Lekcja inna niż wszystkie

1175

Do tego, jak ważne jest poznawanie historii w kształtowaniu przyszłości, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ale równie istotne jest odpowiednie przekazywanie młodym pokoleniom wydarzeń z przeszłości, by je zrozumiała i potrafiła wyciągać z nich wnioski. Temu właśnie służyła zorganizowana po raz pierwszy „Żywa lekcja historii”. W tym międzypokoleniowym spotkaniu w Centrum Kultury Muza w Lubinie mieli okazję uczestniczyć uczniowie tutejszych szkół ponadpodstawowych oraz członkowie Powiatowej Rady Kombatantów, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami.

Dzisiejsze spotkanie to efekt wspólnej inicjatywy powiatu lubińskiego i kombatantów.

– W ciągu ostatnich lat wypracowaliśmy wspólne stanowisko w tej sprawie, że młodzież powinna znać te wydarzenia. A, żeby do nich dotrzeć, najłatwiej jest to zrobić w postaci takich żywych lekcji, kiedy uczniowie mogą zobaczyć, jak wyglądają żołnierze, mundury, artefakty z tamtych czasów i posłuchać tej historii od ludzi, którzy tę wojnę poznali z własnego doświadczenia – tłumaczy Marta Dykas ze Starostwa Powiatowego w Lubinie.

Fotele w sali widowiskowej Muzy wypełnili uczniowie lubińskich szkół ponadpodstawowych. Wielu z nich było bardzo ciekawych tego, co zobaczy i usłyszy podczas inauguracyjnych zajęć. Wielu też aktywnie udzielało się podczas spotkania, m.in. zadając pytania zaproszonym gościom czy samemu udzielając odpowiedzi na historyczne kwestie, za co nagradzani byli upominkami przygotowanymi przez Starostwo Powiatowe w Lubinie.

– Bardzo fajny pomysł. Na pewno dużo więcej się dowiem od ludzi, którzy sami to przeżyli. Jestem podekscytowana na to spotkanie – mówi Amelia Czarnecka, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie.

– Dużo możliwości nam daje takie spotkanie. Możemy na żywo dowiedzieć się prawdy. To coś niesamowitego – uzupełnia jej szkolna koleżanka Hanna Węglińska.

Organizatorom zależy, by podobne jak dziś lekcje stały się cykliczne. – Planujemy, że będą one kontynuowane, być może już w szkołach i być może będą one podporządkowane tematycznie. Dziś chcemy zaoferować cały koszyk z informacjami, gdzie można posłuchać o wszystkim. Później wybierzemy tematy, które interesują uczniów najbardziej – podkreśla Marta Dykas.

Marta Dykas ze Starostwa Powiatowego w Lubinie

To wspaniała okazja do nauki w innym wydaniu niż ta, którą uczniowie znają ze szkolnych ławek.

– Wiemy, że dzisiaj edukacja odbywa się w sposób raczej książkowy. Był taki moment, że w programach nauki historię praktycznie pominięto. Dzisiaj zwiększa się liczbę godzin historii w szkołach i pochyla się nad wydarzeniami historycznymi. Myślę, że dzisiejsze spotkanie z żywą historią i osobami, które ją tworzyły, na długo zostanie w pamięci młodzieży i będzie miało wpływ na kształtowanie przyszłości przez te pokolenia – uważa Jadwiga Musiał, przewodnicząca rady powiatu lubińskiego.

Jadwiga Musiał, przewodnicząca rady powiatu lubińskiego

Głos zabrał również Henryk Rusewicz, przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów, który m.in. opowiedział o powstaniu rady, a także sprecyzował pewną kwestię: – W naszych szeregach jest co prawda kilku stulatków, którzy dobrze się jeszcze mają, ale generalnie my jesteśmy kontynuatorami, spadkobiercami naszych ojców, dziadków i wujków, którzy te szlaki bojowe podczas II wojny światowej przeszli.

Henryk Rusewicz, przewodniczący Powiatowej rady Kombatantów

Żywą lekcję historii pomogły w ciekawy sposób przeprowadzić Rodzinna Grupa Rekonstrukcyjna oraz Przyjaciele Historii z Lubina.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY