zaś wiąże się ze znacznie poważniejszymi konsekwencjami. Ma to związek z pogorszeniem mobilności floty, co z kolei zmniejszy jej potencjał. Biorąc pod uwagę chwilową stagnację pojazdu, byłoby to równoznaczne z niemożnością dotarcia do konsumentów.

Rozwiązaniem jest zdecydowanie system zarządzania flotą Verizon Connect. Pozwala ustalić terminy kontroli i ustawić przypominanie, aby kierowca nie zapomniał wizytach bądź się na nie nie spóźniał.

Niemonitorowanie pracy kierowców

W zależności od sposobu, w jaki kierowca prowadzi samochód, może to powodować straty lub zyski dla firmy. Dlatego monitorowanie tego zagadnienia jest tak ważne. W razie potrzeby należy jednak jak najszybciej podjąć kroki w celu wyeliminowania błędów pracowników.

Za podstawowy błąd w tym przypadku uważa się jazdę bez przestrzegania ograniczeń prędkości. Dotyczy to nie tylko przypadków, w których są one nieco przekroczone. Jazda z prędkością zaledwie 5 km/h wystarczy, aby zwiększyć firmowe koszty paliwa nawet o 10%. Proste równianie: więcej kierowców, to większe koszty. Nie wspominając już o zbyt szybkiej jeździe, która zwiększa ryzyko wypadku.

Podsumowanie

Uniknięcie tych błędów pozwoli firmie zmaksymalizować zyski i poprawić wydajność floty. Dzięki systemowi zarządzania flotą osiągnięcie tego celu będzie łatwiejsze.


POWIĄZANE ARTYKUŁY