Stowarzyszenie „Dać Nadzieję” w Lubinie niedawno zakończyło realizację zadania pn. „Kierunek wiedza”, na które pozyskało dotację w wysokości 42.818,87 zł ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, otrzymanych od Województwa Dolnośląskiego.
W ramach tego zadania zrealizowany został cykl dwudniowych szkoleń dla pracowników Stowarzyszenia „Dać Nadzieję”.
Pierwsze szkolenie poświęcone było treningowi umiejętności społecznych, który ukierunkowany jest na pracę z osobami dorosłymi z dysfunkcjami w sferze społecznej. Kolejne szkolenie skupiło się na pierwszej pomocy psychologicznej. Pierwsza pomoc psychologiczna jest emocjonalnym wsparciem, udzielonym tuż po emocjonalnie obciążającym lub traumatycznym wydarzeniu.
– To czynności obejmujące zarówno komunikację werbalną, jak i niewerbalną, prowadzące do ustabilizowania emocji poszkodowanego, a także przywrócenie jej poczucia sprawczości i kontroli nad sytuacją, w której się znajduje. Dowiedzieliśmy się, jak rozpoznać objawy stresu, lęku czy traumatycznych przeżyć u osób w kryzysie emocjonalnym, a także jak skutecznie udzielać wsparcia, zachowując empatię i szacunek – komentuje Sandra Bandura, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej „Akademia Życia” Stowarzyszenia „Dać Nadzieję” w Lubinie i koordynator zadania.
Ostatnie szkolenie obejmowało kluczowe aspekty pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, od skutecznej komunikacji po radzenie sobie z trudnymi sytuacjami.
– W trakcie szkoleń poruszono kwestie, jak ważne jest, aby osoby pracujące w obszarze pomocy społecznej, czy profesji wspierających innych, regularnie troszczyły się o swoje zdrowie psychiczne. Praca z osobami w trudnych sytuacjach życiowych często wiąże się z dużym stresem i obciążeniem emocjonalnym, dlatego istotne jest, aby rozpoznać swoje granice i wiedzieć, kiedy i jak szukać wsparcia – dodaje Bandura.
– Dzięki tak szerokiemu zakresowi tematów, mieliśmy szansę zdobyć nowe, praktyczne umiejętności i narzędzia, które będziemy mogli zastosować na co dzień w naszej pracy. Dziękujemy za zaufanie i możliwość współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, która pozwala nam realizować postawione cele. Jesteśmy usatysfakcjonowani, że nasze inicjatywy spotykają się z tak ciepłym przyjęciem. To dla nas wielka motywacja do dalszego działania – podsumowuje Sandra Bandura
Zadanie publiczne „Kierunek wiedza” współfinansowane jest ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych otrzymanych od Województwa Dolnośląskiego.
Zadanie jest elementem kampanii promocyjnej Dolnego Śląska jako regionu przyjaznego osobom niepełnosprawnym pn. „Nie ma barier. Dolny Śląsk”.
AUTOR i FOT. Stowarzyszenie „Dać Nadzieję” w Lubinie