Schronisko młodzieżowe i edukacja

206

– Mając takie miejsce na wyciągnięcie ręki dobrze o nim wiedzieć – mówi Kamila Grabka-Levin, dyrektor szkolnego schroniska młodzieżowego „Pałacyk”. – Zbliża się semestr letni i wiosenne wyjazdy. Chcielibyśmy, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o ośrodku i przyjechało tu na relaks lub wypoczynek połączony z edukacją – dodaje.

We wrześniu ubiegłego roku w Ścinawie otwarto szkolne schronisko młodzieżowe z prawdziwego zdarzenia. Mieści się ono w zabytkowym, gruntownie odnowionym budynku przy ul. Jana Pawła II, czyli tzw. Pałacyku.

Można tu przyjechać wypocząć, pobawić się oraz edukować i właśnie z tą ofertą schronisko wychodzi do ludzi. – To unikalne miejsce na skalę regionu, a standard jest nieporównywalnie wyższy od innych schronisk w okolicy – mówi Kamila Grabka-Levin.

Pałacyk jest obiektem zabytkowym, a konserwator zabytków zachował wszystkie charakterystyczne elementy. Schronisko przyjmie pod swój dach 68 osób, posiada w tym 11 miejsc o podwyższonym standardzie. Dodatkowo ośrodek jest całkowicie przystosowany do osób z wszelkimi niepełnosprawnościami. Począwszy od windy dla osób niepełnosprawnych, do tabliczek z alfabetem Braille’a dla niewidomych i słabowidzących.

Szkolne Schronisko młodzieżowe oferuje noclegi dla wszystkich – dużych i małych, grup i klientów indywidualnych, ale niewątpliwą zaletą pobytu tutaj grup zorganizowanych są zajęcia proekologiczne, prowadzone w oddalonym o pięć kilometrów Regionalnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Dziewinie. – Już sam kolorowy budynek, który wygląda jak zbudowany z kloców Lego, wywiera na dzieciach duże wrażenie – uśmiecha się dyrektor.

Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Dziewinie pełni rolę edukatora proekologicznego, dzieci uczą się w nim m.in. pozyskiwać energię czy badać jakość wody.

– Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Dziewinie istnieje już dwa lata – wspomina kobieta. – Od 2016 roku odwiedziło nas w Dziewinie ponad 6 tysięcy dzieci z Lubina, Rudnej, Legnicy, Polkowic, Chocianowa czy Wrocławia. Wyrobiliśmy sobie już pewną markę. Teraz czas, by ludzie dowiedzieli się o schronisku w Ścinawie. Można wybrać się tutaj na kilka dni i skorzystać ze wszystkiego co Kraina Łęgów Odrzańskich ma nam do zaoferowania – dodaje.

Budynek schroniska to nie tylko baza noclegowa z pełnym kuchennym wyposażeniem, ale pełni funkcje Domu Pracy Twórczej, gdzie obywają się kluby dyskusyjne, wieczory filmowe, wystawy, spotkania z artystami.

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Ścinawie oferuje zarówno wycieczki jedno-, jak i kilkudniowe oraz zielone szkoły. 

Wszelkie informacje w materiałach poniżej i na Facebooku. Rezerwacji można dokonywać pod numerem telefonu: 884 600 036.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY