Będą nas wozić elektryczne autobusy

47

Lubin wraz z powiatem lubińskim wpisuje się w nową wizję rozwoju Polski. A konkretnie Polski z czystym powietrzem, wolnym od smogu, za to z… elektrycznymi autobusami komunikacji miejskiej. Miasto, wraz z 40 innymi samorządami, podpisało dziś w Ministerstwie Rozwoju list intencyjny o współpracy z rządem dotyczący rozwoju elektromobliności. Konkretnie chodzi m.in. o zakup elektrycznych autobusów.

Zamiast tradycyjnych, po Lubinie jeździć będą autobusy elektryczne
Zamiast tradycyjnych, po Lubinie jeździć będą autobusy elektryczne

Impulsem do rozwoju naszego kraju ma być Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ogłoszona niedawno przez wicepremiera i ministra rozwoju finansów Mateusza Morawieckiego. Łącznie zawiera ona 185 projektów, mających służyć rozwojowi Polski w wymiarze gospodarczym, społecznym, środowiskowym i terytorialnym. Jedne są już w pełni wdrożone, inne dopiero wchodzą w fazę realizacji.

Strategia zawiera sześć głównych, tak zwanych flagowych projektów. Jednym z nich jest program elektromobilność, czyli produkcja pojazdów o napędzie elektrycznym oraz rozwój infrastruktury niezbędnej dla tego typu pojazdów, co m.in. pozwoli na rozwój ekologicznego transportu publicznego w polskich miastach, a tym samym wpisuje się w walkę ze smogiem.

Z 2,5 tysiąca samorządów do projektu wybrano 41 samorządów, w tym Lubin. Polski Fundusz Rozwoju podpisał dziś z nimi, a także resortem rozwoju i energii, list intencyjny w sprawie elektromobilności.

Samorządy, które zawarły porozumienie, reprezentują niemal 45 procent taboru autobusowego w Polsce. Poprzez udział w programie zadeklarowały łącznie zakup 780 autobusów elektrycznych do 2020 roku.

Na naszym terenie komunikacją zbiorową zajmuje się powiat lubiński. – Zależy nam, by w ciągu najbliższych lat w powiecie stopniowo wprowadzać elektryczne autobusy – tłumaczy wicestarosta Damian Stawikowski.

Projekt ma być realizowany wspólnie przez powiat, miasto Lubin, gminę wiejską Lubin oraz gminę Ścinawa. Samorządy będą szukać innych partnerów w regionie. – To jeden z elementów komunikacji w Zagłębiu Miedziowym, łączący kolej i automobilność. Postanowiliśmy skorzystać z pomocy rządu. Nasz projekt wpisuje się w Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ministra Morawieckiego, został już zakwalifikowany, teraz możemy przystępować do realizacji – podsumowuje prezydent Lubina Robert Raczyński.

Dodajmy, że rozwój elektromobilności wiąże się też z powstaniem nowych obszarów wymagających nakładów i kompetencji, jak infrastruktura ładowania i baterie. Rząd zapowiedział, że na cały program przeznaczy 19 mld zł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY