Geralt i Dżoana, a może Zuzanna i Antoni

2776

W Polsce niezmiennie królują Zuzanna i Antoni – to właśnie te imiona najczęściej nadawano dzieciom w naszym kraju w 2021 roku. Również wśród lubinian cieszyły się one największym powodzeniem. Są jednak i rodzice, którzy postawili na oryginalność, stąd w kraju nad Wisłą Geralt, Armani czy Dżoana.

Fot. Polina Tankilevitch/Pexels

Od lat czołówka imion, które rodzice w Polsce najczęściej nadają swoim córkom i synom, jest niezmienna. W 2021 roku, identycznie jak w 2020 r., na pierwszym miejscu znalazły się Zuzanna wśród imion żeńskich i Antoni wśród męskich. 6.562 nowo narodzonych dziewczynek i 7.821 chłopców otrzymało te imiona.

Na kolejnych miejscach pod względem popularności uplasowały się imiona: Zofia (6.325), Hanna (6.065), Julia (5.954), Maja (5.585) oraz Jan (6.975), Aleksander (6.919), Franciszek (6.629) i Jakub (6.427).

Statystyki z Dolnego Śląska nie odbiegają od tych ogólnopolskich. Również tutaj dominują Antoni i Zuzanna. Imiona te otrzymało w naszym województwie 497 nowo narodzonych dziewczynek oraz 539 chłopców.

Lubinianie w tym względzie w 2021 roku też nie byli oryginalni. Najczęściej swoim pociechom nadawali imiona: Zuzanna, Pola, Hanna, Zofia, Michalina oraz Antoni, Aleksander, Wojciech, Szymon.

Fot. Pixabay

Są jednak i tacy rodzice, którzy nie decydują się na popularne imiona, a wybierają oryginalne, dawno nieużywane lub po prostu zdrobienia.

W ubiegłym roku wśród imion żeńskich, które pojawiały się najrzadziej, są m.in. Jarosława, Wiesława, Henryka, Jolanda, Radochna, Kordelia, Nasturcja, Laurencja, Ignacja, ale i zdrobienie Marysia, które otrzymały dwie dziewczynki. Rodzice zdecydowali się nadać swoim pociechom również imiona: Dżoana, Dżasmina, Dżesika. Nadano je tylko dwa razy w ciągu 2021 roku.

Wśród najrzadszych imion męskich nadanych w ubiegłym roku w Polsce są m.in. Walenty, Modest, Filemon, Armani, Laurent, Flawiusz, Czarek, Gromosław, Gajusz, Zdobysław, Odyseusz, ale i Antonii przez dwa „ii” – nie wiadomo, czy to niezamierzona pomyłka rodziców czy celowy zabieg. Dwóch chłopców otrzymało też imię Wiedźmina z powieści Andrzeja Sapkowskiego, czyli Geralt.

Pełny wykaz imion nadanych dzieciom w Polsce w 2021 roku można znaleźć na portalu DANE.gov.pl.

Wybierając imię dla swojego dziecka warto pamiętać, że według prawa, nie powinniśmy decydować się na imię ośmieszające. Co więcej, imię powinno wskazywać też na płeć dziecka. Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego, w którym chcemy zarejestrować potomka, może odrzucić nasz wybór.

Zgodnie z prawem, rodzice w ciągu pół roku od sporządzenia aktu urodzenia mogą zmienić imię dziecka. Jeśli zmienią zdanie, muszą złożyć odpowiednie oświadczenie przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Urzędnicy przyznają, że czasem zdarza się taka sytuacja. W ubiegłym roku lubiński USC odnotował kilka takich przypadków.  


POWIĄZANE ARTYKUŁY