Ostrzegali przed czadem i… olejem rzepakowym

1982

Po uprawach rolnych mieszkania to najczęściej występujące zagrożenia pożarowe w Polsce. Wiele z nich powoduje tlenek węgla i niestety wiele z nich kończy się nie tylko utratą dobytku, ale też ludzkiego życia. Pewnie nawet nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak groźny może czasem okazać się zwykły olej rzepakowy. Między innymi o tym mieli okazję usłyszeć lubińscy seniorzy, którzy odwiedzili dziś miejscową komendę straży pożarnej. W spotkaniu „Bezpieczny senior” wziął udział również Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego. Samorządowiec wręczył wszystkim uczestnikom m.in. czujniki czadu.

„Bezpieczny senior” to program organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, adresowany, zgodnie z nazwą, do starszych osób.

– Staramy się podnieść świadomość seniorów na temat różnych zagrożeń, występujących w życiu codziennym. Dzisiejsze spotkanie było poświęcone tlenkowi węgla, czyli czadowi, zwanemu też cichy zabójcą. Prelekcję na ten temat przeprowadzili strażacy, za co bardzo dziękuję – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Po wspomnianej prelekcji na temat bezpieczeństwa samorządowiec wręczył wszystkim seniorom czujniki czadu, które chronią nasze życie każdego dnia, a także kamizelki odblaskowe.

Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego

– Obserwujemy, że takie inicjatywy przynoszą oczekiwane efekty. Dziś mieliśmy również okazję dowiedzieć się o uratowanym ponad tydzień temu życiu seniora z Trzebnicy. Właśnie dzięki takiej czujce, która zaalarmowała go o zagrożeniu w odpowiednim momencie. Mieszkaniec ten wiedział, jak ma się zachować. Otworzył okna i zadzwonił po straż pożarną. Widzimy zatem, że tego typu spotkania są potrzebne. Wydaje nam się, że wszystko wiemy, jednak zawsze warto odświeżyć tę pamięć i przypomnieć, jak należy postępować z cichym zabójcą – zauważa Tymoteusz Myrda.

Jak podkreślają sami strażacy, podobne spotkania na temat bezpieczeństwa organizowane są regularnie.

– Regularnie spotykamy się z mieszkańcami, nie tylko seniorami, żeby przedstawić im zagrożenia, występujące na co dzień. Dziś mówiliśmy o czadzie, który może się pojawić w naszym domu. Mówiliśmy też o gaszeniu oleju na kuchence gazowej, co jest bardzo niebezpieczne w przypadku użycia wody. Skutki mogą być opłakane – podkreśla brygadier Eryk Górski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie.

brygadier Eryk Górski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie

Sami zainteresowani nie kryli zadowolenia z udziału w dzisiejszym spotkaniu. Prócz wspomnianej prelekcji i otrzymanych upominków, mieli okazję zwiedzić lubińską komendę PSP oraz – co nie było w planach – zobaczyć z bliska, jak wygląda wyjazd strażaków na akcję.

– Spotkanie bardzo mi się podobało. Sprawy bezpieczeństwa seniorów są u nas na porządku dziennym. Na posiedzenia naszej rady seniorów często zapraszamy policję i przedstawicieli innych instytucji, którzy mówią nam, jak należy się zachować w danym momencie – zauważa Janina Mucha, przewodnicząca Rady Seniorów gminy Lubin.

 

Janina Mucha, przewodnicząca Rady Seniorów gminy Lubin

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY