Lekarze „zamigają” do pacjentów

3187

W Ośrodku Medycyny Pracy w Lubinie znikną bariery dla pacjentów. Przychodnia otrzymała grant z programu „Dostępność Plus” i w ciągu najbliższych miesięcy wprowadzi liczne udogodnienia, dzięki którym chorzy mają łatwiej odnaleźć się nie tylko w budynku przychodni, ale też w samym procesie leczenia.

Architektoniczna i komunikacyjna rewolucja wprowadzona zostanie w Centrum Medycznym Słoneczna. Placówka wykorzysta do tego blisko 700 tys. zł, pochodzących z funduszy unijnych. Zmian będzie dużo, a skorzystają na nich zarówno osoby z ograniczoną sprawnością fizyczną oraz intelektualną, jak i np. kobiety w ciąży czy matki z wózkami.

– Począwszy od rejestracji, gdzie obniżymy ladę i zainstalujemy pętle indukcyjne dla osób używających aparatów słuchowych, po naukę podstaw języka migowego dla całego personelu – zapowiada Sara Franke-Sroczyk, prezes NZOZ Ośrodka Medycyny Pracy w Lubinie.

„Migać” mają pracownicy administracji, rejestratorki, pielęgniarki, a także lekarze. Kadra ośrodka przejdzie też szkolenia z metod pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Prezes Franke-Sroczyk wskazuje, że nawet 30 procent polskiego społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe ograniczenia mobilności lub percepcji. – Musimy umieć poinformować takiego pacjenta, co mu dolega i jak będzie wyglądać leczenie, w taki sposób, żeby to dobrze zrozumiał. Tylko w przychodni przy Słonecznej zaoptowanych mamy ponad 7 600 osób, których duża część to osoby starsze, schorowane i mające różnego rodzaju niepełnosprawności – dodaje.

Sara Franke-Sroczyk

W ośrodku trwają już prace budowlane. Do potrzeb niepełnosprawnych przystosowana zostanie nie tylko rejestracja. Znikną progi i stopnie, pojawią się za to odpowiednio przystosowane sanitariaty. Drzwi prowadzące do budynku mają się rozsuwać automatycznie, a przy wejściach do gabinetów zamontowane będą tabliczki zapisanymi alfabetem Braille’a.

Ponieważ polscy pacjenci – nie tylko na Słonecznej – zawsze mocno pilnują miejsc w kolejce, przez co czasem w poczekalni robi się nerwowo, wprowadzony zostanie elektroniczny system wydawania numerów.

Pojawi się też sporo nowego sprzętu, w tym waga do ważenia osób na wózkach inwalidzkich, elektryczne leżanki z regulowaną wysokością i mobilny aparat USG, pozwalający badać pacjentów, którzy nie są w stanie sami dotrzeć do przychodni.

Na realizację całego projektu OMP ma czas do sierpnia przyszłego roku.

Fot. JD


POWIĄZANE ARTYKUŁY