Skuteczna samoobrona – najlepsze gazy do samoobrony

118

W filmach akcji wytrenowany bohater powala uzbrojonych przeciwników sekwencją dobrze wymierzonych ciosów. Wychodzi z opresji bez szwanku i nawet się nie spoci. W rzeczywistości tak to nie działa. Doświadczeni trenerzy samoobrony radzą minimalizować ryzyko i po prostu uciec. Nie zawsze jest to możliwe, ale można znacząco to sobie ułatwić. Skuteczna samoobrona uwzględnia wykorzystanie gazów, które dają chwilową przewagę nad agresorem. Można ją wykorzystać na ucieczkę i wezwanie pomocy.

Jakie rodzaje gazu są najlepsze do samoobrony?

Istnieją dwa rodzaje gazów do obrony własnej. Są to gazy pieprzowe i paralityczne. Różnica między nimi tkwi w bezpieczeństwie użycia i sposobie działania. Gaz pieprzowy bazuje na substancji chemicznej zwanej kapsaicyną (tu występującą w postaci oleożywicy). Jej rozpylenie w stronę napastnika powoduje u niego podrażnienie skóry, silny ból i chwilowo problemy z widzeniem.

Gazy paralityczne z kolei działają na układ nerwowy agresora, powodują silny ból, trudności w oddychaniu i dezorientację. Są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie od gazów pieprzowych, ale w przeciwieństwie do nich stwarzają większe zagrożenie dla zdrowia. Jako że spełniają w zasadzie tę samą funkcję, bezpieczniej jest wybrać gaz pieprzowy. Odpowiednio wykorzystany zapewni warunki do ucieczki i wezwania pomocy.

 

Gaz pieprzowy – w jakiej formie występuje?

Gaz pieprzowy nie jest jednolity i występuje w trzech stanach skupienia. Różnią się one między sobą podatnością na czynniki atmosferyczne, konsystencje i sposób działania. Pierwszym typem takiego gazu jest typ zwany mgiełką. Rozprowadza się w formie specyficznego stożka i działa na większym obszarze. Niestety jest podatny na zjawiska atmosferyczne, więc znacznie gorzej się sprawdzi w silnym wietrze i deszczu. Może razić obszarowo i dlatego sprawdzi się w przypadku, gdy napastnik nie jest sam.

Drugim typem gazu pieprzowego jest gaz strumieniowy. Działa on docelowo na napastnika i nie pokrywa większego obszaru. W odróżnieniu od pierwszego rodzaju nie jest podatny na kiepskie warunki pogodowe. Przykłady takich gazów znaleźć można na stronie https://www.zbrojownia.pl/bezpieczenstwo/gazy-pieprzowe/dla-kobiet. Ostatnia kategoria ma konsystencję żelu i taką też nazwę nosi. Produkty żelowe są bardzo skuteczne, ponieważ zawartość jest trudna do usunięcia z twarzy. Wymaga jednak dokładnego wymierzenia, co w stresowych sytuacjach może być trudne. Gazy żelowe są przeznaczone do obrony w pomieszczeniach zamkniętych.

Gaz pieprzowy – jak go nosić?

Atak napastnika w ciemnym parku wymaga natychmiastowej reakcji. O życiu lub zdrowiu decydują przeważnie sekundy, więc nie ma czasu na gorączkowe szukanie tego środka. Szybką reakcję umożliwia noszenie gazu pieprzowego pod ręką. Sięganie po gaz w niebezpiecznej sytuacji powinno odbywać się niejako intuicyjnie. Pojawia się więc zasadne pytanie o to, jak go ze sobą nosić. Odpowiedź jest prosta: wszędzie tam, gdzie jest możliwy do błyskawicznego wyciągnięcia. Mowa tu o specjalnych kaburach i klipsach. Miotacz gazu pieprzowego można też nosić ze sobą w kieszeni. To umożliwia natychmiastową reakcję w chwili, w której pojawia się zagrożenie i silny stres.

Na koniec warto poczynić pewną uwagę. Samo noszenie ze sobą miotacza gazu nie stanowi gwarancji wyjścia cało z opresji. W chwilach silnego pobudzenia i stresu niezwykle łatwo o pomyłki. Użytkownikom gazu zaleca się wcześniejszy trening. Dobrze jest przećwiczyć wyciąganie, nakierowywanie strumienia gazu i psikanie. Taka praktyka może w przyszłości bardzo się nam opłacić.

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY