Od dziś nowe wnioski 500+

1300

Rodzice, którzy już dostają pieniądze z programu „Rodzina 500+”, od dziś mogą już składać wnioski na kolejny okres świadczeniowy. Trzeba je złożyć w terminie, by dostawać pieniądze bez żadnej przerwy.

Fot. RODNAE Productions/Pexels

Od 1 lutego 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.

– Przyjmowanie wniosków rozpoczynamy pierwszego lutego. Poprawnie wypełnione będą weryfikowane automatycznie, więc rodzice dostaną pieniądze bez żadnej przerwy – przestrzega Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Świadczenie wychowawcze, czyli tzw. 500+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych przez rodzinę dochodów. Żeby dostać pieniądze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną.

Rzeczniczka wyjaśnia, że wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety). Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

– Tradycyjnie mogą rodzice dziecka, które ma numer PESEL złożyć wniosek także poprzez portal Emp@tia albo swój bank – jeśli bank uruchomił taką usługę – zapewnia Kowalska-Matis. – Jeżeli wniosek wpłynie do nas z tego źródła, a rodzic do tej pory nie ma u nas profilu na PUE ZUS, założymy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez naszego klienta we wniosku – dodaje.

Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.

Źródło: materiały prasowe ZUS


POWIĄZANE ARTYKUŁY