Po latach wrócił na miejsce

96

Po wielu latach do kościoła pw. Chrystusa Króla w Osieku powrócił ołtarz Tryptyk Świętych Dziewic. Choć nie jest to oryginał – ten znajduje się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu – to niewątpliwie dopełnił tutejszą świątynię i jest dumą mieszkańców wsi. – Mam nadzieję, że zechcą go obejrzeć także pozostali mieszkańcy naszej gminy – mówi wójt gminy Lubin Tadeusz Kielan.

XV-wieczny tryptyk postanowili odtworzyć parafianie zachęceni przez biskupa legnickiego i swojego proboszcza Wojciecha Skowrona. I to oni sfinansowali większość prac. 50 tysięcy złotych dołożyła również Fundacja Polska Miedź.

Prace nad kopią ołtarza trwały wiele miesięcy. Dziś gotowy już tryptyk znajduje się na należnym mu miejscu, a kilka dni temu został poświęcony.

– Dzięki Państwa inicjatywie wielu z nas ma możliwość poznania tego wyjątkowo cennego sakralnego zabytku – zwrócił się do proboszcza parafii w Osieku oraz mieszkańców tej miejscowości wójt Tadeusz Kielan. – Tryptyk Świętych Dziewic na co dzień znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ale pochodzi stąd, z Osieka i nierozerwalnie związany jest z historią zarówno Kościoła, miejscowości, jak i naszego regionu. Teraz w formie jego wiernej kopii powraca do miejsca, w którym został stworzony. Będą mogli się nim cieszyć wierni parafii w Osieku, ale mam nadzieję, że zechcą go obejrzeć także pozostali mieszkańcy naszej gminy – dodaje.

Tryptyk po II wojnie światowej zabezpieczony został w składnicy muzealnej w Lubinie, skąd w roku 1948 przekazano go do zbiorów muzeum narodowego we Wrocławiu. W latach 1954–1955 był konserwowany w pracowni konserwacji zabytków w Warszawie. W roku 1964 zabezpieczono go w Muzeum Śląskim we Wrocławiu. W latach 1955–1986 prezentowany był na wystawie stałej śląskiej sztuki średniowiecznej Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W latach 1987–1995 tryptyk można było zobaczyć na wystawie „Sztuka śląska XV – XVIII w. ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu”, od 1995 znajduje się na wystawie stałej „Sztuka śląska XIV – XVI” w MNWr.

W szafie tryptyku zobrazowano rozmowę między Matką Zbawiciela a świętymi, zmarłymi śmiercią męczeńską za wiarę. Maria z Dzieciątkiem na ręku, stojąca na lwie znajduje się między świętymi Katarzyną (z lewej) i Barbarą (z prawej), które depczą swoich prześladowców: Maksencjusza i Dioskura. Na awersach skrzydeł (od lewej) umieszczono wyobrażenie św. Małgorzaty na smoku, dzierżącej pierwotnie oręż zwycięstwa nad złem – krzyż, i (od prawej) św. Doroty stojącej na swym kacie Suprycjuszu odbierającą od chłopca znak prawdziwości wyznawanej wiary – kosz rajskich owoców.

Czas powstania określa się na około 1495.

Więcej informacji o tryptyku można znaleźć na stronie: www.parafiaosiek.pl.

Źródło i fot. MG/ug.lubin.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY