Uwaga! Dziś policja namierza kierowców z komórkami

1

W całym kraju trwa dziś policyjna akcja „Telefony”. Funkcjonariusze zwracają uwagę na kierujących, którzy w czasie jazdy korzystają z telefonów komórkowych, czym narażają siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Fot. Pixabay

– Wybieranie w telefonie numeru czy pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund w ciągu, których w zależności od tego z jaką prędkością porusza się pojazd, pokonujemy nawet kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego – wskazują policjanci.

Stróże prawa przypominają też, że zakaz korzystania z telefonu, który trzymamy w ręku, dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, a więc również rowerzystów. Przy czym korzystanie z telefonu to nie tylko rozmowa. Zabronione jest również pisanie SMS-ów, przeglądanie Internetu, przewijanie menu, itp.

– W sytuacji, gdy nie możemy obejść się bez telefonu bo np. jest naszym narzędziem pracy, powinniśmy wówczas wyposażyć się w tzw. zestaw słuchawkowy, za pomocą którego można prowadzić rozmowę telefoniczną bez użycia rąk. Niektóre z tego typu sprzętów charakteryzują się całkowitą obsługą głosową – dodają policjanci.

Pamiętajmy, że telefony, tablety czy też urządzenia GPS pomagają, ale także rozpraszają naszą uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze. Przypomnijmy również, że za złamanie przedmiotowego przepisu możemy otrzymać mandat w kwocie 200 zł a nasze konto powiększy się o pięć punktów karnych.

Działania policyjne pn. „Telefony” potrwają do godz. 22.

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość