75 lat Zagłębia Lubin

525

W Nowym Roku przypada 75-lecie istnienia „Miedziowego” klubu. Jeszcze nie tak dawno na Stadionie Zagłębia obchodzona była okrągłą siedemdziesiąta rocznica, gdzie za swoje zasługi wyróżniono wielu byłych członków drużyny, a teraz rozpoczyna kolejny etap w historii. Klub wierzy, że także 2021 będzie wyjątkowym rokiem, patrzy na niego z optymizmem i zachęca do wspólnego przeżywania emocji, nie tylko piłkarskich.

Fot. Grafika Zagłębia Lubin

Co prawda na mecze piłkarskie w rozgrywkach PKO Ekstraklasy przyjdzie nam jeszcze poczekać kilka tygodni, ale w tym czasie można również powspominać wszystkie, wyjątkowe momenty w historii Zagłębia Lubin. Podczas najbliższych dwunastu miesięcy, klub będzie bowiem publikować wiele materiałów związanych ze swoją działalnością, ale także nawiązujących do dzielenia wspólnej, kibicowskiej pasji. Pojawi się także wiele niesamowitych historii czy sylwetek byłych zawodników i działaczy klubu z Lubina.

– Zachęcamy także i Was do tego, aby pod hasztagiem #75latZL na waszych mediach społecznościowych dzielić się z innymi wspomnieniami związanymi z „Miedziowymi”. Najlepsze i najsympatyczniejsze historie związane z „Miedziowymi” będziemy oczywiście nagradzać. W międzyczasie zadbamy także o inne atrakcje, aby ta rocznica i dla Was była wyjątkowa. Dlatego obserwujcie wydarzenia na naszej stronie oraz na oficjalnych profilach Zagłębia Lubin na Facebooku, Twitterze czy Instagramie. Wkrótce uchylimy rąbka tajemnicy! – apelują członkowie biura prasowego Zagłębia Lubin.

Fot. Archiwum prywatne Tadeusza Wiśniewskiego

Warto podkreślić, że 1 marca 1946 roku odbyło się walne zebranie organizacyjne, na którym powstał KS OMTUR Zawisza Lubin. W skład Zarządu weszli: J. Nowicki jako przewodniczący, Czupiński – wiceprzewodniczący, L. Krasucki – sekretarz, Mastalski – skarbnik oraz Wieczorek i Czyżewski jako członkowie Zarządu. Tak, zaczęła się historia klubu, który swój debiut w ekstraklasie miał w 1985 roku i po dziś dzień, z małymi przerwami, walczy o laury w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej.

Transparent Kazimierza Wilanowskiego. W 2009 po 23 latach wrócił do Polski z USA. Na zdjęciu czerwiec 1968 rok Ścinawa Awans do III ligi (Z archiwum śp. Edwarda Kiciora)

Cofając się w czasie, w ramach 70-lecia istnienia klubu, mogli państwo znaleźć na naszym portalu wiele wywiadów z byłymi piłkarzami (poniżej tego materiału dołączamy kilka linków do wywiadów przeprowadzonych przez Mariusza Babicz z legendami Zagłębia Lubin), działaczami, a także wiernymi kibicami Miedziowego klubu. Czasy Zawiszy wspominał choćby Marian Chominiec, a nieco bardziej współczesne były pomocnik Zagłębia Lubin Wojciech Górski. Historyczne materiały cały czas można śledzić na stronie zaglebiak.com, gdzie Krzysztof Kostka i Grzegorz Twardowski dbają, aby historia Miedziowych była przekazywana kolejnym pokoleniom. Przed nami kolejny jubileuszowy rok, w którym klub, jak i historycy sportu zadbają o to, aby pamięć o legendach Zagłębia nigdy nie zaginęła.

Linki:
historyczny_tytul_mistrza_Polski
zaglebie-wspomina-z-sentymentem
kaluzny-realizuj-zawsze-swoje-cele
marian-chominiec-twardy-zawodnik-ze-wschodu
rokson-na-dobre-i-na-zle


POWIĄZANE ARTYKUŁY