Ostatnie dni na złożenie deklaracji

2479

To już ostatni dzwonek, by wywiązać się z obowiązku i złożyć deklarację, czym ogrzewamy swój dom. Właściciele i zarządcy nieruchomości w Polsce mają na to czas do czwartku, czyli do końca czerwca. W ostatnich dniach liczba złożonych deklaracji zacznie wzrosła, ale wciąż sporo brakuje. Sprawdzamy, jak to wygląda w Lubinie.

Latem ubiegłego roku w Polsce ruszył spis źródeł ciepła. Do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, czyli CEEB, właściciele oraz zarządcy nieruchomości w całym kraju mają obowiązek zgłosić, czym je ogrzewają.

– Ewidencja jest prowadzona na zlecenie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i trwa już dokładnie rok. Do tej pory te deklaracje złożyło w Lubinie niespełna 3000 osób. Oznacza to, że wciąż brakuje nam około 4000 deklaracji – mówi Marcelina Falkiewicz z Urzędu Miejskiego w Lubinie.

Dokładnie złożono około 40 procent. Według danych GUNB do 24 czerwca w Lubinie złożono 2694 deklaracji na 6836 zobowiązanych do tego punktów.

– Przypomnę, że właściciele i zarządcy nieruchomości, którzy nie zgłoszą, w jaki sposób ogrzewają swoje budynki, będą niestety musieli liczyć się z karami w wysokości od 500 do nawet 5 tys. zł. Dlatego po raz kolejny apelujemy do lubinian o złożenie deklaracji za pośrednictwem formularza internetowego (www.zone.gunb.gov.pl – przyp. red.), co jest oczywiście najszybszą metodą zgłoszenia. Osoby, które preferują tradycyjną drogę złożenia tej deklaracji, zapraszamy do lubińskiego urzędu miejskiego, a dokładnie do pokoju nr 13, który znajduje się od razu po lewej stronie od głównego wejścia urzędu, gdzie nasi pracownicy pomogą dobrać odpowiednią deklarację, a także prawidłowo ją wypełnić – dodaje Marcelina Falkiewicz.

W całym kraju brakuje wciąż jeszcze około 1 mln deklaracji. W ostatnim tygodniu ich liczba zaczęła szybko wzrastać. 21 czerwca Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował, że przekroczono 5 mln deklaracji. W piątek, 24 czerwca, było ich dokładnie 5 363 847.

CEEB powstała, by pomóc w poprawie jakości powietrza, walce ze smogiem i wymianie tzw. „kopciuchów”. Mają się tu znaleźć kompleksowe informacje, dotyczące źródeł ogrzewania budynków w Polsce.

Deklarację muszą złożyć właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajduje się źródło ciepła. Co istotne, w przypadku bloków zgłoszenia nie musi dokonywać każdy właściciel mieszkania z osobna. To na zarządcy ciąży obowiązek zgłoszenia źródeł ciepła do ewidencji. Jest jednak wyjątek. Jeżeli w lokalu jest indywidualne źródło ciepła np. kominek, to taką deklarację trzeba złożyć samodzielnie.

Można to zrobić na dwa sposoby: przez internet lub w urzędzie w formie papierowej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY