Palium odżyło

Co roku na wiosnę w Lubinie kwitnie tysiące żonkili. Na żółto rozkwita także napis „Palium” znajdujący się przy alei Kaczyńskiego. Właśnie rozkwiecił się po raz drugi i tak już będzie co roku. – Palium odżyło – cieszy się Zbigniew Warczewski, prezes stowarzyszenia pod tą nazwą.

palium (2)

Napis „Palium”, który powstał w 2011 roku, kwitł zazwyczaj tylko na wiosnę. Gdy żonkile przekwitały, zanikał. W tym roku postanowiono go ukwiecić ponownie, tym razem aksamitkami. Będzie więc rozkwiecony aż do jesieni.

– To bardzo sympatyczne, że Palium znowu odżyło. Dziękuję miastu, które zasadziło kwiaty – mówi Zbigniew Warczewski.

Żonkile, które wiosną kwitną w całym Lubinie nierozerwalnie związane są właśnie ze Stowarzyszeniem Palium, któremu szefuje pan Zbigniew, oraz z hospicjum. W 2008 roku stowarzyszenie kupiło i zasadziło w mieście 10 tysięcy tych kwiatów, które są symbolem walki z rakiem. Miało to być podziękowanie dla lubinian, którzy wpierają – choć drobną sumą, z 1 procenta swojego podatku – tutejsze hospicjum. Akcję powtórzono w 2011 roku. Wtedy też miasto podziękowało stowarzyszeniu za stworzenie hospicjum i opieki paliatywnej, tworząc z żonkili napis przy alei Kaczyńskiego.

Teraz co roku miasto kupuje i sadzi żonkile, w ramach ukwiecania miejskich ulic. Cebulki tych kwiatów sadzone są jesienią, a kwitną na wiosnę.

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz