Zagrają na przedmiotach codziennego użytku

0

To będzie bardzo oryginalny koncert, bo zagrany na… przedmiotach codziennego użytku, czyli między innymi na sztućcach czy talerzach. 9 października w Centrum Kultury Muza wystąpi zespół Repercussion.

Fot. materiały organizatora

Grupa Repercussion zaprasza na koncert „Living Room Music”, w ramach którego na oczach widzów: talerze, garnki, sztućce, klawiatury komputerowe, a nawet piłki do kosza przeistoczą się w pełnoprawne instrumenty perkusyjne.

Oprócz współczesnych kompozycji prezentujących różnorodne składy instrumentarium perkusyjnego, a także utworów z kręgu muzyki etnicznej i rozrywkowej, w repertuarze zespołu znajduje się również twórczość określana mianem „teatru instrumentalnego”. Nurt ten narodził się w latach 60. XX w. i polega na teatralizacji gry instrumentalnej. Jego cechą charakterystyczną jest wykorzystywanie jako instrumentów przedmiotów codziennego użytku, elementy gry aktorskiej, ruchu scenicznego oraz happeningu.

Tytuł koncertu nie jest przypadkowy – wśród utworów znajdzie się słynne „Living Room” Johna Cage’a, w którym kompozytor zdecydował się na dźwiękowe „ożywienie” przedmiotów użytkowych (na co dzień spotykanych w naszych pokojach) – potraktował je jak instrumenty, przede wszystkim perkusyjne. Wśród tych przedmiotów znalazły się chociażby papierowe wydania prasy czy framugi okien.

Kreatywność współczesnych twórców wydaje się być wręcz nieograniczona – w trakcie koncertu na scenie będzie można zobaczyć i co najważniejsze usłyszeć: klawiatury komputerów, piłki do gry w koszykówkę oraz sprzęt AGD. Całość uzupełnią multimedialne projekcje nawiązujące do tematu koncertu i charakteru prezentowanej muzyki.

Członkowie zespołu (Jacek Muzioł – założyciel i kierownik artystyczny, Bartłomiej Dudek, Radosław Jędraś, Miłosz Rutkowski) są absolwentami perkusji wrocławskiej Akademii Muzycznej, na co dzień aktywnie działającymi na rynku muzycznym jako wykonawcy oraz pedagodzy. Grupa ma na koncie liczne koncerty m.in. podczas Festiwalu Crossdrumming w Warszawie, Międzynarodowego Forum Perkusji w Żaganiu, Festiwalu Rytmu Drumbattle w Legnicy, Świętokrzyskich Dni Muzyki w Kielcach czy Nurt Off Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Koncert odbędzie się 9 października o godz. 18.30 w sali widowiskowej Muzy. Bilety kosztują 25 zł.

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość