Otworzyli schronisko młodzieżowe

535

W Ścinawie otwarto dziś szkolne schronisko młodzieżowe z prawdziwego zdarzenia. Mieści się ono w zabytkowym, gruntownie odnowionym budynku przy ulicy Jana Pawła II, czyli w tzw. Pałacyku.

Obiekt otworzyli przecinając wstęgę: burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła, przewodniczący rady miejskiej Marek Szopa, architekt Julita Chmiel-Sobieralska, p.o. dyrektora schroniska Kamila Grabka-Levin, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Lubinie Dominika Chomont-Parzyńska i współwłaściciel Firmy Architektoniczno-Budowlanej Restauracji Zabytków „Architekton” Leszek Pelian

Remont trwał ponad rok, ale bez wątpienia dziś widać, że warto było czekać. Pałacyk odzyskał dawny blask. Teraz będzie tu działać szkolne schronisko młodzieżowe. Budynek został dostosowany do potrzeb tzw. domu pracy twórczej. Znajduje się tu 70 miejsc noclegowych.

Gruntownie została odnowiona elewacja i wnętrze Pałacyku. W budynku zamontowano windę dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojawiły się też nowe meble i sprzęty. Odświeżono również teren dookoła budynku.

– Tak spora inwestycja i duże zmiany w wyglądzie tego zabytkowego obiektu rodziły żywe zainteresowanie wśród mieszkańców. Dziś mogę pokusić się o stwierdzenie, że Pałacyk zyskał nowe życie. Budynek i teren wokół nie tylko pięknie się prezentują, ale przede wszystkim są funkcjonalne oraz bezpieczne, uwzględniają też potrzeby osób niepełnosprawnych – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

Inwestycja kosztowała około 5,4 mln zł, ale gmina Ścinawa pozyskała prawie 4 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Zakładanie i tworzenie tego typu jednostek należy do zadań własnych powiatu. By gmina mogła powołać do życia schronisko, radni powiatu lubińskiego musieli więc najpierw wyrazić zgodę na przekazanie przedmiotowego zadania, a rajcy ze Ścinawy na jego przyjęcie. Odpowiednie uchwały podjęte zostały jeszcze w listopadzie 2017 roku. Dodatkowo ścinawscy radni uchwalili akt prawny inicjujący utworzenie oraz prowadzenie placówki.

Schronisko będzie odrębną jednostką budżetową, placówką oświatowo-wychowawczą utrzymywaną m.in. z subwencji przekazywanej przez Ministerstwo Oświaty oraz z opłat za noclegi. Powinno się samofinansować, bez dodatkowego wsparcia gminy.

Po oddaniu go do użytku, Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Dziewinie, prowadzony aktualnie przez Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie, poszerzy swoją ofertę o pobyty kilkudniowe.

Źródło i fot. Zygmunt Kogut/scinawa.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY