Miasto przeniesie liceum do gimnazjum

316

Od kilku tygodni miasto pracuje nad ustaleniem nowej sieci szkół w naszym mieście. A konkretnie dostosowaniem reformy edukacji do potrzeb Lubina. Już dziś wiadomo, że niektóre placówki zostaną zlikwidowane w całości. Prezydent zapowiedział też, że II Liceum Ogólnokształcące zostanie przeniesione na Ustronie, do budynku dotychczasowego Gimnazjum nr 4.

Gimnazjum nr 4

Gimnazjum nr 4

– Po reformie uwalnia nam się całe gimnazjum nr 4 z najnowocześniejszą bazą oświatową w Lubinie. Tam jest najnowszy basen, bardzo dobrze wyposażone pracownie i sale gimnastyczne. Pojawia się pytanie co my z tym zrobimy? Na terenie Ustronia IV i sąsiadującego osiedla Wyżykowskiego mamy dwie szkoły podstawowe – nr 3 i nr 14, więc trzeciej podstawówki tam nie potrzebujemy – tłumaczy prezydent Lubina Robert Raczyński. – Chcemy zagospodarować ten budynek i przenieść ogólniak nr 2 do dzisiejszego gimnazjum nr 4. To będzie polepszenie warunków nauki i pracy dla nauczycieli – zapewnia.

Już teraz wiadomo też, że trzeba będzie zlikwidować gimnazja nr 1,4 i 5, które funkcjonują samodzielnie, bez szkoły podstawowej. Do gimnazjum nr 4 przeniesione zostanie II LO. Co miasto zamierza więc zrobić z pozostałymi budynkami oraz z dotychczasową siedzibą II LO przy ulicy Niepodległości? – Zostają nam puste budynki, to jest właśnie efekt tych zmian i wprowadzonej reformy. Będziemy szukać chętnych na zagospodarowanie tych obiektów – mówi włodarz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
II Liceum Ogólnokształcące

Prezydent dodaje też, że jego zdaniem proponowana reforma oświaty nie wnosi nic nowego, a tym samym nie ma sensu.

– Materiały, które dostaliśmy z ministerstwa wskazują, że tak naprawdę nic się nie zmienia poza przejściem części młodzieży do innych budynków. Część budynków zostanie pusta, a część będzie trochę bardziej wypełniona. I to w zasadzie cała zmiana, jeśli chodzi o kształt oświaty – mówi wprost Robert Raczyński. – W ramowym planie nauczania dla szkół, który dziś dostaliśmy, też nic się nie zmienia. Są te same ilości godzin nauczania chemii, matematyki czy fizyki w szkołach podstawowych. Jedyna zmiana odczuwalna będzie w ogólniakach. Np. zamiast dwóch godzin historii w ciągu trzech lat, będzie osiem godzin w ciągu czterech lat. I to jest cała zmiana. Ta reforma to powrót do lat 60-tych i 70-tych, jeśli chodzi o kształt oświaty – dodaje.

Prace nad zmianami oświatowymi w Lubinie miasto ma zakończyć najpóźniej do połowy lutego.


POWIĄZANE ARTYKUŁY