Mammobus zawita do Ścinawy

74

21 listopada do Ścinawy zawita mammobus. Na bezpłatne badania zaproszone są panie w wieku 40-75 lat. Badanie mammografem to najprostsza i najlepsza metoda wykrycia raka piersi.

mammografia

Ideą przemieszczania się po kraju mammobusów, czyli mobilnych pracowni mammograficznych, jest dotarcie do kobiet, które mają utrudniony dostęp do badań. Dlatego też mammobus przyjeżdża do małych i średnich miast oraz wsi, umożliwiając paniom zamieszkującym te miejscowości, wykonanie profilaktycznej mammografii niedaleko miejsca zamieszkania, bez konieczności dostania się do większego ośrodka miejskiego, w którym znajduje się pracownia stacjonarna. Badanie wykonane w mammobusie w żadnym stopniu nie odbiega standardem od badania wykonanego w placówce stacjonarnej.

21 listopada mammobus przyjedzie do Ścinawy. Zaproszone są wszystkie panie w wieku 40-75 lat. Mammobus stanie przy Ośrodku Monaru, ul. Mickiewicza 38.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jednakże zaleca się, aby badanie to przeprowadzać w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego (około 10. dnia cyklu), wtedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk. Do badania pacjentka rozbiera górną połowę ciała. Badanie trwa kilka minut i standardowo wykonuje się 4 zdjęcia po dwa ujęcia każdej piersi. Podczas badania pierś umieszcza się na stoliku aparatu mammograficznego i następnie zostaje ona dociśnięta do urządzenia przy pomocy płytki z przejrzystego tworzywa. Badanie jest całkowicie bezpieczne, a zastosowany ucisk nie uszkadza piersi i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia.

– Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka. – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek – dodaje.

Z bezpłatnych badań mogą skorzystać wszystkie panie w wieku od 40 do 75 lat. Paniom w wieku 50-69 badania refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia, mogą z nich skorzystać co dwa lata i nie potrzebują do tego skierowania. Kobietom w wieku 40-49 oraz 70-75 potrzebne będzie skierowanie lekarskie, a bania pokryją środki z Funduszy Norweskich.

Obecnie mammografia uznawana jest za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet po 40 roku życia. Jest to badanie o wysokiej czułości, które pozwala na wykrycie zmian we wczesnym stadium zaawansowania, a dzięki temu kobieta ma większe szanse na pełne wyleczenie choroby i zachowanie piersi. Mammografia daje szansę na wykrycie guzków już kilkumilimetrowych oraz zmian tzw. bezobjawowych (przedklinicznych) zanim pojawią się jakiekolwiek symptomy choroby.

W procesie diagnostycznym bierze udział niezależnie dwóch lekarzy, a jeśli ich diagnozy są różne, dochodzi do tzw. arbitrażu, czyli odczytu badania przez lekarza arbitra, podejmującego ostateczną decyzję, po ostatecznej analizie zdjęć. Taki schemat postępowania medycznego dotyczy tylko badania przesiewowego, nie wymagającego skierowania, dla kobiet w wieku 50-69 lat. Pozostałe kobiety muszą mieć skierowanie na badanie, a opisu, zgodnie ze standardami opisu badania radiologicznego, dokonuje tylko jeden lekarz.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Można przyjąć, że w krajach rozwiniętych jeden na 4-5 nowych przypadków raka u kobiet to rak piersi.


POWIĄZANE ARTYKUŁY