Wyjeżdżając na święta, zadbaj o mieszkanie

0

Święta to okazja do spotkań rodzinnych, a co za tym idzie również wyjazdów poza miejsce zamieszkania. Coraz częściej też wyjeżdżamy na zorganizowane Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok w górach czy nad morzem. Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu naszych mieszkań i domów w okresie świątecznym – dokładne zamkniecie drzwi, okien, sprawdzenie zamków. Jeśli wyjeżdżamy, poprośmy sąsiadów o zwrócenia uwagi na to co dzieje się w naszym sąsiedztwie.

Wyjazdy na święta zawsze wiążą się z tym, że musimy zostawić nasz dobytek nawet na parę dni. Lubińscy policjanci radzą, jak w tym czasie nie stać się ofiarą przestępstwa kradzieży z włamaniem do naszego domu czy mieszkania i zabezpieczyć swoje mienie:

– wyposaż drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki patentowe, zamontuj również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe,

– pamiętaj o zainstalowaniu oświetlenia przed drzwiami wejściowymi – włamywacz unika miejsc oświetlonych. Doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy.

Nie otwieraj drzwi do klatek schodowych, jeżeli ktoś obcy prosi cię o to przez domofon. Sprawdź najpierw, w jakim celu ta osoba chce dostać się do środka. Jeżeli mieszkasz na parterze, pomyśl o zabezpieczeniu drzwi balkonowych. Warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (np. klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek.

Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym:

– zabezpiecz go poprzez okratowanie okienek piwnic, zabezpieczenie tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku;

– nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;

– zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Warto zainstalować czujnik ruchu, który może odstraszać złodziei, którzy nie lubią światła.

W pilnowaniu dobytku może pomóc sąsiad. Dobrzy sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom. rozbojom i chuligaństwu. Porozmawiaj z sąsiadem. Dzisiaj pomożesz ty, jutro pomogą tobie.

Opuszczając na dłuższy czas mieszkanie poinformuj o tym zaufanego sąsiada, który jeżeli zobaczy coś niepokojącego poinformuje Policję. Jeżeli masz bardzo dobrego sąsiada, możesz przekazać mu klucze aby codziennie wyjmował korespondencję ze skrzynki na listy, bądź zapalał światła chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach. To wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Lubinie

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość