Zamontowali w rynku pyłomierz

52

Na łączniku pomiędzy ścinawskim ratuszem a zabytkową wieżą zamontowano pyłomierz, który przez najbliższe dni będzie badał jakość powietrza w mieście. To jeden z elementów walki ze smogiem.

Urządzenie pomiarowe w Ścinawie zainstalował Instytut Rozwoju Terytorialnego oraz Dolnośląski Alarm Smogowy. Analizator do naszego miasta przyjechał z Czarnego Boru.

– Większość budynków w Ścinawie opalana jest piecami węglowymi. Mamy świadomość, że do palenisk trafiają paliwa różnej jakości, a często zapewne i śmieci. Uciążliwe pyły i zapachy dają się we znaki szczególnie w sezonie grzewczym, właśnie dlatego budowę gazociągu i udostępnienie tego medium mieszkańcom traktujemy jako priorytet. Niedługo o przyszłorocznej gazyfikacji poinformujemy nieco szerzej – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. – Poza tym zamierzamy rozpocząć działania edukacyjne związane z ograniczaniem tzw. niskiej emisji. Już dzisiaj zapraszam wszystkich zainteresowanych na specjalną konferencję, która odbędzie się w sali widowiskowej CTiK w Ścinawie we wtorek, 5 grudnia o godz. 17, tam też podsumujemy prowadzone właśnie badania – dodaje szef gminy.

– Widząc problemy jakie odnotowujemy z segregacją śmieci, niestety możemy przypuszczać, iż jest zagrożenie, że w piecach mieszkańców naszej gminy nie jest palony tylko i wyłącznie dobrej jakości węgiel, ale także różne inne rzeczy, które po prostu dadzą się spalić – mówi Przemysław Linda kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju w ścinawskim urzędzie.

Akcję promuje i nagłaśnia Radio Wrocław. W wozie satelitarnym na temat zainstalowanego pyłomierza dziennikarz Radia Wrocław rozmawiał z Radosławem Lesisz z Instytutu Rozwoju Terytorialnego działającego przy urzędzie marszałkowskim.

– Teraz wyniki są na granicy normy, ale największe przekroczenia są notowane wieczorem i nad ranem, musimy śledzić analizator – mówił Radosław Lesisz na antenie Radia Wrocław.

W środę w godzinach pomiędzy 17:00, a 21:00 pyłomierz wahał się pomiędzy 400-499 ug/m3, co oznacza ośmiokrotne przekroczenie normy. W godzinach porannych wyniki już nie są takie wysokie, a pomimo tego są przekroczone. O 7:00 rano odnotowano 86 ug/m3, a jak czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dopuszczalny wynik to 50 ug/m3.

Aktualne pomiary dotyczący Ścinawy możemy znaleźć pod linkiem: https://thingspeak.com/channels/334846.

Ostateczne wyniki poznamy kilka dni po zakończeniu badań, zostaną one także zaprezentowane na wspomnianej wyżej konferencji.

Źródło: scinawa.pl

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY