Półwiecze podziemnych budowlańców (FOTO)

56

– Działalność firmy to przykład wytrwałego dążenia do celu oraz sukcesywnego wdrażania pionierskich rozwiązań. Efektem wielu lat pracy i naszym wspólnym sukcesem jest całe Zagłębie Miedziowe – mówi Jacek Kulicki, prezes PeBeKa. Podczas uroczystego spotkania spółka świętowała dziś swoje 50. urodziny.

 

– Nasze obchody przypadły w chwili szczególnej – opowiada prezes PeBeKa.- Katastrofa w Smoleńsku połączyła nas w cierpieniu. Te smutne przeżycia nie są nam obce. Szczególnie na początku naszej pracy nasza praca okupiona była ludzkim życiem w górniczych katastrofach. Zginęło wielu naszych kolegów – wspomina.

PeBeKa rozpoczęła swoją działalność 27 kwietnia 1960 roku. Minister Przemysłu Ciężkiego powołał ją do życia w związku z planami uruchomienia wydobycia rud miedzi pomiędzy Lubinem a Głogowem. Dzięki temu dziś w kopalni pracuje kilkanaście tysięcy mieszkańców naszego regionu.

Za trud włożony w powstanie Zagłębia Miedziowego, a także działalność, która przyczyniła się do rozwoju firmy, zarząd PeBeKa nagrodził pionierów spółki.

– Mogę o sobie powiedzieć, że jestem jedną z osób, która niejako budowała tę firmę, a jednocześnie całe Zagłębie Miedziowe – opowiada jeden z nagrodzonych, Tadeusz Figas. – Przepracowałem w PeBeKa 27 lat, a od 20 jestem na emeryturze. Zaczynaliśmy do budowy studni głębinowych, dopiero potem powstawały podziemne korytarze – wspomina.

Na uroczystości nie mogło też zabraknąć gości z KGHM oraz Akademii Górniczo-Hutniczej, które objęły patronat nad uroczystością oraz lokalnych samorządowców.

– Chciałem podziękować ze te 50 lat historii Lubina, bo od kiedy zaczęła funkcjonować PeBeKa, Lubin zaczął się rozwijać. Dziękuję inżynierom, którzy budowali te kopalnie, a także górnikom za ich ciężką pracę – mówił do zebranych prezydent Lubina, Robert Raczyński.

Obecnie PeBeKa zajmuje się budową 30. już szybu, Głogowa Głębokiego Przemysłowego, który umożliwi dostęp do nieeksploatowanych dotąd złóż

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY