Przedszkolaki i radio

67

Dzieci z Gminnego Przedszkola z Rudnej w ramach lekcji bibliotecznych poznawały radio oraz radioodbiorniki.

Co warto wiedzieć o radiu (15)

Od stycznia Multimedialne Centrum Informacji Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rudnej rozpoczęło cykl lekcji bibliotecznych dla wszystkich grup przedszkolnych z Gminnego Przedszkola w Rudnej pod hasłem „Co warto wiedzieć o radiu?”.

Okazją do spotkań jest wystawa kolekcji starych radioodbiorników Andrzeja Majchera z Rudnej, który od wielu lat je gromadził, odrestaurowywał i z pasją zgłębiał ich historie. Celem lekcji bibliotecznych jest zapoznanie dzieci z funkcją i magią radia, zobrazowanie wycinka historii radiofonii, a także zaprezentowanie zbioru starych radioodbiorników młodemu pokoleniu, które często nie wie, jak kiedyś one wyglądały.

Przedszkolaki poznawały historię starych aparatów radiowych, zasady ich działania, dowiadywały się, co to jest dźwięk oraz fale radiowe, jak one powstają, na jakiej zasadzie działają rozgłośnie radiowe, na czym polega radiokomunikacja i co można usłyszeć w radiu.

Dzieci zapoznały się z rodzajami rozwiązań technologicznych, które stosowano na przestrzeni lat oraz uświadomiły sobie, jaki postęp nastąpił pomiędzy budową pierwszych radioodbiorników a miniaturowymi współczesnymi nośnikami fal radiowych.

W lutym 2017 r. miną 92 lata działalności Polskiego Radia. Czyż nie warto więc przywoływać radiową przeszłość oraz zapoznawać z nią najmłodsze pokolenie?

AUTOR i FOT.: Wanda Poskart, Ewa Kopystiańska/MCI


POWIĄZANE ARTYKUŁY