Przedsiębiorca walczy z radnym… billboardami

W Składowicach trwa otwarty konflikt pomiędzy radnym a właścicielami betoniarni. Radny zarzuca przedsiębiorcom łamanie prawa, ci z kolei twierdzą, że interwencje, donosy i ciągłe kontrole utrudniają im prowadzenie biznesu. Dzięki żółtym tablicom świadkami konfliktu stała się cała wieś.

Choć współpraca między radnym a właścicielami betoniarni od początku nie układała się najlepiej, otwarty konflikt wybuchł po naszej publikacji (czytaj TUTAJ). Przedsiębiorca oskarża radnego o donosicielstwo i w kilku punktach we wsi postawił żółte tablice. Choć tablice nie oskarżają nikogo wprost, ani mieszkańcy, ani sam radny nie mają wątpliwości.

– Oczywiście, że to bezpośredni atak skierowany w moją osobę, ponieważ jestem jedynym radnym w tej miejscowości. Jedna z tablic stanęła wprost przed moim domem, inne pod domem moich dzieci – mówi gminny radny Krzysztof Łukowski i wymienia szereg zastrzeżeń do działalności betoniarni. – Mieszkańcy skarżą się na dziesiątki ciężarowych aut, które jeżdżą przez wieś za szybko i w dodatku niszczą drogę, na to, że zniknęły znaki drogowe ograniczające tonaż, na smród, na to, że ciężarowe auta jeżdżą nawet w nocy, a ścieki z mycia gruszek i beczek czasami dosłownie płyną drogą. Właściciele nie są chętni ani do zmian, ani do rozmów – wymienia Łukowski.

Jedna z tablic stanęła przed domem Krzysztofa Łukowskiego.

Radny do widoku transparentów już się przyzwyczaił – nie miał zresztą wyboru. Tablice stoją na gruncie prywatnym, zmusić do ich usunięcia nikogo nie można. Radny o tablicach poinformował m.in. radę gminy i wójta. Ma żal, że w żaden sposób nie reagują na szykany. Urząd gminy odpowiada:

– Osoba zajmująca funkcję publiczną, zwłaszcza gdy pochodzi ona z wyboru, jak ma to miejsce w przypadku radnych, musi się liczyć z oceną swojej pracy, a co z tego wynika – także z krytyką. Jak orzekł Trybunał w Strasburgu „Granice krytyki osób publicznych są szersze niż osób prywatnych (…)” – wyjaśnia rzecznik wójta gminy Maja Grohman. – Wszystko musi się oczywiście mieścić w granicach prawach. Jeśli zostało ono złamane, to taki fakt należy zgłosić odpowiednim organom. Wójt, burmistrz czy prezydent nie jest stroną w takich sytuacjach – dodaje.

Łukowski nie rozumie ani urzędów, ani postawy pani sołtys: w Księginicach, które także reprezentuje w radzie gminy, współpraca układa się dużo lepiej – jest zapraszany na wiejskie zebrania, prezentuje sprawozdania ze swojej działalności, bierze udział w różnych uroczystościach. W Składowicach sołtys wypowiedziała mu otwartą wojnę.

– Tu są ujęcia wody nie tylko dla Składowic, ale i Ustronia oraz Księginic. Nie dam się zastraszyć i będę dalej dążył do tego, żeby wszystkie zakopane tu śmieci zostały wywiezione. Uważam, że jest to moim obowiązkiem wobec mieszkańców – deklaruje radny.

Lucyna Franczak, sołtys Składowic, nie zgodziła się oficjalnie wypowiedzieć w tej sprawie. Wiadomo jednak, że małżeństwo transparentów usuwać nie zamierza – Jestem człowiekiem konsekwentnym. W przyszłym tygodniu postawię billboardy w całym województwie. Będą igrzyska – deklaruje Zenon Franczak.

Radny zarzuca przedsiębiorcy, że na terenie firmy zakopuje śmieci. Sprawą zajęła się policja.

