Skok na kasę – historia miedziowego podatku

Dziś mija sześć lat od wprowadzenia podatku od wydobycia niektórych kopalin. Od tamtej pory KGHM zapłacił już z tego tytułu niemal 10 miliardów złotych. Taką samą kwotę Polska Miedź zamierza przeznaczyć na inwestycje do 2021 r. Gdyby przepisy dotyczące podatku „miedziowego” zostały zmienione tak, jak zapowiadali to w 2015 r. politycy Prawa i Sprawiedliwości, spółka mogłaby zrealizować dużo ambitniejsze plany rozwojowe.

Podatek wprowadził koalicyjny rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Danina od początku krytykowana za to, że de facto obciąża tylko jedno przedsiębiorstwo w Polsce, szybko nazwana została podatkiem miedziowym. Od początku jej jedynym płatnikiem jest wyłącznie KGHM.

Przyjęcie nowego podatku poparli niemal wszyscy posłowie PO-PSL. Przeciwna była jedynie głogowska posłanka Ewa Drozd. Opozycja, którą w 2012 r. tworzyło przede wszystkim 136 posłów Prawa i Sprawiedliwości, również protestowała przeciwko przyjęciu nowego przepisu. Wolą większości podatek miedziowy stał się faktem.

źródło: sejm.gov.pl

Zanim do tego doszło, w lutym 2012 r. do Lubina zjechało ponad 80 parlamentarzystów PiS. Wszyscy zgodni byli co do jednego: nałożenie na KGHM dodatkowego obciążenia fiskalnego będzie oznaczać kłopoty dla firmy i całego regionu.

– Mamy nadzieję, że nasze działania wpłyną na rząd żeby się z tych złych pomysłów wycofał – mówił podczas tamtej konwencji poseł Mariusz Błaszczak. – Państwo powinno wspierać firmy, które są silne, a nie je likwidować. Nadmierny fiskalizm to – w mojej ocenie – prosta droga prowadząca do likwidacji.

– Bo nie znam chyba żadnego Polaka, który byłby za tym podatkiem. No może poza premierem czy ministrem Rostowskim – żartował Antoni Macierewicz, a Dawid Jackiewicz, który w 2015 r. został ministrem Skarbu Państwa, pokusił się nawet o opinię, że skoro rząd zamierza nałożyć na Polską Miedź tak nieprzewidywalny podatek, który nie pozwoli zarządowi spółki na jej rozwój, to może oznaczać tylko jedno – rząd przygotowuje się do całkowitej sprzedaży KGHM.

Ustanawiając nową daninę, politycy PO-PSL zagwarantowali Skarbowi Państwa wpływy znacznie przekraczające skromną dywidendę, która – dla przykładu – w zeszłym roku wniosła raptem 63,5 mln zł. Zagwarantowali to sobie i swoim następcom, bowiem to, co zapoczątkował rząd Platformy Obywatelskiej, utrzymują również politycy Prawa i Sprawiedliwości, chociaż ich wyborcze obietnice mówiły co innego.

W lipcu 2015 r. Lubin odwiedzili najpierw Mariusz Błaszczak, Stanisław Karczewski i Elżbieta Witek, którzy pod ogrodzeniem Zakładów Górniczych Lubin zorganizowali konferencję, podczas której zaprezentowali projekt ustawy zawieszającej pobór podatku na 10 lat. Jednym z argumentów, jakie znalazły się w uzasadnieniu tego projektu, był fakt, że miedziowa danina powoduje spadek rentowności KGHM o kilkadziesiąt procent (treść projektu tutaj).

Fragment projektu ustawy PiS z 29.07.2015 r. Źródło: sejm.gov.pl

Krótko przed wyborami stolicę Zagłębia Miedziowego odwiedziła Beata Szydło. – Jeśli nas wybierzecie i będziemy tworzyli rząd, to obiecujemy, że zlikwidujemy niesprawiedliwy podatek od niektórych kopalin – obiecywała. 

Do dziś KGHM płaci za wydobywaną w Polsce miedź prawie 5 mln zł dziennie. Nie słychać też głosów, by strona rządząca zamierzała coś w jego formule zmieniać. Projekt, który pokazywali politycy w czasie kampanii wyborczej, we wrześniu skierowano do pierwszego czytania w Sejmie. Na tym jego losy się zakończyły.

W lutym 2016 r. Ewa Drozd złożyła inny projekt ustawy, który przewidywał zawieszenie poboru podatku na 20 miesięcy. Miesiąc później on również utknął, tym razem w sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Dla lokalnych polityków PiS kwestia podatku jest wyjątkowo trudna, ponieważ niezrealizowana obietnica w tym zakresie jest im często wypominana przez wyborców. Dlatego mówią o nim oględnie i twierdzą, że do końca obecnej kadencji rząd na pewno coś z tym zrobi.

W podobnym tonie wypowiadał się goszczący w zeszłym roku w KGHM minister energii Krzysztof Tchórzewski: – Moje osobiste przekonanie jest takie, że ten podatek jest potrzebny, ale z drugiej strony wydaje mi się – osobiście, to podkreślam – że błędem jest to, iż nie stanowi on kosztów uzyskania przychodu i w ten sposób ciąży na spółce i załodze. Jeżeli nawet byśmy go zostawili, to trzeba go poprawić – mówił.

Licznik na internetowej stronie podatek-miedziowy.pl pokazuje, że do puli 10 mld zł zostało KGHM już niewiele. W tym roku spółka ma zapłacić co najmniej 1,29 mld zł i już widać, że Skarb Państwa swoje otrzyma. Gdyby te pieniądze zostały w firmie, możliwe, że przełożyłyby się na konkretne inwestycje na rynku polskim. Obecna strategia Polskiej-Miedzi przewiduje bowiem podobną kwotę.

źródło: Strategia KGHM Polska Miedź S.A. na lata 2017-2021

W rocznicę wprowadzenia podatku o komentarz poprosiliśmy szefów miast i powiatów Zagłębia Miedziowego. Głosu nie zabrali: burmistrz Polkowic Wiesław Wabik i starosta polkowicki Marek Tramś.

Robert Raczyński, prezydent Lubina

Rząd już się nasycił i powinien zrezygnować z tych pieniędzy, pozwolić nam budować tę firmę tutaj, na miejscu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja finansowa KGHM nie jest ciekawa. Ciągłe zmiany zarządu pośrednio wynikają też z tego, że nikt nie jest w stanie zbudować programu naprawczego bez wsparcia rządu. A ten wciąż go odmawia tej ziemi i naprawy Polskiej Miedzi. Nie widzimy żadnej inicjatywy od ponad pięciu lat, która służyłaby odejściu od gospodarki rabunkowej. Dzisiaj naprawa KGHM wymaga zaniechania pobierania pieniędzy, a za dwa, trzy lata będzie potrzebne wsparcie kilkudziesięcioma miliardami, żeby uratować te prawie 100 tys. miejsc pracy, które są pośrednio źródłem życia na terenie Dolnego Śląska. Żeby nie doprowadzono do takiej sytuacji, jak 30 lat temu na południu Polski z Zagłębiem Wałbrzyskim.

Adam Myrda, starosta lubiński

Po pierwsze, faktycznie jest to podatek od jednej kopaliny – od miedzi. Po drugie, w 2015 roku wszyscy posłowie będącego wówczas jeszcze w opozycji PiS-u deklarowali na spotkaniach z mieszkańcami Lubina, że podatek od kopalin zostanie zniesiony. Dzisiaj kadencja rządów PiS prawie się kończy, a podatek, który łupi tylko jeden region – Zagłębie Miedziowe, jak był, tak jest. Ja nie wierzę w obietnice PiS, nie wierzę w parlamentarzystów. Wierzę za to w to, co powiedział prezes Kaczyński, który negatywnie wypowiada się o zniesieniu podatku, bo uznaje miedź za dobro wszystkich Polaków. Ale dobrem Polaków są też inne kopaliny, jak na przykład węgiel, i jakoś od ich złóż podatku nie ma. Chodzi po prostu o pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze.

Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy

Te pieniądze, które są dzisiaj wyprowadzane z naszego terenu, powinny tutaj pozostać, bo tutaj właśnie następuje największy ubytek w środowisku i tu są one wypracowywane. My też musimy patrzyć na rozwój naszego regionu i jego konkurencyjność. Dla mnie ważne jest wzmocnienie naszej gospodarki, doinwestowanie tego terenu w konkurencji z sąsiednimi regionami Czech i Niemiec. Musimy się mierzyć z ich potencjałem gospodarczym, żebyśmy nie zostali w tyle. Im większe pieniądze – z tych tutaj wypracowywanych – będzie tutaj inwestowanych, tym bardziej skorzysta na tym gospodarka regionu, a co za tym idzie – kraju.

Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy

Podatek ten oceniam bardzo negatywnie i ta ocena wynika między innymi z komentarzy znanych mi osób, które są zatrudnione w KGHM- na różnych stanowiskach. W spółce szuka się oszczędności kosztem pracowników i ich bezpieczeństwa. Nie powstają nowe miejsca pracy, a jeśli już, to zatrudnienie oferują firmy współpracujące z KGHM. Ciągle liczę na to, że rząd wywiąże się z obietnic, zauważy, czego potrzebuje nasz region oraz jego mieszkańcy i z tych obietnic wreszcie się wywiąże. Bez właściwej reakcji rządu KGHM cały czas grozi katastrofa.

Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa

KGHM jest w tym rejonie także największym inwestorem. Miliardy, które stąd wychodzą, mogłyby być zainwestowane w nasz region. To mogłyby być działania proekologiczne, bo mamy przecież z tym problem lub inwestycje skierowane do mieszkańców, wspierające samorządy, które współpracują z KGHM. Wszyscy przez ten podatek cierpimy, niekoniecznie jako samorządy i instytucje, ale jako mieszkańcy, bo choć KGHM prowadzi duże inwestycje, jak chociażby na Hucie Miedzi Głogów, to należałoby się spodziewać jego większej aktywności, ukierunkowanej właśnie na nasz region. To realnie tracimy. Podatek został wprowadzony na chwilę, trwa już wiele lat, politycy co chwilę obiecują – szczególnie przed wyborami – że zostanie zniesiony, a ja z niecierpliwością czekam na przedstawicieli obecnej władzy w Głogowie. Chętnie zadam pytanie, czy go zniosą go. Może po wyborach samorządowych?

Jarosław Dudkowiak, starosta głogowski

Podatek od kopalin na świecie nie jest niczym nadzwyczajnym, wiele państw ma takie czy inne złoża i czerpie z tego tytułu podatki, opłaty skarbowe, renty surowcowe i innego rodzaju obciążenia. Tak też jest w Polsce. Pytanie tutaj jest zupełnie inne: dlaczego ten podatek jeszcze jest i dlaczego nadal jest naliczany w tej formie. W kampanii wyborczej PiS i pani Beaty Szydło słyszeliśmy zapowiedzi, że jak tylko dojdą do władzy, to tego podatku nie ma. Minęło już kilka lat i podatek dalej jest. Słyszeliśmy też niedawno prezesa, że KGHM musi się tym dobrem narodowym dzielić ze wszystkimi rodakami i ten podatek zostawią. Z niego przecież są spełniane inne obietnice, a nawet więcej – z tej samej ustawy, w 2020 r., pobierany będzie podatek od gazu ziemnego i ropy naftowej i już dziś PiS z tych środków obiecuje kolejne rzeczy. Oczywiście, miedź to dobro narodowe, podatek powinien być, ale być może powinien być liczony np. od zysku? Tylko z drugiej strony, widząc to, co dzieje się w KGHM – 2,5 roku rządów PiS i czekamy już na czwartego prezesa – to obojętnie, jaki ten podatek by nie był, będzie szedł do partyjnej kasy.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
yhy
yhy
8 miesięcy 28 dni temu

niby ci z PIS tacy mili…a prawda jest zupełnie inna…niby kwiaty i te sprawy…ja wiem swoje

Piotr
Piotr
8 miesięcy 28 dni temu

PiS przesiąknięte jest tym samym fałszem i obłudą co PO. Oba te ugrupowania są siebie nawzajem warte.

Stąd Jestem
Stąd Jestem
8 miesięcy 29 dni temu

uczmy się na doświadczeniu i pamiętajmy, że partyjniacy, czy to z PISu czy PO ubierający się (zwłaszcza przed wyborami) w lokalne szatki, zawsze będę podlegali swojemu prezesowi (vel Pierwszemu sekretarzowi partii), a nie lokalnej społeczności. I nie zawalczą o likwidację podatku od kopalin, bo Pierwszy sekretarz w Warszawce ma w d*pie jakiś tam Lubin. Senatorka PISu nie będzie latała przecież co tydzień do Stanówz motłochem w klasie ekonomicznej.
W klasie Biznes przyjemnie jest – nomem omen – oderwać się od ziemi.

Koket
Koket
8 miesięcy 29 dni temu

Tylko idiota może nie rozumieć idei bezpartyjnego samorządu.

Cham
Cham
8 miesięcy 29 dni temu

Partia bezpartyjni.. Ja pier*ole normalnie dno.. Idiota wymyślił tą nazwę, a ciemny lud odda głosy na uczciwego kRRóla i jego przydwornego merdającego ogonem pupila.. Rzygać mi się chce jak patrzę na te pazerne na kasę mordy. A nasz pseudo poseł KKubik taki sam zakłamaniec jak reszta przydwornej świty.. Powinni mieć hasło wyborcze „idioci dla idiotów”.. Bo tylko idiota na nich zagłosuje.. Jazda z frajerstwem!

Lubin__
Lubin__
8 miesięcy 29 dni temu

„W Rzeszowie powstanie jedno z najnowocześniejszych centrów serwisowych dla firmy Lufthansa i MTU. Czas działania centrum, które powstanie, to co najmniej 35 lat. Praca dla ok. 1 tys. osób – przede wszystkim inżynierów – mówił Pisula. Dodał, że jest to centrum serwisowe o charakterze globalnym”
A jak tam klaster lotniczy w Lubinie panie prezydencie? Co zrobiliscie przez kilkanaście lat rządzenia aby ludziom zapewnic przyszlosc w Lubinie??!!! Obudził się jaśnie pan pare miesięcy przed wyborami i na siłe próbuje terez zaistniec.Co zrobiliscie panie RR i Lubin2006 żeby uniezależnic to miasto od KGHM (politykow, cen miedzi,kosztów wydobycia)?! NIC,czyli w listopadzie WON!

Lubin__
Lubin__
8 miesięcy 29 dni temu
„W Rzeszowie powstanie jedno z najnowocześniejszych centrów serwisowych dla firmy Lufthansa i MTU. Czas działania centrum, które powstanie, to co najmniej 35 lat. Praca dla ok. 1 tys. osób – przede wszystkim inżynierów – mówił Pisula. Dodał, że jest to centrum serwisowe o charakterze globalnym” A jak tam klaster lotniczy w Lubinie panie prezydencie? Co zrobiliscie przez kilkanaście lat rządzenia aby ludziom zapewnic przyszlosc w Lubinie??!!! Obudził się jaśnie pan pare miesięcy przed wyborami i na siłe próbuje terez zaistniec.Co zrobiliscie panie RR i Lubin2006 żeby uniezależnic to miasto od KGHM (politykow, cen miedzi,kosztów wydobycia)?! NIC, a więc w listopadzie… Czytaj więcej »
Do: Ciekawy
Do: Ciekawy
8 miesięcy 29 dni temu

Wszyscy siedzą cicho. Ci z PO bo ten podatek wprowadzili, a cóż PiS bo obiecali że go zniosą i nic w tej sprawie nie robią. Ale my w Lubinie pamiętamy i ich już niedługo z tego rozliczymy.

Jadwiga
Jadwiga
8 miesięcy 29 dni temu

PiS oszukuje swoich wyborców. Należy nam się chyba jakieś wytłumaczenie dlaczego obietnice wyborcze nie zostały jeszcze spełnione. Ja na PiS już nigdy więcej nie zagłosuję.

mop chriss coobooff
mop chriss coobooff
8 miesięcy 29 dni temu

nikt wam tak nie obieca jak ja i moja partia. ryli

Ciekawy
Ciekawy
8 miesięcy 29 dni temu

A gdzie są nasi lokalni posłowie? Trzeba było ich też zapytać o zdanie nt. podatku dla KGHM.

Azok
Azok
8 miesięcy 29 dni temu

Trzeba PiSowi ciągle przypominać czym zwiedli swoich wyborców. Może ludzie w końcu otworzą oczy.

Kolins
Kolins
8 miesięcy 29 dni temu

Uznanie dla redakcji że przypomniała mieszkańcom o tej haniebnej rocznicy. Tylko w czasie wyborczym jest szansa że podatek zostanie zmieniony. Po wyborach nic się nie zmieni. Już raz PiS obiecywał i nie dotrzymał słowa. Partia oszustów.

PiSzust
PiSzust
8 miesięcy 29 dni temu

PiS potrzebuje pieniędzy na kupowanie milionów wyborców w Polsce więc Kaczyńskiego nie interesuje los marnych 100 tys. w naszym regionie. A to tylko kwestia czasu jak KGHM zakończy działalność wydobywczą a ludzie pozostaną bez środków do życia. Krótkowzroczność PiS jest przerażająca.

do Antylopa
do Antylopa
8 miesięcy 29 dni temu

Antylopa chyba z pis-u w podskokokach Cię tutaj przysłali, żeby propagandę siać na forum! Przecież związkowcy, prezydencji, wójtowie i burmistrzowie miast zagłębia miedziowego od początku mówią o zniesieniu podatku! Przypominają o tym co chwilę a nie tylko tak jak pis – przed wyborami obiecuje, że podatek zniesie a po wyborach znowu cisza…! pewnie w tym roku będzie tak samo:)

Antylopa
Antylopa
8 miesięcy 29 dni temu

nie jestem z żadnego pisu, a bezpartyjni niczym nie różnią od partii, tą samą propagandę robia przed samymi wyborami i nie mydl mi oczu tylko pokaż linka do art. gdzie nasz boski pRRezydent wspomina o tym w innym czasie niż wybory?

jupiter
jupiter
8 miesięcy 29 dni temu

Ten artykuł to tylko znak, że kampania ruszyła pełną parą … i tak będą walić jak w bęben tym tematem aż do wyborów.

Antylopa
Antylopa
8 miesięcy 29 dni temu
Ale ludzie dajecie się ogłupiać marnej jakości manipulacji, robionej przez rządzących na potrzeby kampanii. A gdzie był pan Robert przez ostatnie 5,5 roku? Czemu ponad 5 lat słowem się nie odezwał, a teraz zgrywa rycerza na białym koniu? Otóż odpowiem Wam: BO IDĄ WYBORY !!! Gdyby nie wybory dalej by miał to gdzieś. Zapomnieliście już jak na konwencji PISu przemówienie miał, jak wychwalał PIS niczym największy ich fan? Jest film na YouTube, Wystarczy myśleć, a nie zachowywać się jak szara masa. W tym mieście potrzeba zmian, bo obecna władza się przegrzała, zapomniała o nas, robią wszystko pod siebie, są butni,… Czytaj więcej »
Cham
Cham
8 miesięcy 30 dni temu
Nie mogę już patrzeć na ten ryj KRRóla, który owija sobie wokół palca ten ciemny lud licząc na poparcie przed wyborami. Gdzie dobrodzeju byłeś przez te lata?! 0 perspektyw dla miasta. Gdzie jakieś strefy? Gdzie praca dla ludzi? Jak kiedyś znikną kopalnie to Lubin będzie taka sama dziurą jaka stała w rynku przez tyle lat twojej marnej kadencji. Obrońca KGHM się teraz zrobił, pewnie liczy na ciepła posadke jak nie pyknie kolejna prezydentura. Na mój głos nie licz! A liczę na to że zostaniesz wygnany przy najbliższych wyborach królestwa. PiS PO itp to jedno dno jak do władzy nie dojdzie… Czytaj więcej »
precz z PiS
precz z PiS
8 miesięcy 30 dni temu

gdzie sa ci wszyscy obludnicy z PiS ktorzy obiecywali ze zlikwiduja podatek miedziowy??? gdzie oni sa??? rozliczymy was podczas wyborow – precz z partia Przekreciarzy i Szarlatanow !!!

XYZ
XYZ
8 miesięcy 30 dni temu

PiS to Podłość i Skandal !!!

Jaro
Jaro
8 miesięcy 30 dni temu

PiS robi z mordy cholewe, juz im nigdy wiecej nie zaufam.

Do rockiego gamonia totalnego
Do rockiego gamonia totalnego
8 miesięcy 30 dni temu
Ty rocki gamoniu ty wogole umiesz czytac ze zrozumieniem wyjezdzasz mi z jakims 500 plus ktore nie dotyczy. Walisz pod kazdym artykolem takie wogole nie zwiazane z tematami komentarze i piszesz ciagle o tych swych diabelkach hehe kto to twoi starzy wogole nie na temat odpisujesz .chlopie zmien dilera moze .Za duzo siedzisz na lubinskiej bo o tych glupich komentarzy juz ci mozg wypalilo dawno jestes posmiewiskiem lubinskiej strony moze i o tobie kiedys napisza artykul jakiego glupa mamy w lubinie lub po za nim . Jestes podobny do tego glupola z wrocka co z chaty nadawal na cb glupoty… Czytaj więcej »
partyjny beton
partyjny beton
8 miesięcy 30 dni temu

PiS = PO… tak samo kłamią tak samo kradną a nawet więcej zatrudniają nieuków i prymitywów….

K.K.D
K.K.D
8 miesięcy 30 dni temu
Ludzie, 90% z was powinno już dawno wylądować w psychiatryku, jesteście chorzy. To co tutaj czytam, to jeden wielki bełkot. Układacie jakieś wierszyki dla przedszkolaków, wyzywacie się wzajemnie, głosicie puste slogany PO złe, PiS jeszcze gorszy. Nie dostrzegacie prawdziwego problemu – dwie najbardziej liczące się partie, to właśnie PiS i PO, nie ma znaczenia kto z nich będzie rządził, bo będzie tak samo, czyli kiepsko. Wiem, że to niektórych styropianów i tak nic nie dotrze, i tak pójdą zagłosować na mniejsze zło, ale w ogóle nie pójdą na wybory. Jeżeli chodzi o KGHM, to spółka ledwo zipie, większość projektów jest… Czytaj więcej »
dobra zmiana
dobra zmiana
8 miesięcy 30 dni temu

brakuje jeszcze jednego cytatu Beaty Szydło: „te pieniądze nam się należały” 😀 efekt dobrej zmiany hahaha

bezpartyjny beton
bezpartyjny beton
8 miesięcy 30 dni temu

partia bezpartyjnych jak i inne partie tak samo kłamią tak samo kradną a nawet więcej zatrudniają nieuków i prymitywów …

poll
poll
8 miesięcy 30 dni temu

Podatek ten ogranicza inwestycje również takie które wpływają na bezpieczeństwo załóg na dole. Powoduje to rabunkową gospodarkę złożem a konsekwencją było zdarzenie jakie miało miejsce na Rudnej gdzie zginęło 8-u górników.

123
123
8 miesięcy 30 dni temu

Patalachy i Szmaciarze !!!

przypadek
przypadek
8 miesięcy 30 dni temu

Prezes Jarosław nic Wam nie obiecał ! Obietnice wszystkich innych są nieistotne (może poza p. Basią)

mysli nieuczesane
mysli nieuczesane
8 miesięcy 30 dni temu

Łódka płynie, Księżyc świeci, kaska z KGHMu leci, Na Trapezie, Trapeziku, wisi Polska na Haczyku, PiSiorki z Fundacją Narodową się zmówiły, Polskę na Haku powiesiły.

Bal w KGHMie
Bal w KGHMie
8 miesięcy 30 dni temu

Niech żyje Bal! Bo to życie, to Bal jest nad Bale! Niech żyje Bal! Drugi raz nie zaproszą nas wcale! Orkiestra gra! Jeszcze tańczą i drzwi są otwarte! Dzień warty dnia! A to prezesowanie ODPRAWY jest warte!

Piti
Piti
8 miesięcy 30 dni temu

Pis ładnie obiecywalo że zniesie podatek żeby wyborcow kupić glosy. Tak samo było z 500+ na kazde dziecko. A wiemy jak jest. Kłamia i klamia! Oklamali bardzo dużo wyborców! Nie zapomnimy im tego przy urnach. Jak z kghm moze wpadać dobra kasa do Państwa m. in na nagrody i premie to czemu by mieli z tego podatku rezygnować? To kasa dla nich jest do nich do kieszeni. Dziady stare! Wysadzic ten cały sejm w kosmos.

miliardy
miliardy
8 miesięcy 30 dni temu

10 miliardow???!!!! a z drugiej strony KGHM jest zadluzony na 10 miliardow…. przypadek??? szok… dlaczego nikt za to nie odpowie?? Pisiory miały to zatrzymac – zrobcie coscie obiecali!!!

luba
luba
8 miesięcy 30 dni temu

jednak PO-PIS jest możliwa! ŻAL!!!!!!!!!!!!!!!!!

ali
ali
8 miesięcy 30 dni temu

z faktami nie da się dyskutować …PIS był przeciwny wprowadzeniu podatku… co się zmieniło??? przejęli władzę!!!!! smutne :(((((((((((((

Górnik dołowy
Górnik dołowy
8 miesięcy 30 dni temu

Widzę tylko jedno rozwiązanie. Albo PiS zniesie podatek, albo wyborcy zniosą PiS.

Barbara
Barbara
8 miesięcy 30 dni temu

Trzeba być ślepym żeby nie widzieć tego jak PiS oszukuje wyborców. Dla nich nie liczy się los 100tys. mieszkańców naszego regionu. Polityka PiS przypomina „dobrego” tatusia który kupuje dzieciom Playstation (500+) zamiast zadbać o ich zdrowie czy wykształcenie (przygotowywanie terenów inwestycyjnych na obszarach zagrożonych wystąpieniem strukturalnego bezrobocia).

Lubinianin
Lubinianin
8 miesięcy 30 dni temu

Mamy projekt ustawy znoszącej podatek miedziowy. Jest to gotowa ustawa, która będzie wprowadzona w życie – mówiła na początku października 2015 r. Beata Szydło. Pisiory to kłamczuchy!!

Richi
Richi
8 miesięcy 30 dni temu

Kiedy płacą zyski?

Do rockiego gamonia totalnego
Do rockiego gamonia totalnego
8 miesięcy 30 dni temu
Ty rocki gamoniu ty wogole umiesz czytac ze zrozumieniem wyjezdzasz mi z jakims 500 plus ktore nie dotyczy. Walisz pod kazdym artykolem takie wogole nie zwiazane z tematami komentarze i piszesz ciagle o tych swych diabelkach hehe kto to twoi starzy wogole nie na temat odpisujesz .chlopie zmien dilera moze .Za duzo siedzisz na lubinskiej bo o tych glupich komentarzy juz ci mozg wypalilo dawno jestes posmiewiskiem lubinskiej strony moze i o tobie kiedys napisza artykul jakiego glupa mamy w lubinie lub po za nim . Jestes podobny do tego glupola z wrocka co z chaty nadawal na cb glupoty… Czytaj więcej »
Jarek
Jarek
8 miesięcy 30 dni temu

Że Rocky ma coś z głową to chyba każdy wie.Jednak co do łączenia 500+ i podatku to tutaj się z nim zgadzam. Rząd ściąga ten podatek bo potrzebuje kasę między innymi na spłatę kredytu który zaciągnął na wypłatę 500+, sam premier Morawiecki o tym mowił

olaboga
olaboga
8 miesięcy 30 dni temu

te pieniądze pójdą na pewno na nowe pomniki katastrofy smoleńskiej i leszka kaczynskiego… w kazdym miescie i w kazdej wiosce… pozdr dla pisiorkow

KLARA
KLARA
8 miesięcy 30 dni temu

hasło ludu górniczego: GDZIE SĄ PIS-sie TWOJE OBIETNICE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zszokowany
zszokowany
8 miesięcy 30 dni temu

Chodzi to to, że tej daniny być nie powinno, ale chodzi również o to, że jak PO-PSL wprowadzali ten podatek to PIS była tożsama z tym co teraz mówi Raczyński, interes partyjny okazał się ważniejszy niż górników… i cóż tylko krowa nie zmienia poglądów, tym bardziej, że partia rządzi… ŻENADA PIS-sie !!!!!!!!!

jak tam sprawa za głowę jacku ?
jak tam sprawa za głowę jacku ?
8 miesięcy 30 dni temu

„Gdyby przepisy dotyczące podatku „miedziowego” zostały zmienione tak, jak zapowiadali to w 2015 r. politycy Prawa i Sprawiedliwości, spółka mogłaby zrealizować dużo ambitniejsze plany rozwojowe.” – A klubie Zagłębie Lubin mogą się za te pieniądze paść pasożyty pokroju listonosza i całej kliki !

Luzak
Luzak
8 miesięcy 30 dni temu

A co na temat tego podatku sądzi wybawca tego regionu, poseł kubów?

Bożena
Bożena
8 miesięcy 30 dni temu

Tak należą nam się te pieniądze, to nasz region jest degradowany przez wydobycie rud miedzi, i jak skończą wydobywać nie chcemy być następnym Wałbrzychem.

uczeń wierszoklety
uczeń wierszoklety
8 miesięcy 30 dni temu
kRRólu nasz złoty, po co te ploty? na swym portalu piszesz głupoty. Teraz to PIS największym Twym wrogiem? A strefa dalej leży odłogiem. Zamiast kolejne wszczynać wojenki lepiej Ty zerknij do swej stajenki. Chcesz wojnę z Jarkiem? Sprawdzasz mu PIT-a? Lepiej uważaj bo CBA zawita. Wtedy dopiero się zaczną problemy, jak służby znajdą lubińskie gangreny, co żrą to miasto niczym tasiemiec wczytają się w grunty, które miał niemiec. Sprawdzą przetargi, zaglądną na półki faktury sprawdzą, prześwietlą spółki. — Oj coś ja czuje drogi nasz kRRólu, że zmienisz poglądy po raz kolejny, że znowu zaczniesz miłować znów PIS zechcesz być sprytny… Czytaj więcej »
blabla
blabla
8 miesięcy 30 dni temu

Oczywiście, że PIS wszystkich bezczelnie oszukał, oszukuje nadal i będzie oszukiwał. Tylko czekać aż znów coś obiecają, a potem w twarz powiedzą, że przecież nie mówili kiedy spełnią te obietnice a potem będą się z PO nawzajem obwiniać. Partie siebie warte haha Jeśli jest ktoś komu zależy na naszym regionie to są to nasi samorządowcy. Brawo dla nich za ciągłe przypominanie o sprawie, bo PIS jakby mógł to by sprawę pod dywan zamiótł i uciszył wszystkich. Mam nadzieję, że nasi włodarze wywalczą zmiany w podatku od KGHM. Brawo Panowie !

Martynella
Martynella
8 miesięcy 30 dni temu

Z podatkiem chyba nie ma szans…a kiedy kasa dla górników jakąś bedzie? Kiedy coś płacą?

krzysio
krzysio
8 miesięcy 30 dni temu

bardzo dobry artykuł! niech przypomni wszystkim o obiecankach jakie przed wyborami składał pis. Pamiętajcie, że oni robią tak zawsze i pewnie przed kolejnymi wyborami znowu coś obiecają tylko po to, żeby zdobyć nasze głosy a po wyborach tradycyjnie nas oleją:(

wpDiscuz