Coraz więcej osób zmaga się z tym problemem

3112

Depresja dotyka coraz więcej osób. Według badań, choruje na nią 1,5 mln Polaków, ale z powodu pandemii te dane są już nieaktualne. O tym, jak rozpoznać tę chorobę, jak sobie z nią radzić i gdzie udać się po pomoc, będzie można dowiedzieć się podczas II Tygodnia Walki z Depresją. Organizatorzy zaplanowali bezpłatne konsultacje, wykłady, wywiady oraz rozmowy ze specjalistami. Zapisy już trwają.

Od lewej: Edyta Rząsa, psychoterapeuta z Centrum Formacji Rodziny, Anna Migalska, dyrektor Centrum Formacji Rodziny

Wydarzenie, po raz drugi, organizuje Centrum Formacji Rodziny w Lubinie. Odbędzie się ono w tygodniu, w którym wypada Dzień Walki z Depresją, czyli od 21 do 28 lutego.

– Wydarzenie to zostało zorganizowane, by odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców Zagłębia Miedziowego – mówi Anna Migalska, dyrektor Centrum Formacji Rodziny w Lubinie. – My, jako specjaliści, terapeuci zauważamy ogromną potrzebę pracy w przestrzeni depresji – dodaje.

Pandemia sprawiła, że coraz więcej osób zmaga się z tym problemem.

– Z powodu pandemii zauważamy wzrost zachorowań na chorobę depresyjną, zwiększenie występowania epizodu depresyjnego, a także zaburzeń lękowych. Pandemia wpłynęła na zdrowie psychiczne Polaków i na pogorszenie się nastroju – zauważa Edyta Rząsa, psychoterapeuta z Centrum Formacji Rodziny.

W ramach Tygodnia Walki z Depresją mieszkańcy Lubina, a także całego Zagłębia Miedziowego będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji, wykładów, wywiadów oraz wysłuchać rozmów ze specjalistami zdrowia psychicznego, z przedstawicielami samorządów i jednostek publicznych, z osobami dzielącymi się swoim własnym doświadczeniem.

z powodu pandemii większość wydarzeń odbywać się będzie online. Jedynie darmowe konsultacje ze specjalistami będą prowadzone zarówno online, jak i stacjonarnie w Lubinie oraz Głogowie. Aby wziąć udział w konsultacjach, trzeba się wcześniej zarejestrować TUTAJ. Liczba miejsc jest ograniczona.

Dodatkowo mieszkańcy mogą wziąć udział w anonimowej ankiecie i wypowiedzieć się na temat depresji.

– Chcemy przekazać mieszkańcom wiedzę o tym, jak rozpoznać depresję u siebie lub swoich bliskich i gdzie sięgnąć po pomoc, a także poznać ich opinię i sposób rozumienia depresji w ich środowisku – dodaje Edyta Rząsa.

A jak zauważają specjaliści, trzeba pamiętać, że depresja nie zaczyna się w momencie, gdy nie możemy już wstać z łóżka, ale dużo wcześniej.

– Długotrwały smutek, lęk, niemożność podejmowania czynności, które podejmowaliśmy do tej pory, apatia, trudność pojawiająca się w relacjach – to jest czerwona lampka, która nam mówi, że albo powinniśmy się zainteresować tematem w kontekście swojej osoby, albo widząc bliską osobę, powinniśmy spróbować zainterweniować – mówi Migalska.

II Tydzień Walki z Depresją współorganizowany jest przez Głogowskie Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”, a jego partnerem jest KGHM. Patronat honorowy objęły samorządy Zagłębia Miedziowego oraz wojewoda dolnośląski.

Szczegóły na temat wydarzenia można znaleźć na stronach:

www.kghm.com/depresja 

www.cfrlubin.pl/depresja  

www.facebook.pl/tydzienwalkizdepresja 


POWIĄZANE ARTYKUŁY