Koniec dyskusji: Lubin i gmina razem

57

Na początek utworzenie aglomeracji specjalnie pod olbrzymi projekt rozbudowy i remontu sieci wodno-kanalizacyjnej. Następnie wspólny punkt obsługi mieszkańców w jednym budynku przy ulicy Księcia Ludwika. Lubin i gmina wiejska Lubin łączą siły.

Od prawej: prezydent Lubina Robert Raczyński i wójt gminy Lubin Tadeusz Kielan
Od prawej: prezydent Lubina Robert Raczyński i wójt gminy Lubin Tadeusz Kielan

Dziś prezydent Lubina Robert Raczyński spotkał się z wójtem gminy Lubin Tadeuszem Kielanem. Jak poinformował nas rzecznik prezydenta Jacek Mamiński, zapadły decyzje o wspólnych działaniach.

Miasto i gmina na początek łączą siły tworząc aglomerację pod olbrzymi projekt inwestycyjny dotyczący gospodarki wodno-ściekowej. Dzięki temu ścieki z gminy wiejskiej Lubin trafią do oczyszczalni w Lubinie i będzie można wyremontować rurociąg oraz tutejszą oczyszczalnię, między innymi kolektor. Pisaliśmy o tym tutaj.

Wspomniana inwestycja ma kosztować 60 mln zł, z czego większość, bo 85 proc. pokryją fundusze unijne, o które razem będą się starać samorządy. Zaś pozostałe 15 proc. będzie wspólnym wydatkiem Lubina i gminy wiejskiej.

– Wspólny projekt rozszerzenia aglomeracji o kolejne miejscowości to dla gminy wyjątkowa szansa – mówi wójt Tadeusz Kielan. – Jest wiele zadań, na które czekają mieszkańcy, dotyczących gospodarki wodno-ściekowej, które dzięki pieniądzom unijnym uda się wykonać – dodaje.

Teraz formalnie współdziałanie w zakresie tej inwestycji muszą potwierdzić rady obu samorządów. Najprawdopodobniej zajmą się tym na najbliższych sesjach, we wrześniu.

Stworzenie wspólnej aglomeracji to niejedyna decyzja, jaka zapadła na dzisiejszym spotkaniu.

– Kolejna decyzja zacieśniająca współpracę Lubina z gminą to utworzenie wspólnego punktu obsługi mieszkańców przy ulicy Księcia Ludwika I – mówi prezydent Lubina Robert Raczyński, który takie miejsce ułatwiające załatwienie wszelkich spraw urzędowych planował stworzyć w mieście od jakiegoś czasu.

Samorządy taki punkt stworzą w budynku po banku przy ul. Księcia Ludwika I, naprzeciwko starostwa. Lubińska rada miejska zrobiła już pierwszy krok w tym kierunku, wyrażając zgodę na dzierżawę tej nieruchomości, zmieniając również wieloletnią prognozę finansową oraz przygotowując się do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 


POWIĄZANE ARTYKUŁY