Co z zasiłkiem?

13

Niejednokrotnie osoby, które z końcem zatrudnienia lub po jego ustaniu korzystają z zasiłku chorobowego wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych obawiają się, czy nie utracą możliwości skorzystania z zasiłku dla bezrobotnych.

Wiadomo, że osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim, będąc niezdolną do pracy, nie może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotna. Jednocześnie w sytuacji, gdy po wyczerpaniu całego okresu zasiłku chorobowego nadal pozostaje niezdolna do pracy i zostanie jej przyznane świadczenie rehabilitacyjne, taka osoba wciąż nie może zarejestrować się jako bezrobotna. Stąd niepewność, czy z powodu choroby nie utraci możliwości uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych, gdyż od ustania zatrudnienia minęło już sporo czasu.

Aby uspokoić osoby korzystające z tych świadczeń informujemy, iż okres pobranego po ustaniu zatrudnienia zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego zalicza się do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku, jeżeli podstawę wymiaru tego zasiłku oraz świadczenia rehabilitacyjnego z uwzględnieniem kwoty składek na ubezpieczenia społeczne, stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, tj. aktualnie 1600zł brutto, a od stycznia 2014r. – 1680zł brutto.

W momencie, kiedy ustanie prawo do pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego, należy zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wypłacił świadczenia i pobrać zaświadczenie potwierdzające rodzaj pobranego świadczenia oraz okres jego pobierania z podaną podstawą wymiaru tych świadczeń. Wówczas można zgłosić się do urzędu pracy i dokonać rejestracji. Identycznie traktowany jest okres wypłaconego po ustaniu zatrudnienia zasiłku macierzyńskiego.

Natomiast powyższe świadczenia nie są zaliczane do okresu, od którego uzależniona jest wysokość zasiłku dla bezrobotnych oraz okres jego pobierania.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY