Historyczny festyn w Gogołowicach

167

Można było upiec podpłomyki, czyli pierwszy średniowieczny chleb, strzelać z łuku, ukręcić sznurek, a do tego dobrze pojeść i potańczyć – w Gogołowicach w gminie Lubin odbyły się w tym roku wyjątkowe dożynki. Wyjątkowe, bo połączone z Historycznym Festynem Rodzinnym i Sąsiedzkim.

Organizatorzy, czyli sołtys i rada sołecka wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Wsi Gogołowice, od dawna szykowali się do tej imprezy. Do pomocy zaangażowano mieszkańców, by pobudzić ich do aktywności, ale też wzmocnić sąsiedzkie więzy i zapewnić rozrywkę dla całych rodzin.

– Festyny rodzinne są projektami wpisanymi do programu długoterminowego Sołeckiej Strategii Rozwoju Wsi Gogołowice. Staramy się, aby podczas festynów, czy innych uroczystości, pojawiała się zawsze oferta edukacyjna, rekreacyjna, zdrowotna – tłumaczy Wanda Dobrzyńska, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Gogołowice.

Tym razem było podobnie. Udało się pozyskać dotację z urzędu marszałkowskiego, więc festyn był wyjątkowy. Na festyn zaproszono Grupę Artystyczną „Pokazy Historyczne”, która przedstawiła bogatą ofertę zabaw i warsztatów historycznych na festynie rodzinnym w Gogołowicach. Można było m.in. zrobić i upiec podpłomyki, poznać historię papieru oraz dowiedzieć się jak go czerpać, nauczyć się wyrabiać sznurki i liny za pomocą powroźnicy, a także strzelać z łuku.

Do zabawy mieszkańcom przygrywał Zespół Muzyczny „Bawidama” z Markiem Klisowskim na czele.

– Mieszkańcy chętnie włączyli się w zorganizowanie festynu, przygotowanie cateringu i oprawę muzyczną spotkania – podsumowuje Wanda Dobrzyńska. – Mamy nadzieję, że pozyskane wsparcie finansowe z urzędu marszałkowskiego zmotywuje do planowania i realizowania następnych przedsięwzięć, wzmocni więzi między mieszkańcami i rozwój tożsamości wiejskiej, zapewni poczucie odpowiedzialności wśród mieszkańców za przestrzeń w której żyją i za dokonania, które już powstały przy ich udziale, np. przyrodnicza odnowa stawu, zbudowanie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej, wykonanie tablicy informacyjnej, strony internetowej, spowoduje poprawę wizerunku miejscowości wśród mieszkańców, dbanie o estetykę posesji i odkrycie na nowo wyjątkowych miejsc. Zachęci kolejnych gogołowiczan do aktywnego działania na rzecz rozwoju swojej miejscowości, co przyczyni się również do zwiększenia Grupy Odnowy Wsi i wpłynie na poprawę funkcjonowania grupy – dodaje.

Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Gogołowice


POWIĄZANE ARTYKUŁY