Przedsiębiorca walczy z radnym… billboardami

W Składowicach trwa otwarty konflikt pomiędzy radnym a właścicielami betoniarni. Radny zarzuca przedsiębiorcom łamanie prawa, ci z kolei twierdzą, że interwencje, donosy i ciągłe kontrole utrudniają im prowadzenie biznesu. Dzięki żółtym tablicom świadkami konfliktu stała się cała wieś.

Choć współpraca między radnym a właścicielami betoniarni od początku nie układała się najlepiej, otwarty konflikt wybuchł po naszej publikacji (czytaj TUTAJ). Przedsiębiorca oskarża radnego o donosicielstwo i w kilku punktach we wsi postawił żółte tablice. Choć tablice nie oskarżają nikogo wprost, ani mieszkańcy, ani sam radny nie mają wątpliwości.

– Oczywiście, że to bezpośredni atak skierowany w moją osobę, ponieważ jestem jedynym radnym w tej miejscowości. Jedna z tablic stanęła wprost przed moim domem, inne pod domem moich dzieci – mówi gminny radny Krzysztof Łukowski i wymienia szereg zastrzeżeń do działalności betoniarni. – Mieszkańcy skarżą się na dziesiątki ciężarowych aut, które jeżdżą przez wieś za szybko i w dodatku niszczą drogę, na to, że zniknęły znaki drogowe ograniczające tonaż, na smród, na to, że ciężarowe auta jeżdżą nawet w nocy, a ścieki z mycia gruszek i beczek czasami dosłownie płyną drogą. Właściciele nie są chętni ani do zmian, ani do rozmów – wymienia Łukowski.

Jedna z tablic stanęła przed domem Krzysztofa Łukowskiego.

Radny do widoku transparentów już się przyzwyczaił – nie miał zresztą wyboru. Tablice stoją na gruncie prywatnym, zmusić do ich usunięcia nikogo nie można. Radny o tablicach poinformował m.in. radę gminy i wójta. Ma żal, że w żaden sposób nie reagują na szykany. Urząd gminy odpowiada:

– Osoba zajmująca funkcję publiczną, zwłaszcza gdy pochodzi ona z wyboru, jak ma to miejsce w przypadku radnych, musi się liczyć z oceną swojej pracy, a co z tego wynika – także z krytyką. Jak orzekł Trybunał w Strasburgu „Granice krytyki osób publicznych są szersze niż osób prywatnych (…)” – wyjaśnia rzecznik wójta gminy Maja Grohman. – Wszystko musi się oczywiście mieścić w granicach prawach. Jeśli zostało ono złamane, to taki fakt należy zgłosić odpowiednim organom. Wójt, burmistrz czy prezydent nie jest stroną w takich sytuacjach – dodaje.

Łukowski nie rozumie ani urzędów, ani postawy pani sołtys: w Księginicach, które także reprezentuje w radzie gminy, współpraca układa się dużo lepiej – jest zapraszany na wiejskie zebrania, prezentuje sprawozdania ze swojej działalności, bierze udział w różnych uroczystościach. W Składowicach sołtys wypowiedziała mu otwartą wojnę.

– Tu są ujęcia wody nie tylko dla Składowic, ale i Ustronia oraz Księginic. Nie dam się zastraszyć i będę dalej dążył do tego, żeby wszystkie zakopane tu śmieci zostały wywiezione. Uważam, że jest to moim obowiązkiem wobec mieszkańców – deklaruje radny.

Lucyna Franczak, sołtys Składowic, nie zgodziła się oficjalnie wypowiedzieć w tej sprawie. Wiadomo jednak, że małżeństwo transparentów usuwać nie zamierza – Jestem człowiekiem konsekwentnym. W przyszłym tygodniu postawię billboardy w całym województwie. Będą igrzyska – deklaruje Zenon Franczak.

Radny zarzuca przedsiębiorcy, że na terenie firmy zakopuje śmieci. Sprawą zajęła się policja.

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

30 komentarzy do "Przedsiębiorca walczy z radnym… billboardami"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
jenny
Gość
jenny
9 miesięcy 6 dni temu

a ustawa krajobrazowa?

mmmm
Gość
mmmm
11 miesięcy 23 dni temu

jeszcze przeładowane gruchy na zakretach rozlewaja beton po drodze o wypadek nie trudno

Mieszkanjec Malomic
Gość
Mieszkanjec Malomic
11 miesięcy 24 dni temu

Ciezarowki firmy F. przejejzdzaja przez Malomice jakby to byla autostrada, trzeba zrobic porzadek z tymi piratami drogowymi.

gość
Gość
gość
11 miesięcy 24 dni temu

Może radny odkopie swój styropian i folię które wywiuzl kilkanaście lat temu gdy budował swój dom !!!!!!!!!

Tacik
Gość
Tacik
11 miesięcy 24 dni temu
Byłem tam i widziałem z jednej strony wydobywa się żwir a z drugiej strony zakopuje się śmieci i tak już od kilku lat. I nie ma procedur aby to ukrócić.A za pieska który zrobił kupę na trawniku jest mandat 400 zł który został odebrany z nadpłaconego podatku. I tu procedury są . A jak ktoś zatruwa ziemię i wodę w całej gminie ( Składowice, Kłopotów, Ścinawą ) to Urzędy, Policja i Prokuratura są bezradne. Nie ma procedur a jaka jest skala zjawiska. Trzeba pojechać do Kłopotowa, Składowic i zaspawać bramę wjazdową aby nikt niczego tam nie wwiózł. Tak będzie sprawiedliwie.… Czytaj więcej »
lubinianin
Gość
lubinianin
11 miesięcy 24 dni temu

haha

Lubinianin
Gość
Lubinianin
11 miesięcy 25 dni temu

Najlepsza opcja zająć i zlicytować majątek sołtysowej na poczet kopania, przesiewania i sprzątania ziemi. Gratuluję mieszkańcom Składowic i Księginic sumiennie wykonującego obowiązki radnego 🙂 Brawo Panie Krzysztofie!

smieszne
Gość
smieszne
11 miesięcy 25 dni temu

z tego co pamietam, to ten właściciel biznesu miał już problemy z organami ochrony środowiska. niestety nic z tego nie wyszło. ale czego się spodziewać po tym Panstwie. no Pan Franczak wraz z małżonką już są w leciwym wieku i przyjdzie czas na nich a odpady jesli tam zakopuje to zostaną dla ich dzieci i to one będą za to płaciły. to efekt ogranoczonego myślenie. pozowdzenia w biznesie.

gość
Gość
gość
11 miesięcy 25 dni temu

Do Zoja nie jestem soltysowa, a dowody to każdy widział jak córka kładem z przyczepka woziła śmieci!!??

Gosc
Gość
Gosc
11 miesięcy 25 dni temu

Soltys powinien dawac przykład , a tu co zamiast grzecznie przeprosic to jeszcze glowe podnosi, to buta polityczna moze ochrona kogoś z gory czy po prostu zwykla bezczelność.?

Złośnik
Gość
Złośnik
11 miesięcy 25 dni temu

Weredyk! I tak trzymać Panie Krzysztofie! Pozdrawiam Pana chociaż nie znam!

ag
Gość
ag
11 miesięcy 25 dni temu

Brawa dla radnego Łukowskiego, takich ludzi nam trzeba co nie boją się lokalnych układów.

~~mats
Gość
~~mats
11 miesięcy 25 dni temu

Abstrahuje od tego, która strona sporu ma rację, ale czy te billboardy stoją legalnie? W całym województwie będą? Ja widzę te banery w wielu miejscach i stawiam pytanie,czy uzyskane zostały pozwolenia? Ustawa prawo budowlane i o ruchu drogowym narzuca wymogi formalne co do takich tablic, odległość od krańca drogi oraz określa obowiązek zgłoszenia właściwemu organowi ds budowlanych (w tym oświadczenie o prawie dysponowania gruntem).

Gosc
Gość
Gosc
11 miesięcy 25 dni temu

Ktora strona sporu ma racje? Twoja wiedza ok co do tablic, ale jakieś watpliwosci? Twoim zdaniem mozna zakopywac śmieci?

~~mats
Gość
~~mats
11 miesięcy 25 dni temu
Z racjonalnego punktu widzenia oczywiście nie mam wątpliwości – nie wolno zakopywać. Sam jednak wiesz, że gro rzeczy w tym kraju jest legalne w świetle prawa a absurdalne z perspektywy logiki i życia codziennego. Dlatego tę kwestię pozostawiam innym, stąd tak to sformułowałem. Chciałem jednak wskazać na sprawę fundamentalną – prowadzenia sporu. Jego sposób już jest rażąco naruszany przez jedną stronę – jeśli wykorzystywane są narzędzie nielegalne. A już całkiem z innej strony, jeśli ktoś nazywa kogoś KONFIDENTEM to wcale nie podważa jego racji, ale mści się za sposób obnażenia pewnych prawd. Jak w szkole kogoś nazwano konfidentem to bynajmniej… Czytaj więcej »
gosc
Gość
gosc
11 miesięcy 25 dni temu
zauważ, że te tablice są zrobione bardzo profesjonalnie, to nie jest jakiś bazgroł pędzlem i farbą, to fachowa robota, zwróćcie uwagę na trzcionkę, idealne litery , to musiał być profesjonalny szablon, widać mąż pani sołtys przykłada się do roboty, szkoda że w innych sprawach nie jest tak sumienny i potrafi coś tam zakopywać jak to powiedział w poprzednim artykule, a co do kraju i prawa, to chyba każdy widzi jakie jest, a właściwie jakie nie jest, bo go nie ma. może ktoś z władz w końcu coś zrobi czy będzie tak jak z Kłopotowem, pozdrawiam cię mats ps.pozdrowienia dla portalu… Czytaj więcej »
Z
Gość
Z
11 miesięcy 25 dni temu

Masz racje to nielegalne , ale spoko biznesmanowi nic nie grozi przeciez to pewnie lokalny bonzo , jak przez tyle lat ani powiat ani wojt nie zajeli sie sprawą wysypiska to myslisz ze teraz nadzor budowlany albo policja cos zrobi.snijmy dalej o panstwie prawa, niech żyją uklady i ciężka kasa.

gość
Gość
gość
11 miesięcy 25 dni temu

A jak pan radny i jego dzieci wozili tam swoje śmieci to było dobrze, a teraz został radnym to nagle mu to bardzo szkodzi na zdrowiu! ??

Zoja
Gość
Zoja
11 miesięcy 25 dni temu

Oooo pani soltys w akcji? to chyba pomowienie jakies dowody, radny trzymaj sie nie dawaj sie nareszcie ktos kto ma kochones, może w klopotowie znajdzie sie jakis odwazny kto zacznie walczyc o nas mieszkancow w sprawie likwidacji wysypiska.a nie boisko robic.

Koral
Gość
Koral
11 miesięcy 25 dni temu

Brawa dla radnego Łukowskiego, takich ludzi nam trzeba co nie boją się lokalnych układów. Syfiarze z betoniarni odpady nielegalnie zakopują i jeszcze mają pretensje. Co za bezczelność! Powodzenia Panie Rady i apel do redaktor KW, żeby monitorowała temat i za kilka tygodni poinformowała opinię publiczną co dzieje się w sprawie 🙂

abc
Gość
abc
11 miesięcy 25 dni temu

nareszcie ktos kto ma odwagę cos zrobic, radni mioejscy uczcie sie , w miescie mieszkancy nie chca plotu wokol parku chca wspoldecydowac co sie dziej w lubinie a wy nic tylko potraficie miec takie same zdanie jak prezydent i grzecznie zawsze lapki podnosic do gory na kazdym glosowaniu bo przeciez to prezydent kaze, wstyd uczcie sie od gminy wiejskiej, a mopze to gmina wiejska powinna przejąc miasto a nie miasto likwidowac gmine. tam radni maja wiecej odwagi

Kiko
Gość
Kiko
11 miesięcy 25 dni temu

Mów za siebie. Ja tam chcę aby był płot.

Rocky
Gość
Rocky
11 miesięcy 25 dni temu

Największymi trucicielami środowiska są jej mieszkańcy więc o co tu biega że składają – a gdzie mają jak nie w Składowicach.Ktoś wydał zezwolenie na działalność gospodarczą i ten ktoś powinien kontrolować czy jest zgodna z umową.

WidziMiś
Gość
WidziMiś
11 miesięcy 25 dni temu

Niech się pan radny nie przejmuje billboardami – one tylko potwierdzają jego skuteczność.

gosc
Gość
gosc
11 miesięcy 25 dni temu
ostatnio na gminie w chrostniku lesniczy zlapal goscia ktory wywozil do lasu skoszona trawe pod spodem na przyczepce mial gruz i inne odpady.BYŁ ARTYKUL NA STRONIE GMINY. złapał go lesniczy.Na wniosek leśniczego sprawa została skierowana do sądu. jak powiedział rzecznik policji delikwentowi grozi do 5 tys.zł kary i sprawa poszla do sadu. I teraz uwaga. mala przyczepka sprawa w sadzie i 5 tys. kary! Ale kilkaset ciezarowek ktore sypia na kilku hektarach smieci butelki szklo jakies smary oleje i inne trujaki TO JEST PROWADZENIE BIZNESU. za kilkaset ciezarowek przez tyle lat nikt nic nie widzial i nie slyszal, urzad gminy… Czytaj więcej »
Zaniepokojony
Gość
Zaniepokojony
11 miesięcy 25 dni temu

Owszem właściciel daje pracę innym i tu nie ma oczym mówić, ale dla kilku srebrników degraduj okolicę. Wystarczy przejść się w promieniu do 500 m od betoniarnii i każdy zobaczy co sie tam dzieje!!!!

Kiko
Gość
Kiko
11 miesięcy 25 dni temu

Napisanie że ktoś „jest konfidentem” to jest zdaniem urzędu gminy krytyka, czy ocena pracy? 🙂

xchjdghmfgjm
Gość
xchjdghmfgjm
11 miesięcy 25 dni temu

to wymienić radnego jak nie potrafi wykorzystać środków z uni na modernizacje drogi i rozwój przedsiębiorczości w regionie, tylko przeszkadza w prowadzeniu interesu. Przecież ten gościu mając firmę daje komuś pracę, odprowadza podatki itp. A radny jest jakimś bucem i nie potrafi zrobić nic innego tylko donosić…to jest chamstwo. Z takim podejściem to połowa firm na strefie legnickiej czy i lubinie trzeba by zamknąć bo innym przeszkadza hałas samochodów….ale świeżym powietrzem jeden z drugim się nie naje…

gosc
Gość
gosc
11 miesięcy 25 dni temu

bucu to się zatrudnij w betoniarni bedziesz mial robote i zamieszkaj obok dziury z ktorej betoniarnia wydobywa piasek i wsypuje smieci, butelki stare lekarstwa smary oleje itp. niech twoje dzieci i ty oddychają smrodem niech sie truja wodą, a jak im wyskoczą pryszcze na twarzy i zachoruja na raka to powiedz im , spoko nie przjmujcie sie wazne ze tatus ma prace!

Igrzyska?
Gość
Igrzyska?
11 miesięcy 25 dni temu

A może Panu Raczyńskiemu przed domem w Małomicach taką tablicę postawić, że nie zgadzamy się na PŁOTY, SMRÓ., itp. Skoro nie wychodzi do mieszkańców, to może niech tablice wyjdą do niego?

wpDiscuz