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

30 komentarzy do "Przedsiębiorca walczy z radnym… billboardami"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
jenny
Gość
jenny
7 miesięcy 3 dni temu

a ustawa krajobrazowa?

mmmm
Gość
mmmm
9 miesięcy 18 dni temu

jeszcze przeładowane gruchy na zakretach rozlewaja beton po drodze o wypadek nie trudno

Mieszkanjec Malomic
Gość
Mieszkanjec Malomic
9 miesięcy 19 dni temu

Ciezarowki firmy F. przejejzdzaja przez Malomice jakby to byla autostrada, trzeba zrobic porzadek z tymi piratami drogowymi.

gość
Gość
gość
9 miesięcy 20 dni temu

Może radny odkopie swój styropian i folię które wywiuzl kilkanaście lat temu gdy budował swój dom !!!!!!!!!

Tacik
Gość
Tacik
9 miesięcy 20 dni temu
Byłem tam i widziałem z jednej strony wydobywa się żwir a z drugiej strony zakopuje się śmieci i tak już od kilku lat. I nie ma procedur aby to ukrócić.A za pieska który zrobił kupę na trawniku jest mandat 400 zł który został odebrany z nadpłaconego podatku. I tu procedury są . A jak ktoś zatruwa ziemię i wodę w całej gminie ( Składowice, Kłopotów, Ścinawą ) to Urzędy, Policja i Prokuratura są bezradne. Nie ma procedur a jaka jest skala zjawiska. Trzeba pojechać do Kłopotowa, Składowic i zaspawać bramę wjazdową aby nikt niczego tam nie wwiózł. Tak będzie sprawiedliwie.… Czytaj więcej »
lubinianin
Gość
lubinianin
9 miesięcy 20 dni temu

haha

Lubinianin
Gość
Lubinianin
9 miesięcy 20 dni temu

Najlepsza opcja zająć i zlicytować majątek sołtysowej na poczet kopania, przesiewania i sprzątania ziemi. Gratuluję mieszkańcom Składowic i Księginic sumiennie wykonującego obowiązki radnego 🙂 Brawo Panie Krzysztofie!

smieszne
Gość
smieszne
9 miesięcy 20 dni temu

z tego co pamietam, to ten właściciel biznesu miał już problemy z organami ochrony środowiska. niestety nic z tego nie wyszło. ale czego się spodziewać po tym Panstwie. no Pan Franczak wraz z małżonką już są w leciwym wieku i przyjdzie czas na nich a odpady jesli tam zakopuje to zostaną dla ich dzieci i to one będą za to płaciły. to efekt ogranoczonego myślenie. pozowdzenia w biznesie.

gość
Gość
gość
9 miesięcy 20 dni temu

Do Zoja nie jestem soltysowa, a dowody to każdy widział jak córka kładem z przyczepka woziła śmieci!!??

Gosc
Gość
Gosc
9 miesięcy 20 dni temu

Soltys powinien dawac przykład , a tu co zamiast grzecznie przeprosic to jeszcze glowe podnosi, to buta polityczna moze ochrona kogoś z gory czy po prostu zwykla bezczelność.?

Złośnik
Gość
Złośnik
9 miesięcy 20 dni temu

Weredyk! I tak trzymać Panie Krzysztofie! Pozdrawiam Pana chociaż nie znam!

ag
Gość
ag
9 miesięcy 20 dni temu

Brawa dla radnego Łukowskiego, takich ludzi nam trzeba co nie boją się lokalnych układów.

~~mats
Gość
~~mats
9 miesięcy 20 dni temu

Abstrahuje od tego, która strona sporu ma rację, ale czy te billboardy stoją legalnie? W całym województwie będą? Ja widzę te banery w wielu miejscach i stawiam pytanie,czy uzyskane zostały pozwolenia? Ustawa prawo budowlane i o ruchu drogowym narzuca wymogi formalne co do takich tablic, odległość od krańca drogi oraz określa obowiązek zgłoszenia właściwemu organowi ds budowlanych (w tym oświadczenie o prawie dysponowania gruntem).

Gosc
Gość
Gosc
9 miesięcy 20 dni temu

Ktora strona sporu ma racje? Twoja wiedza ok co do tablic, ale jakieś watpliwosci? Twoim zdaniem mozna zakopywac śmieci?

~~mats
Gość
~~mats
9 miesięcy 20 dni temu
Z racjonalnego punktu widzenia oczywiście nie mam wątpliwości – nie wolno zakopywać. Sam jednak wiesz, że gro rzeczy w tym kraju jest legalne w świetle prawa a absurdalne z perspektywy logiki i życia codziennego. Dlatego tę kwestię pozostawiam innym, stąd tak to sformułowałem. Chciałem jednak wskazać na sprawę fundamentalną – prowadzenia sporu. Jego sposób już jest rażąco naruszany przez jedną stronę – jeśli wykorzystywane są narzędzie nielegalne. A już całkiem z innej strony, jeśli ktoś nazywa kogoś KONFIDENTEM to wcale nie podważa jego racji, ale mści się za sposób obnażenia pewnych prawd. Jak w szkole kogoś nazwano konfidentem to bynajmniej… Czytaj więcej »
gosc
Gość
gosc
9 miesięcy 20 dni temu
zauważ, że te tablice są zrobione bardzo profesjonalnie, to nie jest jakiś bazgroł pędzlem i farbą, to fachowa robota, zwróćcie uwagę na trzcionkę, idealne litery , to musiał być profesjonalny szablon, widać mąż pani sołtys przykłada się do roboty, szkoda że w innych sprawach nie jest tak sumienny i potrafi coś tam zakopywać jak to powiedział w poprzednim artykule, a co do kraju i prawa, to chyba każdy widzi jakie jest, a właściwie jakie nie jest, bo go nie ma. może ktoś z władz w końcu coś zrobi czy będzie tak jak z Kłopotowem, pozdrawiam cię mats ps.pozdrowienia dla portalu… Czytaj więcej »
Z
Gość
Z
9 miesięcy 20 dni temu

Masz racje to nielegalne , ale spoko biznesmanowi nic nie grozi przeciez to pewnie lokalny bonzo , jak przez tyle lat ani powiat ani wojt nie zajeli sie sprawą wysypiska to myslisz ze teraz nadzor budowlany albo policja cos zrobi.snijmy dalej o panstwie prawa, niech żyją uklady i ciężka kasa.

gość
Gość
gość
9 miesięcy 20 dni temu

A jak pan radny i jego dzieci wozili tam swoje śmieci to było dobrze, a teraz został radnym to nagle mu to bardzo szkodzi na zdrowiu! ??

Zoja
Gość
Zoja
9 miesięcy 20 dni temu

Oooo pani soltys w akcji? to chyba pomowienie jakies dowody, radny trzymaj sie nie dawaj sie nareszcie ktos kto ma kochones, może w klopotowie znajdzie sie jakis odwazny kto zacznie walczyc o nas mieszkancow w sprawie likwidacji wysypiska.a nie boisko robic.

Koral
Gość
Koral
9 miesięcy 20 dni temu

Brawa dla radnego Łukowskiego, takich ludzi nam trzeba co nie boją się lokalnych układów. Syfiarze z betoniarni odpady nielegalnie zakopują i jeszcze mają pretensje. Co za bezczelność! Powodzenia Panie Rady i apel do redaktor KW, żeby monitorowała temat i za kilka tygodni poinformowała opinię publiczną co dzieje się w sprawie 🙂

abc
Gość
abc
9 miesięcy 20 dni temu

nareszcie ktos kto ma odwagę cos zrobic, radni mioejscy uczcie sie , w miescie mieszkancy nie chca plotu wokol parku chca wspoldecydowac co sie dziej w lubinie a wy nic tylko potraficie miec takie same zdanie jak prezydent i grzecznie zawsze lapki podnosic do gory na kazdym glosowaniu bo przeciez to prezydent kaze, wstyd uczcie sie od gminy wiejskiej, a mopze to gmina wiejska powinna przejąc miasto a nie miasto likwidowac gmine. tam radni maja wiecej odwagi

Kiko
Gość
Kiko
9 miesięcy 20 dni temu

Mów za siebie. Ja tam chcę aby był płot.

Rocky
Gość
Rocky
9 miesięcy 20 dni temu

Największymi trucicielami środowiska są jej mieszkańcy więc o co tu biega że składają – a gdzie mają jak nie w Składowicach.Ktoś wydał zezwolenie na działalność gospodarczą i ten ktoś powinien kontrolować czy jest zgodna z umową.

WidziMiś
Gość
WidziMiś
9 miesięcy 20 dni temu

Niech się pan radny nie przejmuje billboardami – one tylko potwierdzają jego skuteczność.

gosc
Gość
gosc
9 miesięcy 20 dni temu
ostatnio na gminie w chrostniku lesniczy zlapal goscia ktory wywozil do lasu skoszona trawe pod spodem na przyczepce mial gruz i inne odpady.BYŁ ARTYKUL NA STRONIE GMINY. złapał go lesniczy.Na wniosek leśniczego sprawa została skierowana do sądu. jak powiedział rzecznik policji delikwentowi grozi do 5 tys.zł kary i sprawa poszla do sadu. I teraz uwaga. mala przyczepka sprawa w sadzie i 5 tys. kary! Ale kilkaset ciezarowek ktore sypia na kilku hektarach smieci butelki szklo jakies smary oleje i inne trujaki TO JEST PROWADZENIE BIZNESU. za kilkaset ciezarowek przez tyle lat nikt nic nie widzial i nie slyszal, urzad gminy… Czytaj więcej »
Zaniepokojony
Gość
Zaniepokojony
9 miesięcy 20 dni temu

Owszem właściciel daje pracę innym i tu nie ma oczym mówić, ale dla kilku srebrników degraduj okolicę. Wystarczy przejść się w promieniu do 500 m od betoniarnii i każdy zobaczy co sie tam dzieje!!!!

Kiko
Gość
Kiko
9 miesięcy 20 dni temu

Napisanie że ktoś „jest konfidentem” to jest zdaniem urzędu gminy krytyka, czy ocena pracy? 🙂

xchjdghmfgjm
Gość
xchjdghmfgjm
9 miesięcy 20 dni temu

to wymienić radnego jak nie potrafi wykorzystać środków z uni na modernizacje drogi i rozwój przedsiębiorczości w regionie, tylko przeszkadza w prowadzeniu interesu. Przecież ten gościu mając firmę daje komuś pracę, odprowadza podatki itp. A radny jest jakimś bucem i nie potrafi zrobić nic innego tylko donosić…to jest chamstwo. Z takim podejściem to połowa firm na strefie legnickiej czy i lubinie trzeba by zamknąć bo innym przeszkadza hałas samochodów….ale świeżym powietrzem jeden z drugim się nie naje…

gosc
Gość
gosc
9 miesięcy 20 dni temu

bucu to się zatrudnij w betoniarni bedziesz mial robote i zamieszkaj obok dziury z ktorej betoniarnia wydobywa piasek i wsypuje smieci, butelki stare lekarstwa smary oleje itp. niech twoje dzieci i ty oddychają smrodem niech sie truja wodą, a jak im wyskoczą pryszcze na twarzy i zachoruja na raka to powiedz im , spoko nie przjmujcie sie wazne ze tatus ma prace!

Igrzyska?
Gość
Igrzyska?
9 miesięcy 20 dni temu

A może Panu Raczyńskiemu przed domem w Małomicach taką tablicę postawić, że nie zgadzamy się na PŁOTY, SMRÓ., itp. Skoro nie wychodzi do mieszkańców, to może niech tablice wyjdą do niego?

wpDiscuz